Deir Yasin Katliamı - 9 Nisan 1948
9 Nisan 1948’de Deir Yasin köyünde gerçekleştirilen katliamda 254 Filistinli sivil katledildi.
Filistin, Filistin - Gazze, Ortadoğu 08.04.2013

II. Dünya Savaşı sonrasında Ortadoğu’da İngiltere’nin yerini ABD aldı. 1948’in Mayıs ayında Filistin topraklarında Batı desteği ile İsrail devleti kuruldu. Daha bu devlet kurulmadan önce bölgede gerçekleştirilen Deir Yasin gibi katliamlar Ortadoğu’da yeni ve daha büyük bir istikrarsızlığın habercisiydi.

Aşırı dinci Irgun terör örgütüne bağlı militanlar tarafından 9 Nisan 1948’de Deir Yasin köyünde gerçekleştirilen katliamda 254 Filistinli sivil katledildi. Evler havaya uçuruldu, köyde kalan herkes kurşuna dizildi ve cesetleri kuyulara atıldı. Deir Yasin köyünün haritadan silindiği katliamın amacı, Kudüs yolunu Arap güçlerinden “temizlemek” ve Araplar arasında korku salmaktı.

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.