Adana’nın yetimleri 2. Uçurtma Şenliği'nde buluştu
Adana İnsani Yardım Derneği ADYAR ve İHH işbirliğinde artık geleneksel hale getirilen Yetim Uçurtma Şenliği 28 Nisan Pazar günü Adana Merkez Parkta gerçekleştirildi.
Türkiye 01.05.2013

Yaklaşık 400 çocukla birlikte 700 kişinin katıldığı şenlik sıcak, ama neşe içerisinde geçti. Çukurova sıcağının iyice hissedildiği termometrelerin 40 derecenin üzerine çıktığı bu güne, Uçurtma Şenliğine katılımı aksatmadı.

Sabah 10.00'da kayıtlarını yaptırıp tişörtlerini giyen çocuklar alanı doldurdular. Atıştırmalık olarak verilen meyve suyu ve keklerini bir an önce bitirip oyunlara koşan çocuklar için ilk program eski Türk oyunlarıyla başladı.

Çocuklara eğitmenleri tarafında unutulmaya yüz tutmuş çocukların çok da bilmediği Bezirgan Başı, Yağ Satarım –Bal Satarım, Yedi Taş, Mendil Kapmaca gibi oyunlar uygulamalı olarak gösterildi.

Sıcak havada sık sık verilmek zorunda kalan su molalarının ardından yarışmalar tüm davetlilerin katılımıyla kahkahalar içerisinde gerçekleştirildi.

Balon patlatma, ip çekme, çuval yarışı ve kaşıkta yumurta taşıma yarışlarında dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

Yenilen yemeğin ardından çocuklar için dondurma dağıtıldı. Bir firmanın hediyesi olan patlamış mısır ikramı ve kendilerine sunulan diğer ikramlardan çocuklar ve aileleri gün boyu faydalandılar.

Günün finalinde ise gökyüzünü çocukların gelin gibi süzülen uçurtmaları süsledi. Yetim çocukların uçurtmalarını uçurmalarına, sponsor ailelerin ve ADYAR gönüllüleri yardım ederek ortamın bir aile havasına dönüştüğü gözlendi.

Açık ve geniş bir alanı bulan çocuklar ve büyükler çimenler üzerinde değişik oyunlar, sohbetler hatta kimi zaman yaptıkları güreşlerle alanı ve zamanı değerlendirdiler.

Akşam olduğunda çocuklar ve katılımcılar gelecek yıl 3.Uçurtma Şenliği'nde buluşmak üzere ayrıldılar.

ADYAR yöneticileri, İstanbul'dan gelen misafirler, sponsorlar başta olmak üzere Uçurtma Şenliği'ne katkı sunan İHH ve tüm destekçilerine teşekkür ederken Yetim Dayanışma Günleri'nin finalinin sorunsuz ve güzel bir şekilde gerçekleştirebilmiş olmanın hazzını yaşadı.

 

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.