Bu okulun 56 yetim kardeşi var
İHH İnsani Yardım Vakfı'nın başlattığı "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var" kampanyasına katılan Küçükköy İmam Hatip Lisesinin 56 yetime sponsor olması nedeniyle öğrenci ve öğretmenlerinin katılımıyla program düzenlendi.
Türkiye 25.02.2014

İHH'nın Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı desteğiyle  2013 - 2014 eğitim yılında başlattığı “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyası 79 ilde 1500 okul ve Kur'an kursu, 5 bin üzerinde de sınıfa ulaştı.

Türkiye genelinde büyük rağbet gören projeye katılan İstanbul'daki Küçükköy İmam Hatip Lisesi  56 yetime sponsor olarak en çok yetime kardeş olan okullar arasına girdi.

Bu sebeple Küçükköy'deki lise binasında İHH yetkilileri ile öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla bir program düzenlendi.

Programda konuşan İHH Yönetim Kurulu Üyesi ve Yetim Birimi Sorumlusu Murat Yılmaz, projenin geldiği nokta hakkında öğrencilere bilgi verdi. Yetimlere sahip çıktıkları için öğrencilere teşekkür eden Yılmaz, öğrencilerin yetişkinlere örnek olabilecek bir davranış sergilediklerini söyledi.

İHH’nın yetimlere yönelik başlattığı “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyasına ilginin giderek büyüdüğünü söyleyen Yılmaz, “Kampanyanın uygulandığı il sayısı 79, okul ve Kur'an kursu ise toplam bin 500'e ulaştı. Şu ana kadar İHH’nın Sponsorluk Destek Sistemi kapsamında 46 ülkede sponsor olduğumuz yetim sayısı 40 bine yaklaştı" dedi.

Yılmaz, dönemsel desteklerle 250 bin yetim çocuğa yardım edildiğini belirterek, Türkiye'nin dört bir yanından 20 milyona yakın öğrencinin harçlıklarıyla projeye destek verdiğini ifade etti.

Bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Yetim Dayanışma Günleri'nin 12 Şubat'ta başladığını hatırlatan Yılmaz şöyle konuştu:

"Yetim Dayanışma Günleri'ni, 2011'den beri her yılın Şubat-Mart-Nisan aylarında kutluyoruz. Bu günlerde yetim sponsorluğu uyguladığımız ve yetimhanelerimizin olduğu ülkelerde çeşitli projeler hayata geçiriyoruz. Bu yıl da hazırladığımız 350 proje ile sponsor olduğumuz yetim sayısını 65 bine ulaştırmayı hedefliyoruz. Türkiye, 230'a yakın ülkenin bulunduğu dünyada yardımlaşmada  4. sırada. Türkiye'nin yardım sever insanları bence birinci sırayı hak ediyor."

Programın ardından Yılmaz, okul idarecileri ile birlikte kampanyaya öncülük eden 12-A sınıfını ziyaret ederek öğrencilere tek tek teşekkür etti.

Ayraçlarla kuyu açtırıyorlar

12-A sınıfı öğrencilerinin ayrıca, İHH'nın başlattığı "Bir kuyu aç, su gibi aziz ol" projesi kapsamında yaklaşık 4.000 dolar toplayarak, Çad'da Uhud Savaşı'nda Müslümanlara su taşıyan sahabelerden "Hz. Ümmü Ümare"nin adıyla bir su kuyusu açtıracakları öğrenildi.

12-A sınıfı adına konuşan Merve Hasoğlu adlı öğrenci, su kuyusu parasını kendi imkânlarıyla yaptıkları ayraçları satarak topladıklarını ifade ederek “Bugün bizler sağlıklı şartlarda hayatımızı sürdürürken, Afrika’da su sıkıntısı çeken susuzluktan dolayı ölen binlerce insan var. Bu insanlara yardım yapılması halinde belki de yaşamlarını sürdürmeleri için katkı sağlanmış olunacak” diye konuştu.

 

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.