Avrupa’da uyuşturucu ile mücadele
İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Atalay, T.C. Viyana Başkonsolosluğu ve çeşitli STK’lar tarafından himaye edilen “Uyuşturucu ve Bağımlılıklarla Mücadelede Sivil Toplumun Rolü” başlıklı seminerde bir sunum gerçekleştirdi.
Avrupa, Balkanlar 22.10.2019

T.C. Viyana Başkonsolosluğu tarafından himaye edilen ve çeşitli STK’lar ile birlikte düzenlenen seminerde, uyuşturucunun zararları ve mücadele yolları gençlere anlatıldı. “Uyuşturucu ve Bağımlılıklarla Mücadelede Sivil Toplumun Rolü” başlıklı seminere; T.C. Viyana Başkonsolosu Asip Kaya ve İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Atalay katıldı.

“STK’lara büyük görev düşüyor”

Başkonsolos Asip Kaya yaptığı açıklama, uyuşturucuya karşı her zaman mücadele edeceklerini belirtti. Bu konuda ailelere, öğretmenlere, derneklere ve STK’lara çok büyük görev düştüğünü söyledi.

ic.jpeg

“Aileler çaresiz”

Osman Atalay konu ile alakalı araştırmalarını bir sunum ile davetlilere aktardı. En önemli sorumluluğun ailelerde olduğunu belirten Atalay, özellikle boşanan çiftlerin çocukların gelişiminde daha dikkatlı olmalarının altını çizdi ve “Çiftler boşansa da çocuklarını boşamasınlar” dedi. Atalay, madde bağımlılığının yanı sıra kumar, tütün, alkol ve teknoloji (telefon) bağımlılıklarına da deyindi. Atalay, şunları söyledi:

“Avrupa’daki Türk ailelerinin, çocuklarının geleceğini tehdit etmeye başlayan uyuşturucu ve kumar bağımlılığı ile tek başına mücadele etmesi mümkün görülmüyor. Aileler çaresiz… Sorun içten içe büyürken uyuşturucu bağımlılığı sorunu örtülü ve sürekli gizli tutulmaya çalışılıyor. Aileler, kaderlerine terk edilmiş gözlerinin önünde, ellerinin altından kayıp giden çocuklarına bir umut arıyor… Seçim zamanları Avrupa’ya sık sık gelen politikacılardan bu soruna samimi, gerçekçi bir yaklaşım beklemeleri en doğal hakları. Dünya’da, Avrupa’da çok ciddi bir sağlık problemi haline gelen uyuşturucu sorunu Avrupa’da gençlerimizi ciddi şekilde hedef almış durumda… Bu problemimizin resmi kurumlarımızca ciddi bir şekilde ele alınması gerekiyor.”

Atalay, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi’nin (EMCDDA), 28 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke ile Türkiye ve Norveç’i kapsayan ‘2019 Avrupa Uyuşturucu Raporu’ Türk göçmenler için gerçekten ciddiye alınmaya değer. Avrupa’da en çok esrar ve kokain tipi uyuşturucunun kullanıldığı tespit edildi. Raporda, Avrupa’da 15-34 yaşlarındaki 17,5 milyon kişinin esrar, 2,6 milyon kişinin de kokain kullandığı, 2017’de AB ülkelerinde yaşayan 15 yaş üzerindekilerin nerdeyse yüzde 1’inin her gün esrar kullanmaya yöneldiği belirtildi.”

son.jpeg

İlgili haberler
Tümünü gör
Lösemi hastaları için protokol imzalandı
Maddi durumu yetersiz lösemi hastası çocuklar için İHH İnsani Yardım Vakfı ve AID Uluslararası...
Türkiye'de 10 Milyon Madde Bağımlısı
İHH İnsani Yardım Vakfı, “Madde Bağımlılığı ve Bağımlılıklarla Mücadelede Sivil Toplumun Rolü” adlı...
Doğu Türkistan'da İnsan Hakları İhlalleri
İHH İnsani Yardım Vakfı, Çin'in Doğu Türkistan'da sivillere yönelik uyguladığı hak ihlallerini...