Arakanlı mülteciler İHH ile sevindiler
İHH İnsani Yardım Vakfı, dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Bangladeş’te geçtiğimiz aylarda açlıktan 104 kişinin öldüğü Kutupalog bölgesinde yaşayan Arakanlı mültecileri gıda yardımıyla sevindir
Güney Asya, Myanmar 30.03.2010

Baraka şeklindeki evlerde sefalet içerisinde yaşayan Arakanlı mülteciler, Anadolu’dan gelen yardımlarla büyük bir mutluluk yaşadılar. Mülteciler, en fazla tüketilen gıda maddelerinin başında gelen pirinci çuvalla almanın mutluluğunu yaşadılar.

[video-33]

İHH İnsani Yardım Vakfı Yardım Koordinatörü Said Demir, Kutupalog mülteci kampında 50 bin kişinin yaşadığını, bölgeye hâlâ Myanmar’dan mültecilerin gelmeye devam ettiğini söyledi. Bu kampın son 6 ay içerisinde oluştuğunu ifade eden Demir, Myanmar’dan göç etmek zorunda kalan mültecilerin bu kamplarda çok zor şartlar altında hayat mücadelesi verdiğini kaydetti.

Kampa geçen aylarda 100’ün üzerinde kişinin yiyecek bulamamak ve açlıktan hayatını kaybettiğini anlatan Demir, “Çok trajik bir olaydı, biz bunun üzerine yardım etmeye karar vererek harekete geçtik ve yardımlarımızı ulaştırdık” diye konuştu. Demir, şunları söyledi: “Burası ne Birleşmiş Milletlerin ne de başka bir yardım kuruluşunun kontrolünde. Biz, İHH İnsani Yardım Vakfı olarak buradaki mültecilere 5 aileye 1 çuval olmak üzere 10 bin aileye gıda dağıttık. Yani aile başına 10’ar kilo pirinç olmak üzere, yaklaşık 50 bin kişiye gıda yardımı yapmış olduk.”

Myanmar sınırları içerisindeki Arakan’da 4 milyon Müslüman nüfusunun olduğu belirtiliyor. Müslüman nüfusun yarısı baskılardan dolayı Myanmar’dan göç etmek zorunda kaldı. Arakanlı Müslümanların en yoğun olarak sığındıkları ülke ise Bangladeş. Bangladeş’te zor şartlarda yaşam mücadelesi veren 600 bin Arakanlı mültecinin resmi kimlikleri ve çalışma izinleri yok. Arakanlılar kamplarda çoğu zaman yiyecek ekmek bile bulamıyorlar.


İlgili haberler
Tümünü gör
Ekipler depremin vurduğu Haiti’de
Ekipler depremin vurduğu Haiti’de
Haiti’de meydana gelen depremin ardından harekete geçen İHH Afet Yönetim Birimleri, deprem bölgesine ulaştı. Ekipler ilk etapta 550 depremzede aileye kumanya ve hijyen paketi yardımında bulundu.
İHH'dan Filistin'e acil yardım
İHH'dan Filistin'e acil yardım
İHH, Filistin’de artan saldırılar sonucu desteğe ihtiyaç duyan Filistinliler için “Gazze’ye Umut Ol” Acil Yardım Kampanyası başlattı. Kampanya ile birlikte barınma, gıda yardımı, ilaç desteği, sağlık yardımı, mazot desteği gibi alanlarda ihtiyaçların giderilmesi sağlanacak.
İHH Suriye’de 10 yıldır yaraları sarıyor
İHH Suriye’de 10 yıldır yaraları sarıyor
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye iç savaşın başladığı ilk günden bu yana insani yardım çalışmalarını yoğun şekilde devam ediyor.