Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Duyma yetisini kaybeden Leyan artık duyuyor

Suriye'de komşularının evine isabet eden bomba nedeniyle duyma yetisini büyük oranda kaybeden Leyan Tame, İHH'nın destekleriyle Türkiye'de takılan işitme cihazı ile 4 yıl aradan sonra yeniden işitmenin mutluluğunu yaşadı.

Suriye'nin Halep kentinde komşularının evine isabet eden bombanın sesinden etkilenerek duyma yetisini büyük oranda kaybeden 6 yaşındaki Leyan Tame, Türkiye'de takılan işitme cihazıyla yeniden duymanın sevincini yaşıyor. İç savaş öncesi ülkenin en büyük ticaret merkezlerinden Halep'te yaşayan Leyan Tame de savaşın acımasız yüzüyle erken tanışan binlerce çocuktan sadece biri.

Tame, henüz 2 yaşındayken rejim güçlerinin hava saldırısında komşularının evine isabet eden bombanın sesi nedeniyle duyma yetisini büyük oranda kaybetti. Düzenlenen saldırılar sonucu ülkeden ayrılmaya karar veren Tame ailesi, kızlarının işitme yetisini kaybettiğinden habersiz zorlu bir yolculuğun ardından Türkiye'ye sığınarak Osmaniye'de yaşamaya başladı.

ic1.jpg

Annesi İHH’ya başvurdu

Kızlarının olaylara tepkisiz kalmasının yaşadıkları bombalı saldırının psikolojik etkisinden kaynaklandığını düşünen aile, kız çocuğunun 4 ay önce bir aracın kendisine çaldığı kornaya tepki vermediğini fark ederek, İHH İnsani Yardım Vakfı'na yardım talebinde bulundu. Yapılan tetkiklerin ardından yetkililerce temin edilen işitme cihazı ile küçük Leyan, yeniden duymaya başladı.

Leyan'ın annesi Gaysa Samiz Tame, kızına seslendiğinde yıllar sonra tepki vermesinin kendisini çok mutlu ettiğini ve heyecanlandırdığını belirtti. İç savaşın başlamasıyla hayatlarının alt üst olduğunu ancak tüm olumsuzluklara rağmen 4 yıl ülkesini terk etmediğini anlatan Samiz, komşunun evine isabet eden bombanın patlaması sonucu her şeylerini kaybettiklerini ve Türkiye'ye sığınmaya karar verdiklerini söyledi. Anne Samiz, komşusunun evine bomba düştüğünde kızı Leyan ile beraber uyuduklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bomba geldi hiçbir şey görünmüyordu kızıma seslendim ama beni duymuyor, öyle bakıyordu. İnsanlar 'Ne oldu?' diye geldiler ve kapıyı zorla açıp bizi çıkardılar. Leyan sadece ağlıyordu. O zaman kulağına ne oldu anlamadım. Leyan'ı çağırıyorum ama duymuyor hatta konuşmakta zorlanıyor, sadece 'Anne' diyebiliyordu. Savaş devam ediyordu, 'Bizim Türkiye'ye gitmemiz lazım’ dedik çünkü hayat her gün kötüye gidiyordu. Yatmak, içmek, yemek, gitmek yok, çocuklar her zaman korkuyordu, hiçbir şeyimiz kalmamıştı sonra tüm zorluklara rağmen Türkiye'ye geldik."

Anne çok mutlu

Türkiye'ye geldikten bir yıl sonra Leyan'ın diğer çocuklardan farklı olduğunu hissettiğini anlatan Samiz, "Fark ettim ki başka çocuklar gibi benim kızım iyi konuşmuyor, iyi duymuyor o zaman ağladım. Bir gün onları parka götürüyordum, araba geldi kornaya basıyor, kızım hiç tepki göstermiyor o zaman gerçekten anladım ki Leyan diğer çocuklar gibi değil. Sonra yardım için araştırma yaptık ve İHH'ya ulaştık. Şu anda cihaz takıldı. Çok mutluyum. Benim kızım da artık herkes gibi iyi duyacak ve okula gidecek" diye konuştu.

ic2.jpg

"Rabbim Türkiye'den razı olsun"

Baba Wail Tame de kızı için yapılan fedakarlıklardan dolayı emeği geçenlere minnet duyduklarını belirterek, "Savaşın ortasında bizlere kucak açtılar. Burada bize çok yardim ettiler. Rabb'im Türkiye'den razı olsun" dedi.

Kelimeleri herkes gibi telaffuz edebilecek

Odyometrist Zeynep İlimbey de Leyan'ın kendilerine geldiğinde sesleri uğultu şeklinde ve çok az duyduğunu belirterek, takılan işitme cihazı ile bundan sonra sesleri normal duyacağını ve herkes gibi kelimeleri telaffuz etmeye başlayacağını dile getirdi.

İnsani Yardım Kategorisine Son Eklenen Haberler

Türkiye’den Bangsamoro’ya insani yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, koronavirüs salgını dolayısıyla Bangsomoro’nun Cotobato şehrinde 500 aileye gıda yardımında bulundu.
29.03.2020
Kosova’ya insani yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, koronavirüs salgını dolayısıyla Kosova’da çalışamayan ve yardıma muhtaç ailelere 400 gıda paketi dağıttı.
29.03.2020
Edirne’deki sığınmacılara insani yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Edirne'de Avrupa'ya geçmek için sınırda bekleyişini sürdüren sığınmacılara 28 Şubat 2020’den itibaren insani yardım ulaştırmaya devam ediyor.
27.03.2020

SON HABERLER

 • İşten çıkarılanlara 10 milyon TL yardım
  28.03.2020
  İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, işten çıkartılan ve gündelik işlerde çalışan aileler için 10 milyon TL yardım yapacaklarını açıkladı. Yıldırım, “Biz İHH olarak elimizi taşın altına koyuyoruz, tüm Türkiye’yi bu yardım seferberliğine davet ediyoruz” dedi.
 • Kamuoyu duyurusu
  16.03.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle alakalı bir dizi önlemleri hayata geçirdi. Koronavirüsle ilgili Sağlık Bakanlığı’nın uyarıları doğrultusunda alınan önlemlerden bazıları aşağıdaki gibidir.
 • 44 bin kişiye yardım
  05.04.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Şimdi Dayanışma Vakti kampanyası kapsamında bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilinde 44 bin 936 muhtaca gıda ve hijyen paketi ulaştırdı.
 • Sağlıkçılara vefa ziyareti
  02.04.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı ekipleri, sağlık personellerinin özverili çalışmalarını takdir etmek amacıyla hastane hastane dolaşıp hazırladıkları hediye paketlerini kendilerine teslim etti.
 • Gazze'ye insani yardım sürüyor
  30.03.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Gazze'deki karantina merkezlerine 400 kişilik sıcak yemek dağıttı. İHH ayrıca Nusayrat Mülteci Kampı bölgesindeki pazar yerinde çıkan yangında ölen ve yaralananların ailelerine de nakdi yardımda bulundu.