Bosnalı gaziler İHH ile Kaçkarlara tırmandı
Bosna savaşı sırasında Boşnak Ordusu’nda görev yapan asker ve hemşirelerden oluşan Altın Zambak Dağcılık Derneği üyeleri, İHH’nın da desteğiyle Kaçkar Dağı'nın zirvesine bir tırmanış gerçekleştirdi.
Bosna-Hersek, Türkiye 17.08.2015

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bulunan Altın Zambak Dağcılık Derneği üyeleri, İHH İnsani Yardım Vakfı ve İstanbul Eğitim ve Kültür Merkezi'nin desteğiyle Kaçkar Dağı'nın zirvesine bir tırmanış gerçekleştirdi.

Tırmanış için Rize'ye gelen 40 kişilik ekip, 3 bin 937 metrelik rakımıyla Kaçkar Dağı'nın en yüksek zirvesine çıktı. Dernek üyeleri dağın zirvesinde Türkiye ve Bosna Hersek bayraklarıyla fotoğraf çektirdi.

Dernek üyesi Alma Klino, Saraybosna'dan ilk defa bir ekibin Türkiye'de bir tırmanış yapmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, Karadeniz'de kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini ifade etti.

Farklı gelenekler bir arada

Dağın zirvesinde namaz kılmanın ayrı bir huzur olduğunu da ifade eden Klino, "Rize'ye geri döndüğümüzde bizi geleneksel çalgıları tulum ile karşıladılar. Biz de Boşnak halayı ile onlara eşlik ettik. İki kültürün farklı geleneklerini aynı çatı altında toplamak böyle bir şey olmalı." dedi.


 

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.