Dev tatbikat için geri sayım!
İHH Arama Kurtarma Koordinatörlüğü, afetle mücadele kapasitesini test etmek amacıyla Bursa’da 3 gün 3 gece dev tatbikat gerçekleştirecek. Bu akşam saat 20:00’da başlayacak tatbikata 40 ilden, 300 arama kurtarma teknisyeni katılacak.
Türkiye 29.08.2019

1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi’nde insani yardım ve arama kurtarma alanında çalışmalar yapan ve çok sayıda afette görev alan İHH İnsani Yardım Vakfı, ülkemizde ve dünyada meydana gelebilecek doğal afetlere etkin müdahale için kendisini sürekli geliştiriyor. Türkiye genelindeki 2 bine yakın gönüllüsü ile İHH, olası afet ve acil durumlara müdahale etmek için her an hazır bekliyor.

AFAD’ın 2019 yılını “Afetlere Hazırlık Yılı” olarak ilan etmesinin ardından İHH, bu alandaki çalışmalarını daha da arttırdı. Bu kapsamda gerçekleştireceği ulusal tatbikat ile Bursa il merkezinde 7.3 büyüklüğünde, 8 km derinlikte ve 3. seviye alarm durumu olan bir deprem senaryosu kurdu.

Senaryo gereği Bursa’da inşa edilen Marmara Afet Koordinasyon Merkezi’nde kurulacak kriz masası ve 5 farklı bölgedeki 20 istasyonda; suda, kıyıda, kentsel alanda ve doğada arama kurtarma çalışmaları gerçekleştirilecek.

Ekiplerin gelişimini artırmak ve afet yönetim alanında daha etkin olabilmeleri amacıyla düzenlenen 2. Ulusal Tatbikat, 3 gün 3 gece sürecek. Bu gece saat 20:00’da verilecek alarmla tüm yurttan arama kurtarma ekipleri Bursa’ya intikal edecek. 40 ilden, 300 arama kurtarma teknisyeninin 30 farklı ekibe ayrılarak katılacağı ulusal tatbikata üst düzey yetkililerin de katılımı bekleniyor.

Senaryo ve vakalar

29.08.2019 tarihinde saat 20:00’da Bursa merkezli 7,3 şiddetinde 8 km derinlikte deprem olmuş ve Bursa çevresindeki bir çok il ve ilçe durumdan etkilenmiştir.

>AFAD ile iletişime geçilerek AFAD Kriz Merkezi’ne entegre olundu ve aşağıdaki bilgilere ulaşıldı:

-İletişim ağı çökmüş durumda, haberleşme telsiz ile sağlanabilir düzeyde. Hasarın giderilmesi için çalışmalar devam etmekte.

-Yıkılan köprü ve kavşaklar nedeni ile ulaşım zorlanmakta. Tali yollar kullanılmakta.

-Elektrik ve enerji hatlarında bölgesel sıkıntılar yaşanıyor. Hasarın giderilmesi için çalışmalar devam etmekte.

-Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre karşı karşıya olduğumuz durum “Seviye 3” afet durumudur.

Son durum

-İHH’nın Türkiye genelindeki tüm arama kurtarma ekipleri, yönetimleri, gençlik teşkilatları, kadın kolları ve diğer kurum ve kuruluşları için vakıf kırmızı alarm vermiştir.

-İllerden sevk ve koordinasyon başlamış olup zarar gören tüm bölgelere İHH İnsani Yardım Vakfı ile AFAD koordinasyonunda müdahale çalışmaları yapmaktadır.

-AID Uluslararası Doktorlar Derneği ile koordinasyon sağlanmış olup gerekli sağlık çalışmaları gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

-Ülke genelindeki tüm arama kurtarma ve destek ekipleri, Marmara Bölgesi’ne hareket etmekte.

-Bölge Kriz Masası, Marmara Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) binasında oluşturulup toplanma yeri olarak da AKOM binasının yanı belirlendi.

-Vakıf Kriz Masası oluşturuldu.

-Haberleşme çadırı kuruldu.

-Sağlık çadırı kuruldu.

-Yemekhane çadırı kuruldu.

-İbadet çadırı kuruldu.

-Psikososyal destek çadırı kuruldu.

-Devlet birimlerine destek amacıyla defin hizmetleri için emekli gönüllü imamlarımızla çalışma planı yapıldı.

-Devlet birimlerine destek amacıyla hasar tespit çalışmaları için gönüllü mühendislerle çalışma planı yapıldı.

