Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Arnavutluk’ta yaralar sarılıyor

İHH İnsani Yardım Vakfı, 46 yıllık komünist Enver Hoca rejimi döneminde inançları yasaklanan ve sürekli misyonerlik faaliyetlerine maruz kalan Arnavutluk’taki Müslümanlara Türkiye’deki Ramazan heyecan

Türkiye’deki Ramazan heyecanını Balkanlar’a taşıyan İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Kosova’dan sonraki durağı Arnavutluk oldu. İHH ekibi, Arnavutluk’un başkenti Tiran’a bağlı merkez köy Muşketa’da her gün 50 kişilik gruplara iftar yemeği veriyor. İftar için her akşam farklı köylerden 50 kişilik gruplar geliyor. İftar yemeğinden sonra namazlar eda ediliyor. Namazda eller kaldırılarak İslam âlemi için dualar ediliyor. İbadetten sonra ise cemaat, kendi arasında sıcak bir sohbete dalıyor. Bu etkinlikler bir yandan Ramazan ikliminin yaşanmasını sağlarken diğer taraftan uzun yıllar Komünist baskı ve misyonerlik faaliyetlerine maruz kalan köylülerin inançlarına daha sıkı bağlı olmasına katkıda bulunuyor.

Örenciler çantalarını, fakir köylüler kumanyalarını aldı

İHH İnsani Yardım Vakfı, Arnavutluk’ta ihtiyaç sahibi köylülere de çeşitli yardımlarda bulundu. Elbasan’a bağlı bir köyde 100 öğrenciye çanta, defter, kalem, silgi, cetvel ve çocuklar için dini bilgiler içeren hikâye kitaplardan oluşan kırtasiye malzemeleri dağıtıldı. Çantalarını heyecanla alan çocukların mutluluğu görülmeye değerdi. İHH bu köyde 46 öğrenciye de yaz eğitimi vermişti.

İHH ekibi, Elbasan’dan sonra Zallrec’e geçerek 300 ihtiyaç sahibi aileye kumanya dağıttı. Kumanya paketlerini alan vatandaşlar, yardımlarını esirgemeyen hayırsever Türkiye halkına ve bu yardımları kendilerine ulaştıran İHH ekibine teşekkür ettiler.

Ülke halkı yeniden toparlanıyor

Arnavutluk 3 milyonu aşkın bir nüfusa sahip. Nüfusun yüzde 75’ini Müslümanlar, yüzde 25’ini ise Hıristiyanlar oluşturuyor.   Ülke 437 yıl boyunca Osmanlı’ya bağlı bir vilayet olarak kaldı. Diğer Balkan ülkeleri gibi 1912’de Osmanlı’dan ayrılan Arnavutluk, 1944-1991 arasındaki 46 yıllık komünist Enver Hoca rejimi döneminde dünyanın ilk ve tek ateist devleti ilan edildi. Toplumun büyük kesimi iki nesil boyunca dini konuların tamamen dışında yaşadı. Arnavutlar, yaşadıkları acı komünizm tecrübesinden sonra yeniden toparlanma sürecine girdi.  

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Isparta’dan İdlib’e 11 TIR yardım
Isparta İHH öncülüğünde, Isparta Belediyesi ile çeşitli STK'ların iş birliğinde toplanan malzemeleri taşıyan 11 TIR insani yardım malzemesi, İdlibli mazlumlara gönderilmek üzere yola çıktı.
12.02.2020
İdlib’e yardım seferberliği
Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden toplanan 109 TIR insani yardım malzemesi, İdlib’den Türkiye sınırına doğru göç eden Suriyelilere ulaştırılmak üzere dualarla bölgeye uğurlandı.
04.02.2020
Öğrencilerden İdlib’e 71 briket ev
130 yetimin sponsorluğunu üstlenerek Türkiye’deki iyilik yarışında ilk sıraya yükselen Özel İstanbul Medeniyet İlkokulu-Ortaokulu, İdlib’deki drama sessiz kalmayarak öğrenci, öğretmen ve velilerin gayretiyle toplamda 71 adet briket evi İHH’ya bağışladı.
23.01.2020

SON HABERLER

 • İslam Kalkınma Bankası’ndan İHH ziyareti
  24.02.2020
  İslam Kalkınma Bankası Genel Müdürü Waleed Al Waheeb ve beraberindekiler, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret etti.
 • 10 bin Yemenli aileye yardım
  24.02.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, krizin devam ettiği Yemen’de kumanya, su, ekmek, battaniye ve mont dağıtımında bulundu. Yardımlardan 10 bin aile istifade etti.
 • İstanbul'da Kudüs ve Mavi Marmara gecesi
  21.02.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, kutlu seferin 10. Yılında "Kudüs ve Mavi Marmara Şehitleri" programı düzenliyor. İlki Tekirdağ’da yapılan programların ikincisi İstanbul’da gerçekleştirildi.
 • Mavi Marmara ruhu Tekirdağ’da
  15.02.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından 2020 yılının “Mavi Marmara Yılı” ilan edilmesinin ardından düzenlenecek olan çeşitli etkinliklerin ilki Tekirdağ’da gerçekleştirildi.
 • Çadır kentleri kar vurdu
  14.02.2020
  Suriye rejimi ile Rusya’nın saldırısından kaçarak Azez ve kırsalına gelen İdlibliler, eksi 10 dereceyi bulan soğuk hava ve karla mücadele ediyor. Hayata tutunmaya çalışan Suriyelilerin kaldığı çadırlar havadan görüntülendi.