Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Diriliş Buluşmaları Kayseri’de başladı

İHH ve çeşitli STK'ların işbirliğiyle organize edilen 'Diriliş Buluşmaları' isimli konferans serisi 'Kudüs ve Mescid-i Aksa' konferansı ile Kayseri'de başladı.

İHH ve çeşitli STK'ların işbirliğiyle organize edilen 'Diriliş Buluşmaları' isimli konferans serisi 'Kudüs ve Mescid-i Aksa' konferansı ile Kayseri'de başladı.

İHH ve çeşitli STK'ların işbirliğiyle organize edilen 'Diriliş Buluşmaları' isimli konferans serisi 'Kudüs ve Mescid-i Aksa' konferansı ile Kayseri'de başladı. İHH İnsani Yardım Vakfı, Sahn-ı Seman İslami İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi, Sosyal Doku Vakfı, Siyer Vakfı, İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi'nin (İFAM) işbirliğiyle organize edilen 'Diriliş Buluşmaları' isimli konferans serisi 'Kudüs ve Mescid-i Aksa' konferansı ile Kayseri'de başladı. Kadir Has Kongre ve Spor Salonu'nda Kur'an-ı Kerim'in okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail'in Mescid'i Aksa'yi yıkma planları yaptığını vurgulayarak, "Mescid-i Aksa'yı yıkmaya çalışıyorlar ve Kur'an-ı Kerim yakıyorlar. Gözümüze baka baka diyorlar ki 'Biz Mescid-i Aksa'yı yıkarız, Kur'an-ı Kerim'i yakarız, sizlerden bir ses çıkmaz'. Çünkü İslam coğrafyasının parçalanmışlığını çok iyi biliyorlar. O nedenle bizler de onlara diyoruz ki, 'Biz alimlerimize güveniyoruz, insanlarımıza güveniyoruz. Hangi mektepten, hangi mezhepten olursa olsun bu alimlerimiz bir araya gelip halkı da arkasına alarak Allah'ın izniyle Mescid-i Aksa'nın kurtuluşu için Kudüs'e gidecek yolu açar inşallah' diyoruz. Bizim size ihtiyacımız var. Araba konvoyu, Mavi Marmara ve şimdide hazırlıklarımız Kudüs'e yürüyüş olacak. Onun için bu hocalarımızdan rica ettik. Bu halkın önüne birlik ve beraberlik içerisinde aynı hedefler doğrultusunda olduğumuzu gösterin dedik. Allah kendilerinden razı olsun" dedi.

 

Türk ve Kürt İttifakı Mescid’i Aksa’yı Kurtarır

Çözüm sürecini desteklediklerini ifade eden Yıldırım, "Biliyor musunuz, şuanda İsrail Gazze'ye tekrar saldırmak için hazırlanıyor. Mescid-i Aksa'yı yıkma planlarını tekrar gözden geçiriyor. ve değerli kardeşlerim, sözü, Kudüs'ü ve Mescid'i Aksa'yı hocalarıma bırakıyorum. Ama sizden bir ricam var. Kürt ve Türk ittifakı Selahattin'i doğurur, Mescid'i Aksa'yı kurtarır. O yüzden diyoruz ki 'Çözüm sürecine evet'. Çünkü Mescid'i Aksa'ya gideceğiz birlikte" şeklinde konuştu.

Genel Başkan Yıldırım'ın konuşmasının ardından İhsan Şenocak, Nureddin Yıldız, Abdülmetin Balkanlıoğlu, Ebubekir Sifil ve Muhammed Emin Yıldırım'ın konuşmacı olarak katıldığı 'Kudüs ve Mescid'i Aksa' konferansı yoğun katılımla devam etti.

Kayseri Kadir Has Kongre Merkezi ve Spor Salonu'nda gerçekleştirilen programa İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Nureddin Yıldız, Muhammed Emin Yıldırım, Ebubekir Sifil, Abdulmetin Balkanlıoğlu, İhsan Şenocak ve Mehmet Göktaş katılırken programı binlerce dinleyici takip etti. Kayseri ve çevre illerden katılımın yoğun olduğu programda konuşmacılar oldukça kritik mesajlar verdiler.

