Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

44 bin kişiye yardım

İHH İnsani Yardım Vakfı, Şimdi Dayanışma Vakti kampanyası kapsamında bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilinde 44 bin 936 muhtaca gıda ve hijyen paketi ulaştırdı.

Türkiye, koronavirüs sebebiyle zor zamanlardan geçiyor. Koronavirüs en fazla yaşlıları ve kronik hastaları etkiliyor. İHH İnsani Yardım Vakfı, vatandaşlarımıza destek olmak için Şimdi Dayanışma Vakti kampanyasını başlattı ve ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırıyor. Vakıf, 81 ildeki gönüllüleriyle, evinden çıkamayan yaşlı, hasta ve muhtaçları ziyaret ediyor, ihtiyaçlarını karşılıyor. İHH, bu dönemde en çok zarar gören aile kurumunu ayakta tutmak için elinden geleni yapıyor. İHH, valilikler bünyesinde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grupları ile koordineli bir şekilde 10 milyon TL’yi, yetim aileleri başta olmak üzere işten çıkartılan ve gündelikçi işlerde çalışanlara önümüzdeki hafta itibariyle teslim etmeye başlayacak.

İHH, tüm Türkiye’de 100 bin adet kumanya dağıtmak üzere harekete geçti ve ihtiyaç sahiplerine kolileri ulaştırmaya başladı. Ayrıca İHH, 10 bin de hijyen paketi dağıtımlarını sürdürüyor. Krizin başladığı ilk andan itibaren İHH, tüm Türkiye’de şu ana kadar 11 bin 234 aileye hayırseverlerin yardımlarını ulaştırdı. Yardımlardan toplamda 44 bin 936 kişi istifade etti.

İHH, hayırseverlerin bağışlarına göre yardım kapasitesini artırarak daha fazla mağdura ulaşmayı sürdürecek.

23-bin-basvuru-alindi.jpg

23 bin başvuru alındı

Kampanya kapsamında vakıf, internet sitesi üzerinden bir yardım talep formu açtı. Kısa sürede 23 bin rakamına ulaşılmasının ardından başvuru formu geçici olarak durduruldu. Gelen talepleri hızlıca analiz edip en kısa zamanda ailelere geri dönüş yapabilmek amacıyla bir komisyon oluşturuldu. Koronavirüse karşı sosyal mesafeye dikkat edilerek üst düzey tedbirlerin alındığı komisyonda 25 personel görevlendirildi. Bir Yönetim Kurulu Üyesi ve 3 koordinatörün yönetimindeki komisyon, acil ihtiyaç durumunu tespit ederek illerdeki İnsani Yardım Derneklerine (İYD) muhtaç ailelerin bilgilerini geçmeye başladı. İstanbul’daki temsilcilikler ve 81 ildeki İYD’ler de hazırlanan yardım kolilerini muhtaç ailelere ulaştırmayı sürdürüyor. Yardımları kapı kapı dolaşarak muhtaç ailelere ulaştıran ekipleri, sadece dağıtım yapmakla kalmıyor ayrıca ailenin nakdi yardıma ihtiyacı olup olmadığını da yerinde gözlemliyor. Yapılan çalışmalar neticesinde bugüne kadar; 8 bin 999 kumanya kolisi ve 3 bin 318 hijyen paketi ihtiyaç sahibi ailelere teslim edildi.

saglikcilara-moral-ziyareti.jpg

Sağlıkçılara moral ziyareti

Vakıf, yurt içinde sadece yardım dağıtmadı, sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonu için de faaliyet yürüttü. Ekipler, hastane hastane dolaşarak sağlık personellerine teşekkür maksadıyla küçük hediye paketleri teslim etti. Gece gündüz vatandaşlarımız için çalışan sağlıkçılara İHH; meyve suyu, kek, el dezenfektanı, terlik, pijama, tıbbi cihazlar için pil, maske ve eldiven ulaştırdı.

gencler-sokak-hayvanlarini-unutmadi.jpeg

Gençler, sokak hayvanlarını unutmadı

Genç İHH ekipleri, dışarıda su ve yiyecek bulmada zorlanan sokak hayvanları için Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde birçok noktaya su ve mama kapları bıraktı.

suriyeli-kadinlar-turkiyeye-vefa-icin-maske-ur.jpg

Suriyeli kadınlar, Türkiye’ye vefa için maske üretti

Şanlıurfa’da ikamet eden Suriyeli kadınlar, Türkiye’ye vefa borcu için maske üretimine başladı. Gönüllülük esasıyla yapılan çalışmaya erkekler de destek verdi. İHH Mesleki Eğitim Merkezi’nde yapılan çalışma ile koruyucu ipek kumaştan sürekli kullanılabilecek maskeler üretiliyor. Üretimler, Valilik ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün kontrolünde gerçekleştiriliyor. Günlük bin üretimin yapıldığı merkezdeki maskeler, fakir ve yetim ailelere dağıtılıyor.

suriyedeki-yardimlar-araliksiz-suruyor.jpeg

Suriye’deki yardımlar aralıksız sürüyor

İHH ekipleri, Suriye’deki çalışmalarını da sürdürüyor. Ailelere hijyen paketlerinin yanı sıra sağlık taramaları da gerçekleştiriyor. Vakıf, kamplarda koronavirüse karşı bilinçlendirme amacıyla broşür dağıtımında bulunuyor.

İnsani Yardım Kategorisine Son Eklenen Haberler

"Bir gün değil, her gün çocukların" olsun
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde bir araya gelen 17 STK, "Bir Gün Değil, Her Gün Çocukların" olsun diyerek basın açıklaması yaptı ve ortak bir bildiri yayınladı.
20.11.2020
Bülent Yıldırım Suriye’de
İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Suriye’nin İdlib ilinde vakıf tarafından hayata geçirilen kalıcı eser ve projeleri ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
14.11.2020
Giresunlu afetzedelere nakdi yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, geçtiğimiz aylarda Giresun’da meydana gelen sel nedeniyle mağdur olan esnaf ve köylüye hayırseverlerin nakdi yardımlarını ulaştırdı. Yardımlardan 207 esnaf ve aile istifade etti.
12.11.2020

SON HABERLER

 • Yetim Dayanışma Günleri 10 yaşında
  01.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yetim Dayanışma Günleri başlıyor. Organizasyon kapsamında Türkiye dahil 25 ülke ve bölgede hayata geçirilecek 236 projeden yaklaşık 92 bin yetim yararlanacak.
 • İHH’dan Iraklı yetimlere gıda desteği
  23.11.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı Irak'ın Anbar iline bağlı Saklaviyye bölgesinde 600 yetim ve ihtiyaç sahibi aileye gıda kolisi dağıttı.
 • Bosna Hersek’teki mültecilere sıcak yemek
  23.11.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Bosna Hersek’in Tuzla şehrinde bulunan mültecilere her gün sıcak yemek ulaştırıyor. Yemeklerden bir ay boyunca yaklaşık 4 bin kişi istifade edecek.
 • İHH'dan Libya'ya 6 konteynerlik insani yardım
  20.11.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Libya'daki çatışmalarda yerlerinden edilen ailelere destek için 6 konteynerlik yardımda bulundu.
 • Afrin’de yetimlerin yüzü İHH ile güldü
  20.11.2020
  Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin ilçesinde yaşayan bin yetime İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı bin çocuk gıda paketi dağıttı.