-Devlet birimlerine destek amacıyla psikososyal destek çalışmaları için İHH ve Yetim Vakfı ile çalışma planı yapıldı.

-Yurtdışından eğitim için gelen İHH gönüllüsü uluslararası öğrencilerden geri destek hizmetleri için çalışma planı yapıldı.

İhbar

Valilik Kriz Merkezi’nden tarafımıza bildirilen ihbarlara göre;

>Deprem olmadan önce telsiz sistemlerini tamir etmeye giden ekiplerimiz telsizleri tamir ederken depreme yakalanıyorlar ve mahsur kalıyorlar. Bu sebepten onların kurtarılması ve ivedi bir şekilde telsiz sistemlerimizin devreye alınması için Gündoğdu Bölgesi’ne ekipler yönlendirilmiştir.

>Bursa’da meydana gelen deprem sonrasında AFAD, oluşabilecek tsunami tehlikesine karşı kıyı şeridinde bulunan il/ilçelerdeki insanları güvenli bölgeye tahliye edilmesi ile ilgili uyarıları yaptı. Depremden sonra meydana gelen tsunami sonrasında Kurşunlu Beldesi’nde bir botun alabora olduğu ve 10 kişinin kayıp olduğu ihbarı geldi. İhbar üzerine İHH Su Altı ekibimiz bölgeye intikal ederek kurtarma çalışmaları ve olası kayıp müdahaleleri çalışmalarına destek verdi.

>Gemlik İlçesi Umurbey Köyü’nde yıkılan 2 katlı bir bina %95 oranında yıkılmış. Betonarme bina, bina sahipleri Mehmet ismindeki 82 yaşındaki babalarının evde olduğunu bildiriyorlar. Zaman zaman yanına 80 yaşlarındaki Kazım ismindeki komşusunun da geldiğini fakat tam olarak orada olup olmadığını bilmediklerini bildirdiler. Genelde evin salon kısmında oturup sohbet ettiklerini bildirdiler.

>Küçükbalıklı Bölgesi’nde yıkılan 2 katlı bir bina %85 oranında yıkılmış. Ayakkabı imalathanesi olarak kullanılıyor. Betonarme bina, bina sahipleri işletmenin yemek molasında olduğu için üretim yapmadığını çalışanların yemekhane ve bahçede olduklarını acil toplanma bölgesine eksiksiz geldiklerini, fakat Kazım ismindeki 32 yaşındaki güvenlik görevlisinin bina içinde dolaştığını ve 5 kişinin içeride olduğu telsiz çağrılarına cevap vermediğini ve devriye nöbetinde olduğundan yerinin tam olarak bilinmediğini bildiriyorlar.

>Bursa Küçükbalıklı Bölgesi’nde kuyuda mahsur kalma. 32 yaşında Turgut Kırmızı isimli vatandaş. Kuyu içinde iken emniyet ipinin bağlandığı taş kuyuya yuvarlanmış. Şahıs hafif yaralı, konuşabiliyor. Kuyuda su yok.

>Kestel ilçesinde konut olarak kullanılan tek katlı bir binada 1 kişinin mahsur kaldığı bildirildi. 50 yaşlarında Kamil Korkmaz isimli vatandaşın yakınları şahsın evin salon bölümünde olduğunu belirtti.

>Kestel ilçesinden dönüş yapan ekibimiz Saitabat Şelalesi bölgesinden geçerken vatandaşlar tarafından bildirilerek mahsur kalan 1 kişinin olduğu söylendi. İhbar üzerine İHH Dağcılık ekibini olay bölgesine yönlendirmesi sağlandı.

İlgili haberler
Tümünü gör
Medya mensupları kış eğitiminde buluştu
İHH Afet Yönetimi ve İletişim Platformu’nun birlikte düzenlediği kış eğitim kampında, medya mensupları bir araya gelerek zorlu kış şartlarında hayatta kalma eğitimi aldılar.
İzmir’in yaraları sarılıyor
30 Ekim Cuma günü saat 14.51'de İzmir’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde İHH İnsani Yardım Vakfı 33 ilden 459 gönüllü ile arama kurtarma çalışmalarına destek sağladı.
İzmir seferberliğinde 3. gün
İzmir’deki deprem sonrasında acil koduyla harekete geçen İHH Afet Yönetim Birimleri, depremin üçüncü gününde de depremzedeleri yalnız bırakmadı. Ekipler bir yandan arayıp kurtardı, diğer yandan da yaraların sarılması için çalıştı.