Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Afrikalı Ali iyilik peşinde

Afrikalı Ali olarak tanının ünlü radyocu Ali Şentürk, İstanbul’un arka sokaklarında İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Ramazan yardımlarına eşlik etti. Muhtaç ailelere gıda, zekât- fitre ve ayakkabı ulaştırıldı.

İstanbul’un arka sokaklarına yardım götürmeye gittiler. Ellerindeki listede Türkiyeli aileler vardı. Her birinin kapısını teker teker çaldılar, hayırseverlerin yardımlarını onlara ulaştırdılar. Kimi, bir çift ayakkabı ile sevindi kimi de bir balon ve meyve suyu ile. Ailelerin önce kumanya ihtiyaçları karşılandı daha sonra da bağışçıların zekât ve fitre yardımları onlara ulaştırıldı.

Sonra, yardıma gidilen Türkiyeli bir aile, mahallelerindeki Suriyeli bir aileyi işaret etti; onlara da yardım gitmesi için. İHH İnsani Yardım Vakfı ekipleri, Suriyeli aileye de yardım ulaştırdığı esnada Pakistanlı bir kâğıt toplayıcısı kesti bu defa ekiplerin önünü. Ekip, Pakistanlı ailenin evine gittiğinde ise kapıyı ağlayarak açan annesini ve düşerek başından yaralanmış olan 4 yaşındaki kızını gördü. İmkansızlıklar nedeniyle anne, kızını hastaneye de götüremiyordu. İHH ekibi; kızı ve annesini aldı, hastaneye götürüp tedavisini sağladı. Kral FM Programcısı Afrikalı Ali, tüm bu yaşananlara bizzat şahit oldu.

ali-senturk---afrikali-ali.jpg

“Türk aile, Suriyeli aileye; Suriyeli aile Pakistanlı aileye götürdü”

Hikâyenin geri kalanını daha önce de İHH’nın Nijer’deki çalışmalarına şahitlik eden Ali Şentürk, anlatıyor:

“İçinde bulunduğumuz Türkiye şartları, İstanbul şartları ve pandemi şartlarından dolayı olağan dışı günler yaşıyoruz. Bu mübarek Ramazan ayında da bu hepimize yansıdı. Ben de İHH ile beraber İstanbul içinde çok anlamlı bir organizasyona katıldım. Bugün 10 ailemizi ziyaret ettik. Yetimlerimizi sevindirdik. Ayakkabılar verdik. Nakdi yardımlarda bulunduk. Tabi bunu İstanbul’un sokaklarında gerçekleştirdik.

Bizi gören halk ekibimizi yönlendirdi. Bir sokağa girdiğimizde bizi bir Suriyeli aileye yönlendirdiler. Gerçekten ihtiyaç sahibi bir aile. 7 çocuklu bir aile derme çatma bir evde kalıyorlar. Biz onlarla konuşurken, yani Türk ailenin yönlendirdiği Suriyeli aileyle konuşurken, birden yanımıza bir kardeşimiz geldi. Çat pat Türkçesi ile Pakistanlı bir kardeşimiz geldi. Pakistanlı ailenin evine gittiğimizde durum daha da vahimdi. Minik bir kızları vardı Pakistanlı ailenin. Kızın alnı yarılmış, annesi imkanlar dahilinde kendisi bantla bir şeyler yapmaya çalışmış ama dikiş atmak gerekiyor. Ekibimizden biri ‘Kesinlikle hastaneye gitmesi gerekiyor’ dedi. Apar topar miniğimizi hastaneye götürdük. Ve tedavisini sağladık.”

afrikali-ali-iyilik-pesinde7.jpg

“Yardımlar gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor”

Açıklamalarının devamında Afrikalı Ali, “Yardımlar gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor, ben buna bizzat şahitlik ettim” dedi ve ekledi:

“Çok bereketli geçti bugün. Türk bir aile, Suriyeli bir aileye yönlendirdi. Suriyeli bir aile de bizi Pakistanlı bir aileye yönlendirdi. Bu organizasyona beni de dahil ettikleri için İHH’ya teşekkür ediyorum. Özellikle elini cebine atıp bu zor süreçte bu iyiliklere vesile olan bağışçılara şükranlarımı sunuyorum. Bu gönüllü arkadaşların emeği ödenmez. Şunun da altını çizerek ifade ediyorum ki yapılan bağışların hepsi gerçek ihtiyaç sahibi ailelere gidiyor. Nijer’e gittiğimde de bunu söylemiştim yine hatırlatmak istiyorum: Bu yardımlara birebir şahidim ben. Gözümle de gördüm, yüreğimle de hissettim. Emek veren herkesten Allah razı olsun.”

afrikali-ali-iyilik-pesinde5.jpg

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Anadolu’dan Suriye’ye briket ev
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriyeli mülteciler için başlatılan “Mazluma Çatı Ol” kampanyası kapsamında Türkiye’nin farklı illerinden projeye 170 TIR dolusu briket desteği geldi.
23.06.2020
Yetimlere bayram sürprizi
İHH Gönüllü Motorize ve Off-Road ekipleri, bayramda 750 yetimi sevindirmek için yola çıktı. İHH’nın Yetim Sponsorluk Sistemiyle desteklenen yetimlere oyuncak ve çeşitli hediyeler ulaştırıldı.
26.05.2020
Afrikalı Ali iyilik peşinde
Afrikalı Ali olarak tanının ünlü radyocu Ali Şentürk, İstanbul’un arka sokaklarında İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Ramazan yardımlarına eşlik etti. Muhtaç ailelere gıda, zekât- fitre ve ayakkabı ulaştırıldı.
16.05.2020

SON HABERLER

 • Yetim Dayanışma Günleri 10 yaşında
  01.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yetim Dayanışma Günleri başlıyor. Organizasyon kapsamında Türkiye dahil 25 ülke ve bölgede hayata geçirilecek 236 projeden yaklaşık 92 bin yetim yararlanacak.
 • Gazze için Acil Yardım Kampanyası
  01.09.2020
  İHH, Filistin’de artış gösteren Koronavirüs vakaları nedeniyle desteğe ihtiyaç duyan hastaneler için Acil Yardım Kampanyası başlattı. Kampanya ile birlikte hastane ve sağlık merkezlerindeki tıbbi malzeme ihtiyacı karşılanacak.
 • Genç çiften örnek davranış
  27.08.2020
  Karaman’da evlenen Koçer ve Aydemir çifti, örnek bir davranışa imza atarak düğün yemeklerini İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Patani’deki bir yetimhanesinde verdiler.
 • Yetim öğrencilere tablet hediyesi
  20.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Pandemi sürecinde uzaktan eğitime devam eden yetim çocuklara tablet hediye edecek. Hayırseverlerin destekleriyle öğrencilerin eğitimleri aksamayacak.
 • İHH’dan Irak’a koronavirüs yardımı
  19.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Irak’ın yeni tip koronavirüs ile (Kovid-19) mücadelesine destek amacıyla Bağdat, Kerkük, Musul ve Selahattin şehirlerinde bulunan hastanelere tıbbi malzeme dağıttı.