Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Afrikalı Ali iyilik peşinde

Afrikalı Ali olarak tanının ünlü radyocu Ali Şentürk, İstanbul’un arka sokaklarında İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Ramazan yardımlarına eşlik etti. Muhtaç ailelere gıda, zekât- fitre ve ayakkabı ulaştırıldı.

İstanbul’un arka sokaklarına yardım götürmeye gittiler. Ellerindeki listede Türkiyeli aileler vardı. Her birinin kapısını teker teker çaldılar, hayırseverlerin yardımlarını onlara ulaştırdılar. Kimi, bir çift ayakkabı ile sevindi kimi de bir balon ve meyve suyu ile. Ailelerin önce kumanya ihtiyaçları karşılandı daha sonra da bağışçıların zekât ve fitre yardımları onlara ulaştırıldı.

Sonra, yardıma gidilen Türkiyeli bir aile, mahallelerindeki Suriyeli bir aileyi işaret etti; onlara da yardım gitmesi için. İHH İnsani Yardım Vakfı ekipleri, Suriyeli aileye de yardım ulaştırdığı esnada Pakistanlı bir kâğıt toplayıcısı kesti bu defa ekiplerin önünü. Ekip, Pakistanlı ailenin evine gittiğinde ise kapıyı ağlayarak açan annesini ve düşerek başından yaralanmış olan 4 yaşındaki kızını gördü. İmkansızlıklar nedeniyle anne, kızını hastaneye de götüremiyordu. İHH ekibi; kızı ve annesini aldı, hastaneye götürüp tedavisini sağladı. Kral FM Programcısı Afrikalı Ali, tüm bu yaşananlara bizzat şahit oldu.

ali-senturk---afrikali-ali.jpg

“Türk aile, Suriyeli aileye; Suriyeli aile Pakistanlı aileye götürdü”

Hikâyenin geri kalanını daha önce de İHH’nın Nijer’deki çalışmalarına şahitlik eden Ali Şentürk, anlatıyor:

“İçinde bulunduğumuz Türkiye şartları, İstanbul şartları ve pandemi şartlarından dolayı olağan dışı günler yaşıyoruz. Bu mübarek Ramazan ayında da bu hepimize yansıdı. Ben de İHH ile beraber İstanbul içinde çok anlamlı bir organizasyona katıldım. Bugün 10 ailemizi ziyaret ettik. Yetimlerimizi sevindirdik. Ayakkabılar verdik. Nakdi yardımlarda bulunduk. Tabi bunu İstanbul’un sokaklarında gerçekleştirdik.

Bizi gören halk ekibimizi yönlendirdi. Bir sokağa girdiğimizde bizi bir Suriyeli aileye yönlendirdiler. Gerçekten ihtiyaç sahibi bir aile. 7 çocuklu bir aile derme çatma bir evde kalıyorlar. Biz onlarla konuşurken, yani Türk ailenin yönlendirdiği Suriyeli aileyle konuşurken, birden yanımıza bir kardeşimiz geldi. Çat pat Türkçesi ile Pakistanlı bir kardeşimiz geldi. Pakistanlı ailenin evine gittiğimizde durum daha da vahimdi. Minik bir kızları vardı Pakistanlı ailenin. Kızın alnı yarılmış, annesi imkanlar dahilinde kendisi bantla bir şeyler yapmaya çalışmış ama dikiş atmak gerekiyor. Ekibimizden biri ‘Kesinlikle hastaneye gitmesi gerekiyor’ dedi. Apar topar miniğimizi hastaneye götürdük. Ve tedavisini sağladık.”

afrikali-ali-iyilik-pesinde7.jpg

“Yardımlar gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor”

Açıklamalarının devamında Afrikalı Ali, “Yardımlar gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor, ben buna bizzat şahitlik ettim” dedi ve ekledi:

“Çok bereketli geçti bugün. Türk bir aile, Suriyeli bir aileye yönlendirdi. Suriyeli bir aile de bizi Pakistanlı bir aileye yönlendirdi. Bu organizasyona beni de dahil ettikleri için İHH’ya teşekkür ediyorum. Özellikle elini cebine atıp bu zor süreçte bu iyiliklere vesile olan bağışçılara şükranlarımı sunuyorum. Bu gönüllü arkadaşların emeği ödenmez. Şunun da altını çizerek ifade ediyorum ki yapılan bağışların hepsi gerçek ihtiyaç sahibi ailelere gidiyor. Nijer’e gittiğimde de bunu söylemiştim yine hatırlatmak istiyorum: Bu yardımlara birebir şahidim ben. Gözümle de gördüm, yüreğimle de hissettim. Emek veren herkesten Allah razı olsun.”

afrikali-ali-iyilik-pesinde5.jpg

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Anadolu’dan Suriye’ye briket ev
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriyeli mülteciler için başlatılan “Mazluma Çatı Ol” kampanyası kapsamında Türkiye’nin farklı illerinden projeye 170 TIR dolusu briket desteği geldi.
23.06.2020
Yetimlere bayram sürprizi
İHH Gönüllü Motorize ve Off-Road ekipleri, bayramda 750 yetimi sevindirmek için yola çıktı. İHH’nın Yetim Sponsorluk Sistemiyle desteklenen yetimlere oyuncak ve çeşitli hediyeler ulaştırıldı.
26.05.2020
Afrikalı Ali iyilik peşinde
Afrikalı Ali olarak tanının ünlü radyocu Ali Şentürk, İstanbul’un arka sokaklarında İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Ramazan yardımlarına eşlik etti. Muhtaç ailelere gıda, zekât- fitre ve ayakkabı ulaştırıldı.
16.05.2020

SON HABERLER

 • 4 milyon mağdura Kurban yardımı
  02.08.2020
  İHH, 28 yılın verdiği tecrübeyle bu bayramda da bağışlanan 82 bin 411 hisse kurbanı, Türkiye ve 52 ülkede yaklaşık 4 milyon ihtiyaç sahibine ulaştırdı. İHH ayrıca 184 bin yetime bayramlık hediye etti. Yardımlardan toplamda 4 milyon 136 bin 332 kişi istifade etti.
 • Türkiye’den Lübnan’a yardım seferberliği
  08.08.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta geçtiğimiz günlerde meydana gelen patlamanın ardından bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor. Vakıf, bugüne kadar 3 bin 700 kişiye acil yardım ulaştırdı.
 • İHH ekipleri Beyrut’ta çalışmalara başladı
  05.08.2020
  Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından yaraları sarmak üzere İHH harekete geçti. İHH ekipleri, patlamanın olduğu Beyrut limanında vefat eden ve yaralananların hastaneye sevkine yardımcı oluyor. Ayrıca evsiz kalanlar için gıda yardımları başladı.
 • 66 bin Sudanlıya Kurban desteği
  04.08.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 Kurban çalışmaları kapsamında Sudan’da yaşayan 11 bin mağdur aileye hayırseverlerin kurban yardımlarını ulaştırdı.
 • Kurban bereketi Yemen’e ulaştı
  04.08.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 Kurban çalışmaları kapsamında Yemen’de yaşayan 28 bin 200 mağdur aileye hayırseverlerin kurban yardımlarını ulaştırdı.