Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Depremin yıldönümünde dev tatbikat

İHH Arama Kurtarma Koordinatörlüğü, 1999 depreminin yıl dönümünde afetle mücadele kapasitesini test etmek amacıyla Bolu’da 3 gün 3 gece dev tatbikat gerçekleştirecek. Bu akşam saat 23:00’da başlayacak tatbikata 45 ilden, 500 arama kurtarma teknisyeni katılacak.
13.08.2020 Arama Kurtarma , Bolu

1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi’nde insani yardım ve arama kurtarma alanında çalışmalar yapan ve çok sayıda afette görev alan İHH İnsani Yardım Vakfı, ülkemizde ve dünyada meydana gelebilecek doğal afetlere etkin müdahale için kendisini sürekli geliştiriyor. Türkiye genelindeki 2 bine yakın gönüllüsü ile İHH, olası afet ve acil durumlara müdahale etmek için her an hazır bekliyor. AFAD’ın 2019 yılını “Afetlere Hazırlık Yılı” olarak ilan etmesinin ardından İHH, bu alandaki çalışmalarını daha da arttırdı. Bu kapsamda İHH, afetlere karşı hazırlıkların test edileceği 3. Ulusal Tatbikat’ını Bolu-Aladağlar mevkiinde gerçekleştirecek. Ekipler, kurulan istasyonlarda arama kurtarma oyunları ve kurtarma çalışmaları gerçekleştirecek.

depremin-yil-donumunde-dev-tatbikat2.jpg

Tatbikat nedeniyle İHH, Aladağlar mevkiinde paraşüt eğitimi alan bir grubun uçaktan atladıktan sonra rüzgarın etkisiyle ormanlık alanda savrulup kaybolduğu bir senaryo kurdu. Senaryo gereği AFAD’dan gelen ihbar üzerine İHH Arama Kurtarma ekiplerine çağrı yapıldı. AFAD’la yapılan koordinasyonun ardından koordinatlar alındı ve verilen mevkide arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. GSM operatörlerinin çekmediği ormanlık alanda ekiplerin farklı noktalara savrulduğu düşünülüyor. 20 kişinin kaybolduğu senaryoda hem karada hem de su altında çalışmalar yürütülecek. Sarp ve zorlu bir arazinin yanı sıra ormanda vahşi hayvanlara karşı da dikkatli olunması gerekiyor.

Ekiplerin gelişimini artırmak ve afet yönetim alanında daha etkin olabilmeleri amacıyla düzenlenen 3. Ulusal Tatbikat, 3 gün 3 gece sürecek. Bu gece saat 23:00’da verilecek alarmla tüm yurttan arama kurtarma ekipleri Bolu’ya intikal edecek. Tatbikata 45 ilden, 500 arama kurtarma teknisyeni katılım sağlayacak. Tatbikat, koronavirüs nedeniyle halka açık olmayan ve şehirden uzakta bir alanda gerçekleşecek.

depremin-yil-donumunde-dev-tatbikat1.jpg

Nasıl bir tatbikat?

-Afet alarmı verildikten sonra timler verilen koordinata gelecekler

-Gelen ekipler, kayıt masasına akredite olup kendilerine verilen görevleri yerine getirecekler

-Timler 5 farklı istasyonda yeteneklerini sınayacaklar

-İple erişim istasyonu

-Eğimli arazide kurtarma istasyonu

-Havai hat kurtarma istasyonu

-Pusula-GPS istasyonu

-Arazi arama istasyonu

-Her ekip 10 kişiden oluşacak şekilde timlere ayrılacak

-Afet planındaki gibi ekipler sahrada konaklayacak

-Afet yönetim sistemi sahra tipinde olacak

-Tüm iletişim telsiz ve koordinatlar üzerinden sağlanacak

-Suda arama kurtarma ekibi gölette kurtarma tatbikatı yapacak

depremin-yil-donumunde-dev-tatbikat3.jpg

Ne hedefleniyor?

-Afet yönetimi açısından, Türkiye Afet Müdahale Planı’na entegre bir STK olarak, kamu kurumlarıyla tam bir eşgüdüm halinde çalışmak

-Afet yönetim süreçlerinin tümünde, etkin ve nitelikli, katma değeri yüksek işler üretmek

-Afetler konusunda farkındalık kazanması, bilgi seviyesinin artması, yeti ve yeteneklerinin gelişmesi ve afetlere dirençli bir toplum oluşmasına katkı sağlamak

-Afet bölgelerine giden kurumlar içerisinde en hızlı, en nitelikli, en fazla hizmet eden bir kurum olmak

-Afet yönetim alanında aynı anda birden fazla olaya müdahale edebilme kapasitesine erişmek

-Afet yönetiminde, kurumumuz içinde terminoloji ve kabiliyette ortak bir dil ve kültür oluşturmak

depremin-yil-donumunde-dev-tatbikat4.jpg

3. Ulusal Tatbikat

Tarih: 15 Ağustos 2020

Saat: 10:00

Adres: Bolu Aladağlar Mevkii, Aşağı Soku Yaylası

Koordinat: N 40°36'25.16  E 31°42'39.44

depremin-yil-donumunde-dev-tatbikat5.jpg

Arama Kurtarma Kategorisine Son Eklenen Haberler

İzmir’in yaraları sarılıyor
30 Ekim Cuma günü saat 14.51'de İzmir’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde İHH İnsani Yardım Vakfı 33 ilden 459 gönüllü ile arama kurtarma çalışmalarına destek sağladı.
08.11.2020
İzmir seferberliğinde 3. gün
İzmir’deki deprem sonrasında acil koduyla harekete geçen İHH Afet Yönetim Birimleri, depremin üçüncü gününde de depremzedeleri yalnız bırakmadı. Ekipler bir yandan arayıp kurtardı, diğer yandan da yaraların sarılması için çalıştı.
01.11.2020
Giresun’daki kayıplar aranıyor
Giresun’da meydana gelen sel felaketinin ardından İHH İnsani Yardım Vakfı, 60 kişilik ekip ile arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.
26.08.2020

SON HABERLER

 • Yetim Dayanışma Günleri 10 yaşında
  01.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yetim Dayanışma Günleri başlıyor. Organizasyon kapsamında Türkiye dahil 25 ülke ve bölgede hayata geçirilecek 236 projeden yaklaşık 92 bin yetim yararlanacak.
 • Türkiye’den 525 bin kişiye temiz su
  21.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 yılı içerisinde 22 ülkede bin 311 adet su kuyusunu hizmete açtı. Yıl içerisinde açılan su kuyuları ile birlikte 525 bin kişinin temiz su ihtiyacı karşılandı.
 • İHH’dan Bosna Hersek’teki mültecilere yemek dağıtımı
  19.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Bosna Hersek'in Bihaç şehrinde bulunan Lipa kampında yaşam mücadelesi veren mültecilere yemek dağıttı.
 • Lösemi hastaları için protokol imzalandı
  15.01.2021
  Maddi durumu yetersiz lösemi hastası çocuklar için İHH İnsani Yardım Vakfı ve AID Uluslararası Doktorlar Derneği ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında bir protokol imzalandı.
 • Kosova'daki sel mağdurlarına gıda yardımı
  15.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Kosova’nın Mamuşa beldesinde aşırı yağışlar sonrası yaşanan selden olumsuz etkilenen ailelere gıda desteği sağladı.