 

Kudüs Yeniden Fethedildiğinde Adalet Yeniden Gelecek

İFAM bünyesinde İslami eğitim faaliyetlerini sürdüren İhsan Şenocak ise yenilgilerin büyük bir zaferin yolunu açtığını söyledi ve konuşmasında "O zalimlerin yenilgi dediği şeye Allah zafer diyor. Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır. Hz. Ömer Kudüs'ü fethettiğinde adalet ve barış hâkim oldu dünyaya. Kudüs yeniden fethedildiğinde adalet yeniden gelecek. Selahaddin'in torunları Kürtlerle, Alparslan'ın çocukları Türkler birleşirse Siyonistler korkudan evlerine kapanacaklar. Kudüs'ün göğsündeki namahrem elini kırmak için Hz. Muhammed'in emrindeki sancağı almaya hazır mıyız?" ifadelerini kullandı.

 

 

Kudüs ümmetin Şeref Davasıdır

Siyer Vakfı bünyesinde Siret-i Resul ve Sünnet araştırmalarını sürdüren Muhammed Emin Yıldırım da Kudüs'ün ümmetin şeref davası olduğunu belirtti. "Kudüs ve Mescid-i Aksa, Ümmet-i Muhammed için bir şeref davasıdır, bir namus davasıdır. Kudüs'ü bize kazandıracak rûh, Hz. Ömer'in rûhudur; adalet rûhudur. Kudüs'ü kurtarmak istiyorsanız Kur'an'ı mehcur bırakmayacak, Sünnet'e sırtınızı dönmeyeceksiniz! Ben samimiyetimle inanıyorum ki Kudüs'ün fethi Selahaddin'in çocuklarının eliyle olacak! Terör devletine sorun, yaşadığı müddetçe en çok kimden korkuyorsunuz? Size tekerlekli sandalyedeki bir adamı gösterirler. Ya Rabbî şu yaralı ümmete Mescid-i Aksa'da özgürce namaz kılmayı yeniden nasip eyle." şeklinde konuşan Muhammed Emin Yıldırım, sözlerini dua ile sonlandırdı.

 

 

Kudüs Davası Hz. Musa ile başladı

Türkiye'nin tanınmış İlahiyatçılarından Ebubekir Sifil de konuşmasında Kudüs davasının Hz. Musa ile başladığını ifade etti. "Adem (a.s)'dan bu yana Allah, her dönemde muradını yeryüzünde ikâme edecek bir kavim bulmuştur. Kudüs'ün fethi Hz. Ömer'le değil Hz. Musa ile başlamış bir mücadeledir ve kıyamete kadar devam edecektir! Ümmet'in üzerinde oynanan oyunlar, İslâm'ın ezeli ve ebedi hakikatin temsilcisi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bizden öncekilerin geçtiği aynı çetin yol, aynı imtihanlar bizi de bekliyor. Unutmayalım ki âhir zamanda yaşıyoruz." şeklinde konuşan Ebubekir Sifil, katılımcılara İslami prensiplere daha sıkı sarılma çağrısında bulundu.

 

Kudüs’te Cihad Bitmeyecek

Sosyal Doku Vakfı bünyesinde eğitim ve davet çalışmalarını sürdüren Nureddin Yıldız ise, "Hz.Muhammed (s.a.s.) şöyle diyor: Cihad her yerde bitebilir ama Kudüs'te ve Kudüs'ün eteklerinde cihâd bitmeyecektir! Kudüs Filistinlilerin değil, Arapların değil, Hz. Muhammed'e ümmet olan herkesindir! Kudüs bizim ilk kıblemiz, sürekli cihâdımızdır! Kudüs cihadın, müminlik nabzının attığı yer olarak kıyamete kadar en hareketli, en aktif İslam toprağıdır. Müslümanlar liberalleşebilir, hassasiyeti yitirebilir, ama Peygamber'in emri yeniden dirilecektir. Unutmayın! Peygamberimiz(s.a.v) Kudüs'ü Filistinliler'e değil, Ümmet-i Muhammed'e bıraktı! İşimiz Mescid-i Aksa, evimiz Kudüs gibi olduktan sonra Allah'ın yardımı da gecikmeyecektir." ifadelerini kullandı.

