"Dünya Yetimler Günü istiyoruz"
İHH İnsani Yardım Vakfı ile İslam İşbirliği Teşkilatı İnsani İşler Departmanınca "İslam Dünyasında Yükselen Sivil Toplum Kuruluşlarının Rolü" temasıyla hazırlanan 5. İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Konferansı, Holiday Inn İstanbul Airport Hotel'de başladı.
14.12.2013

Konferansta konuşan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, sivil toplum kuruluşlarının, İslam dünyasının sorunlarını masaya yatırmak için bir araya gelmesinin önemine değindi.

İslam dünyasının tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar sıkıntı içinde olduğunu dile getiren Yıldırım, şunları aktardı:

"Yüzde 90'lık kesim sıkıntı, yüzde 10'luk kesim ise refah içinde yaşıyor. Bu nedenle israf konusunu ele alıp, israfla mücadele içinde olmalıyız. Günlük ihtiyacımızı karşıladıktan sonra imkanlarımızı başkalarına sunmalıyız. Dünyada kayıtlı 200 milyon yetim var. Ne kadarı organ mafyasına, suç örgütlerine yem oluyor? Bunları düşünmeliyiz ve birşeyler yapmalıyız. Bosna savaşının başladığı günü, Dünya Yetimler Günü olarak ilan ettirmek istiyoruz. Böyle bir gün yok. Dini ne olursa olsun, yetimlerimiz için çalışmalar yapılmasını istiyoruz."

İİT üyesi ülkelerden 200'e yakın sivil toplum örgütü temsilcisinin katıldığı konferansla İslam dünyasındaki sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini arttırmak amacıyla ortak projeler geliştirilmesi, tarihi ve kültürel bağların güçlendirilmesi ve geleceğe yönelik sivil düzeyde ilişkilerin arttırılması hedefleniyor.

Tarihi ve kültürel zemin bağlamında sivil toplum kuruluşlarının ele alınacağı konferansta, İslam coğrafyasında yaşanan siyasi, ekonomik ve kültürel sorunlara dair yakın ve uzun vadede gerçekleştirilmesi gereken projelerle ilgili sivil toplum kuruluşlarının rollerine ilişkin öngörülerde bulunulacak.

İki gün sürecek konferansta, bilimsel sunumlar, tartışma oturumları ve atölye çalışmaları da yapılacak.

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.