Lütfen Bekleyiniz

Hiç bitmeyecek bir iyilik: Gayrimenkul Bağışı

gayrimenkul-bagisi-2.png

Tek sefer yapacağınız bir iyilik uzun yıllar ihtiyaç sahiplerine hizmet verebilir. Gayrimenkul bağışı ile değeri ömrünüzü aşacak belki de yüz yıllarca sürecek bir hayra vesile olabilirsiniz. Bağışladığınız bina, dükkan, daire ve arsalar  sayesinde yapılan çalışmalara ve hayırlara ortak olabilirsiniz.

Bağışınızı belli bir amaç doğrultusunda şartlara bağlayarak yapabileceğiniz gibi herhangi bir şarta bağlı kalmaksızın da gayrimenkul bağışında bulunabilirsiniz.

Gayrimenkulümü hangi türlerde bağışlayabilirim?

1- Şartsız bağış: Dini ve hayri hizmetlerde değerlendirilmek üzere bedelsiz yapılan bağış türüdür. Bağışçıların, üzerinde gayrimenkule ait hiçbir hakkının kalmadığı ve herhangi bir özel şarta bağlanmadan yapılan gayrimenkul bağışıdır.

2- Şartlı bağış: Bağışçı tarafından gayrimenkulün özel bir amaçla kullanılmasının istendiği gayrimenkul bağışıdır. Bağışçının talebi doğrultusunda vakıf faaliyetlerini sürdürdüğü sürece isterse satılmaz ve istediği fonda o şekilde kullanılabilir. Ayrıca taşınmazın tamamı dışında yalnızca belli bir kısmını da bağışlayabilirsiniz.

3- Kullanım (intifa) hakkı şartı ile bağış: Bağışçının tapuya şerh koyarak kullanma hakkının bağışçıda kalması, mülkiyet hakkını İHH’ya devretmesiyle gerçekleşen bağıştır. Gayrimenkulün mülkiyeti İHH’ya geçer ancak bağışçı, bağışlanan yeri hayatta olduğu sürece kullanabilir, kiraya verebilir, tasarruf edebilir.

Bilgi ve bağış için çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

0212 631 21 21