Furkan Doğan kararına Bülent Yıldırım'dan sert tepki
İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Mavi Marmara gemisine yönelik İsrail saldırısında şehit olan Furkan Doğan adına açılan manevi tazminat davasının reddi kararına sert tepki gösterdi.
Filistin, Filistin - Gazze, Türkiye 26.12.2013

Yıldırım açıklamasında, Furkan Doğan adına Kayseri'de manevi tazminat davasının açıldığını hatırlatarak, Kayseri 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın daha ilk duruşmasında usul hukukuna ilişkin işlemlerin tamamlanmamış olmasına rağmen İsrail'in yargılanamayacağı öne sürülerek davanın reddine karar verildiğini belirtti.

Evrensel hukuk kuralları ve yerleşik Yargıtay kararlarına aykırı kararın ardından gösterilen tepkiler üzerine hâkim Mehmet Mutlu Bartan’ın “Giderken bize mi sordunuz” dediğini kaydeden Yıldırım, "Siz kimsiniz? Demek ki siz yargı içerisinde yapılanmışsınız. Ben bir avukat olarak 'yargı bağımsızdır' sözüne inanmıyorum. Bu tip savcı ve hâkimlerin karşısında yargılanmaktan çekinirim" ifadelerini kullandı.

Açıklamasında siyasilere de seslenen Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bu yargı şu an bağımsız değil, oturun bunu düzeltin. İHH’ya bağlı bir polis, savcı olamayacağı gibi cemaate bağlı polis, savcı da olamaz. Şimdi insanları gözaltına almak için harekete geçmişler. Soruyorum; hangi kanuna göre harekete geçiyorsunuz? Bize tehditler geliyor. Bakıyorsun, gelen tehditler hep aynı yerden. Bir iktidar değişikliği olacaksa bunun yolu-yordamı sandıktır. Öyle Muhammed Mursi’ye yapılan darbe gibi olamaz."

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.