 

Müslümanların En Büyük Sorunu Birliktir

Tanınmış davetçilerden Abdulmetin Balkanlıoğlu ise konuşmasında Müslümanların en büyük sorununun "birlik ruhu" olduğunu belirtti. "Bütün İslam düşmanlarının bir araya geldiği bir noktada biz bir araya gelemezsek ihanetle damgalanırız! Ey Müslümanlar, siz Türkiye'ye değil, dünyaya yetersiniz! Allah için ayağa kalkın ve kendinize gelin! Ne olur bulunduğunuz yerleri yeşertin artık ya hu! Müslümanlığınızı hissettirin artık! Ey Müslüman, Mescid-i Aksa senin sorunun değilse hangi şey senin sorunundur? Mescid-i Aksa bir imân sorunudur! Ey Müslümanlar, siyonistleri mutlu etmeyin, emperyalistleri, zalimleri mutlu etmeyin! Müslümanları mutlu edin! Şehid kanından sonra en şerefli şey Allah için dökülen gözyaşıdır. Mazlumlar için gözyaşı dökün! Ey Müslümanlar; son nefesinizde dünyalıklar için ölmeyin, sadece Müslüman olarak, Allah'ın kulu olarak ölün!" ifadelerini kullanan Balkanlıoğlu'nun konuşmasının ardından program sona erdi.

Ramazan ayının ardından her ay farklı bir şehirde devam edecek olan Diriliş Buluşmaları'nın bir sonraki durağı ise Erzurum olacak.

İnsani Yardım Kategorisine Son Eklenen Haberler

Rasulayn’daki medreselerden 132 mezun
İHH, Suriye Rasulayn bölgesindeki eğitim atağı ilk sonuçlarını verdi. Yaklaşık 4 ay önce hizmete açılan Selahaddin-i Eyyubi ve Cezire Medreselerinden 100’ü bayan toplam 132 kişi, düzenlenen mezuniyet töreni ile diplomalarını alarak Kur’an-ı Kerim Eğitmeni oldu.
26.06.2020
2 milyon mağdura Ramazan yardımı
İHH, 28 yıllık tecrübenin verdiği güvenle Ramazan 2020 çalışmalarını “Hep Birlikte Ramazan” sloganıyla tamamladı. İHH, Ramazan boyunca 2 milyondan fazla kişiye hayırseverlerin yardımlarını ulaştırdı. 100 binden fazla yetime bayramlık hediye edildi.
24.05.2020
Afganistan’a Ramazan yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Ramazan 2020 çalışmalarına “Hep Birlikte Ramazan” sloganıyla başladı. Bu kapsamda İHH, Afganistanlı 7 bin 440 kişiye Ramazan yardımı ulaştırdı.
22.05.2020

SON HABERLER

 • İHH, Kurban'da 52 ülkede olacak
  13.07.2020
  İHH, 28 yılın verdiği tecrübe ile bu yıl da yine mazlumların yanında olacak; hayırseverlerin kurbanlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için “Kurban Rahmettir” sloganıyla Türkiye dahil dünyanın 52 ülkesine yola çıkacak. İHH’nın bu yılki kurban bedeli 900 TL.
 • Çeyrek asırlık katliam: Srebrenitsa!
  11.07.2020
  Bugün Srebrenitsa soykırımının 25. yıldönümü. Soykırımda hayatını kaybeden 8 bin 372 kişiden sadece 6 bin 652’si bulunarak Potoçari Anıt Mezarlığı’na defnedilebildi.
 • Macaristan’dan İHH’ya ziyaret
  09.07.2020
  Macaristan İslam Birliği Başkanı Zoltan Bolek, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret ederek İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Atalay ile görüştü.
 • Musul’daki okullar onarılıyor
  09.07.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, çatışmalardan dolayı kullanılamaz hale gelen Irak’ın Musul kentindeki 3 farklı okulu onarımdan geçirerek yeniden öğrencilerin hizmetine sunacak.
 • Yemen’e 250 bin kişilik yardım
  06.07.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, insani krizin sürdüğü Yemen’de 2020 yılının ilk 6 ayında 250 bin kişiye acil yardım malzemesi ulaştırdı. Yardımlar, Yemen’in tüm bölgelerine ulaştırıldı.