14 Mart 1978, İsrail’in Güney Lübnan’ı işgali
İsrail 14 Mart 1978’de savaş uçakları eşliğinde 25.000 askeriyle Lübnan’ın % 10'unu işgal etti. Litani Operasyonu adını verdiği işgal sırasında Sur şehrindeki Raşîdiyye, Burc eş-Şimali ve el-Bass mülteci kamplarına da saldırdı.
Lübnan, Ortadoğu 14.03.2013

İsrail 14 Mart 1978’de savaş uçakları eşliğinde 25.000 askeriyle Lübnan’ın % 10'unu işgal etti. Litani Operasyonu adını verdiği işgal sırasında Sur şehrindeki Raşîdiyye, Burc eş-Şimali ve el-Bass mülteci kamplarına da saldırdı. Filistinli gerillaların Litani Nehri’nin kuzeyine çekilmesine neden olan operasyonda çoğunluğu sivil 1.168 kişi hayatını kaybetti. 285.000 Güney Lübnanlı Beyrut’un kenar mahallelerine göç etmek zorunda kaldı. Saldırılarda 2.500 ev tamamen yıkıldı, yollar ve köprüler tahrip edildi, kuyular ve su boruları ile elektrik hatları kullanılamaz hâle getirildi, meyve bahçeleri tanklar ve fosfor bombalarıyla tahrip edildi. 19 Mart’ta BM Güvenlik Konseyi, İsrail’in saldırılarını derhâl durdurması ve Lübnan topraklarından çekilmesini öngören 425 sayılı kararı kabul etti ve bu karar uyarınca Güney Lübnan’da 10 ülke askerinden oluşan 7.000 kişilik bir barış gücü kuruldu. İsrail üç ay içerisinde aşama aşama geri çekilerek -sınırda 5 ila 10 kilometre genişliğinde bir bölge hariç- kontrolü barış gücü askerlerine devretti. İsrail, işgal sırasında Lübnan ordusundan kendisine yardımcı olan Binbaşı Saad Haddad liderliğinde oluşturduğu (ve 1980’de “Güney Lübnan Ordusu/SLA” adını alacak olan) “Özgür Lübnan Ordusu” üzerinden hem Güney Lübnan’daki fiilî kontrolünü sürdürdü hem de kuzey sınırını güvence altına almaya çalıştı. 

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.