Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Çinli Aktivist :“Çin’i gelin bana sorun”

Çin’in ülkesine girişini yasakladığı insan hakları aktivistlerinden Yang Jianli, Doğu Türkistan Sempozyumu’nda ülkesini sert bir şekilde eleştirdi. “Çin’i gelin bana sorun” diyen Jianli, “Sadece bir g

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından düzenlenen Hür Doğu Türkistan Sempozyumu Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde ikinci gün devam etti.  Sempozyumun ikinci günün ilk oturumunda Amerika’da yaşamını sürdüren Çinli aktivisit Yang Jianli, Yrd. Doç. Dr. Erkin Emet, Prof. Dr. Dru Galadney, Fatma Bostan Ünsal, İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Av. Gülden Sönmez ve Ahmet Emin Dağ tebliğlerini sundular.

Çin’in ülkesine girişini yasakladığı insan hakları aktivistlerinden Yang Jianli, konuşmasında ülkesini sert bir şekilde eleştirdi. Jianli, Çin’de bir gösteriye katıldığı için 5 yıl hapiste yattığını ifade etti. 17 ay boyunca küçük bir hücrede kaldığını ifade eden Jianli, “2002 yılında Amerika’dan döndüğümde beni havaalanında tutuklayarak cezaevine attılar. Ben sadece bir gösteriye katıldığım için 5 yıl hapis cezası aldım. Hayatımın en kötü günlerini cezaevinde geçirdim. Her türlü işkenceye maruz kaldım.  Hücrede ne okuyacak bir şey vardı, ne doğru dürüst yiyecek bir şey. Delirmemek için çok çabaladım. Tanrıya sığındım, sürekli dualar ettim. Amerika’daki dostlarımın girişimi olmasaydı hapisten biraz zor çıkardım. Bana bunları yaptılarsa kimbilir diğer insanlara neler yapıyorlar?”dedi.

“Çin’i gelen bana sorun” diyen Jianli, “Çin’de her alanda insan hakları ihlalleri var.  Çin yönetimi insanların toprağını, evini her şeyini ellerinden alabilir. Kimseye de hesap vermez. Medya bağımsız değil, yargı kurumları taraflı karar veriyor. İnsanlar çok basit sebeplerden dolayı cezaevine atılıyor. Bir arkadaşıma 11 yıl hapis cezası verdiler. Şuan Amerika’da yaşıyorum. Amerika ile Çin’i kıyaslamam gerekirse Amerika kendi vatandaşların temel haklarını güvence altına almış durumda. Çin’de ise insanların her türlü hakları ihlal ediliyor” şeklinde konuştu.

Komünist rejimin özellikle son 20 yıl içerisinde büyük bir değişim yaşadığını dile getiren Jianli, siyasi otoritenin istikrarını devam ettirebilmek için toplumda nüfuzlu olan herkesi satın alabilmek için rüşvet ve teşvike başvurduğunu söyledi. Bu yolla komünist rejimin kendi seçkinlerini oluşturduğunu ifade eden Jianli, bu gücün diğer kesim olan sade vatandaşa baskı yaptığını belirtti.

Çin içerisindeki iki kutuplu yapının dağılmaya mahkûm olduğunu ifade eden Dr. Jianli 3. bir Çin olarak Demokratik Çin’in ortaya çıkacağını söyledi. Ancak henüz bunun mümkün görünmediğini belirten Jianli, Çin yönetiminin baskılarına vatandaşların bir gün mutlaka isyan edeceğini dile getirdi.

Yrd. Dr. Erkin Emet ise Çin’in Urumçi’de yaptığı katliamlar karşısında en sert tepkiyi Türkiye’nin verdiğini belirtti. Emet, Çin’in sürekli dezenformasyona başvurarak Doğu Türkistan’da yaşananları ört bas etmeye çalıştığını ifade etti.

İHH Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Emin Dağ ise Türkiye ile Doğu Türkistan arasında akrabalık bağının yanı sıra ekonomik ve siyasi bağların da kurulması gerektiğini belirtti. Dağ, “Müslüman Uygur Türkleri ile İslam ülkeleri arasındaki duygusal bağ,  rasyonelleşmeli. İslam dünyası Uygur Türklerine kayıtsız kalmamalı” dedi.

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Yetimler için pedal çeviriyor
Malatya İHH gönüllülerinden İhsan Kılıç "Yetim Farkındalığı" oluşturmak için Malatya'dan yola çıkarak 13 il dolaşıp bin 500 km pedal çevirecek.
23.09.2020
Kütahyalı gençlerden örnek davranış
Kütahya İHH İnsani Yardım Derneği’nin gönüllü gençleri, hayırseverlerin destekleriyle, ihtiyaç sahibi engelli vatandaşın evinin tadilatını yapıyor.
22.09.2020
Genç çiften örnek davranış
Karaman’da evlenen Koçer ve Aydemir çifti, örnek bir davranışa imza atarak düğün yemeklerini İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Patani’deki bir yetimhanesinde verdiler.
27.08.2020

SON HABERLER

 • Yetim Dayanışma Günleri 10 yaşında
  01.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yetim Dayanışma Günleri başlıyor. Organizasyon kapsamında Türkiye dahil 25 ülke ve bölgede hayata geçirilecek 236 projeden yaklaşık 92 bin yetim yararlanacak.
 • Lösemi hastaları için protokol imzalandı
  15.01.2021
  Maddi durumu yetersiz lösemi hastası çocuklar için İHH İnsani Yardım Vakfı ve AID Uluslararası Doktorlar Derneği ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında bir protokol imzalandı.
 • Kosova'daki sel mağdurlarına gıda yardımı
  15.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Kosova’nın Mamuşa beldesinde aşırı yağışlar sonrası yaşanan selden olumsuz etkilenen ailelere gıda desteği sağladı.
 • Bir yılda 14 bin briket ev
  14.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, iç savaş nedeniyle yaşam mücadelesi veren Suriyeliler için geçen yıl 14 bin ev inşa etti. 6 bin briket ve betonarme evin inşası ise sürüyor.
 • Filistinli mültecilere insani yardım
  14.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Lübnan'ın Sayda şehrinde yaşayan 150’den fazla Filistinli mülteci aileye gıda yardımında bulundu.