Fatih'te binlerce kişi direnişin 3. yılında Suriye halkına destek için yürüdü
Fatih’te, Cuma namazından sonra binlerce kişi Saraçhane Parkı'na yürüdü ve Suriye direnişinin 3. yıl dönümünde Beşşar Esed ve Baas rejimini protesto etti.
Ortadoğu, Suriye 15.03.2013

İHH İnsani Yardım Vakfı'nın da bileşenlerinden biri olduğu Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu, ülkedeki olayların başlamasının 3'üncü yıl dönümünde ilan edilen "Suriye Halkıyla Dayanışma Haftası" kapsamında, Saraçhane Parkı'nda Suriye halkına destek eylemi düzenledi. Fatih Camii avlusunda cuma namazı sonrası binlerce Suriye dostu Fevzi Paşa Caddesi’ne indi.

'Müslüman uyuma kardeşine sahip çık', 'Katil Esed hesap verecek', 'Suriye halkı yalnız değildir', 'Suriye intifadasına bin selam', ‘Katil Esed Suriye’den defol’, ‘Yaşasın küresel intifada’, ‘Hama’ya selam direnişe devam’ ve ‘Şehitlerin kanı zalimleri boğacak’ yazılı dövizler taşıyan binlerce kişi, sloganlarla Saraçhane Parkı’na kadar yürüdü.

Saraçhane Parkı'ndaki program kuran tilaveti ve dualarla başladı. Sonrasında Türkiye'den giderek Suriye'de can veren şehidler anıldı ve Meryem adlı Suriyeli kız çocuğu Arapça şiir okudu. Ayrıca Beşşar Esed ve Baas rejimini protesto eden konuşmalar yapıldı. Konuşmalar sık sık tekbir sesleriyle kesildi. Suriyeli muhalif isimler ile Suriye’den din adamları da programda çeşitli konuşmalar yaptı.
[videoGaleri-331]

Kalabalığa hitap eden yazar Ramazan Kayan, Suriye’de yaşanan vahşete dikkat çekti. Suriye halkına bütün Müslümanların yardım etmesi gerektiğini vurgulayan Kayan, hükümeti de yeterince destek vermemekle eleştirdi. Kayan, Suriye halkının ülkede mezhep çatışması çıkartmak isteyenlerin umutlarını da boşa çıkartacağını ifade etti.

Ramazan Kayan, ''Suriye direnişini, destansı Suriye şahlanmasını selamlamak ve sahiplenmek için buradayız. Değerli Suriye'nin aziz dostları, bu gün ne için burada bulunduğumuzu tüm yer yüzüne haykırmamız gerekiyor. Mazlum Suriye halkının, bu haklı direnişinde yalnız olmadıklarını, sonuna kadar yanlarında olduğumuzu belirtmek için buradayız. Suriye dostları burada, 2 yılı aşkın bir zamandır 72 bin evladını özgürlük ve adalet için feda eden anneleri sahiplenmek için buradayız. Aynı zamanda Suriye'de işkence gören evlatlarımızdan özür dilemek içinde buradayız. Bu kış aylarında sınır boylarında çadırlarda üşüyen evlatlarımızdan özür dilemek için buradayız'' dedi.

İki yılı aşkın zamandır onurlu bir direnişi sürdüren kardeşlerini selamlamaktan ve desteklemekten başka bir gayelerinin olmadığını vurgulayan Kayan konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:

"Biz inanıyoruz ki hayatlarını ortaya koyarak şehadete yürüyen bu gençlerimiz emperyalistlerin, siyonistlerin ve gafillerin tüm tuzaklarını boşa çıkaracaktır. Onlara inanıyoruz ve güveniyoruz. Bizim Suriye'ye olan desteğimiz sadece gıyabi cenaze namazı kılmak olarak kalmamadır. Bizim görevimiz emperyalistlerin emellerini bizim coğrafyalarımızdan kesebilmek olmalıdır. Buradan Ankara'ya da seslenmek istiyorum, sizin göreviniz sadece çadır kentler kurmak, açları doyurmak değildir. Zalimlerden yana olanların tüm güçlerini ortaya koyduğu bu hususta, Ankara'nın ağırdan almasını eleştiriyor ve harekete geçmesi gerektiğini haykırıyoruz.''

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Osman Atalay ise, İnsanca yaşam umuduyla sokağa dökülen kardeş Suriye halkının desteğinizi ve dualarınızı beklediğini belirterek ''72 binden fazla kardeşimiz Esed rejiminin mermi ve bombalarıyla can verdi. Milyonlarca mülteci göç etmiş durumda. 250 binden fazla kayıp ve tutuklular var 3 milyon ev kullanılamaz hale getirilmiş. 130 bin yaralı var ve Esed katliamları hala devam ediyor. Dünya bu zulüm karşısında hala suskun hala sessiz'' diye konuştu.

Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu, ''Suriye Halkıyla Dayanışma Haftası'' kapsamında 34 ilde programlar düzenleyeceklerini belirtti. Kalabalık grup programın ardından Suriye'li kardeşlerine dua ederek dağıldı.

 

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.