Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Genç İHH’dan ‘Kıraathane Sohbetleri’

İstanbul Genç İHH, “Kıraathane Sohbetleri" programlarının ikincisinde Prof. Dr. Hüsrev Subaşı’yı misafir ederek İstanbul Medeniyeti'ni konuştu.
01.01.2019 Genç İHH , İstanbul

Beykoz Şeyh Ethem Sırrı Kültür Merkezinde gerçekleştirilen sohbet, Kuran’ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra ise sohbeti yapmak üzere Prof. Dr. Hüsrev Subaşı kürsüye çıktı.

“Eski ruhumuzu kaybettik.”

Köyde yaşarken Anadolu yüreğimizin olduğunu ifade eden Hüsrev Subaşı, “Kapımızın önünden geçeni davet eder sen kimsin diye sormadan tanrı misafiri diye 3 gün misafir eder, yedirir içirir, ‘Niye geldin?’ diye sormazdık. İşte bunun adı Anadolu yüreğiydi. Geldik buraya köylü yüreğini kaybettik. Şehirli olabildik mi? Olamadık! Ne şehirli olabildik ne de köylü. Onun için de en kurnazı, en fırsatçısı biziz. Hiçbir kural bize çalışmaz” dedi. Subaşı, şöyle devam etti:

“Beyoğlu’nda çocukluğumu yaşadım. Beyoğlu’ndan küçük bir anımı anlatayım. Yıl 1959-62. Bizim oturduğumuz sokakta Rumlar vardı. Bir Rum kadının çocuğuna sözünü burada anacağım. Ramazan ayındayız. Rum ailenin çocuğu simitçiden simit almış simit yiyor. Bunu gören anne, “Sen utanmıyor musun? Müslümanlar oruçluyken sokakta hiç simit yenir mi?” diye kızdı ve eve aldı. İşte İstanbul bu idi. Şimdi İstabul…

ic.jpg

“İnsan hayatı, güzellikleri tatmakla geçmelidir”

“İstanbul’da çok büyük güzellikler var. Biz geçim meşgalesi şartları içerisinde bu güzellikleri tatmada fırsat bulamıyoruz. Genç kalmak istiyorsan gez. Mütebessim olmayı arzuluyorsan gez. Kötü haberlere karşı, hastalıklara karşı dirençli vücut arzuluyorsan gez. Oturarak kendini geliştiremezsin. Oturarak değişemezsin. Oturmanın bana göre anlamı evden işe işten eve gelmektir, bu oturmaktır. Hani diyorlar ya hayat yemek içmek ve ihtiyacını gidermekten ibaret. Bunu başka canlılar da yapıyor. İnsan hayatı, güzellikleri tatmakla geçmelidir.”

son.jpg

Sohbet, hatıra fotoğrafı ile son buldu.

Kıraathane Sohbetleri

Çalışan gençliğe yönelik olarak geçtiğimiz ay ilki gerçekleştirilen Kıraathane Sohbetleri, talebe göre her ay İstanbul’un farklı ilçelerinde düzenlenmeye devam edecek.

Genç İHH Kategorisine Son Eklenen Haberler

“Nijer’e 3 Eser” tamam!
Genç İHH, “Nijer’e 3 Eser” projesi kapsamında inşa ettiği, binlerce insanın faydalanacağı Rezzan El-Neccar Sağlık Ocağı ve Mus’ab Bin Umeyr İlkokulu ile Ömer Muhtar Camii’nin açılışlarını gerçekleştirdi.
21.11.2019
Mobil Müze Suriye’de
Genç İHH, Suriye’nin Azez kenti ve Fırat Kalkanı bölgesinde bulunan El-Bab ve Mare’de çocuklar için 4 gün boyunca Mobil Müze etkinliği düzenledi.
11.10.2019
Yetimler için bisikletlerini çürütmediler
Çankırı Genç İHH, şehirde farkındalık oluşturmak için “Çürümesin” sloganıyla başlattığı proje kapsamında kullanılmayan bisikletleri önce topladı sonra tamir etti ve 23 yetim ve muhtaç çocuğa hediye ederek sevindirdi.
03.10.2019

SON HABERLER

 • Aybek Türkiye’den yardım bekliyor
  01.07.2019
  Annesi ile birlikte hayata tutunmaya çalışan Kırgız yetim Aybek Asanov’un evi bir an önce yenilenmezse, mevcut evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
 • Somali’den İHH’ya ziyaret
  07.12.2019
  Somali’nin Ankara Büyükelçisi H.E Jama Abdullahi Mohamed, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret etti.
 • Maldivler’den İHH ziyareti
  07.12.2019
  Maldivler Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Imran Abdulla, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret ederek çeşitli istişarelerde bulundu.
 • “Sanat ve İyilik Buluşması”
  07.12.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’nde düzenlenen “Sanat ve İyilik Buluşması”na yaklaşık 70 sanatçı katıldı.
 • Moribah’ın hayali gerçek oldu
  06.12.2019
  Üniversite eğitimi için Bursa'ya gelen ve geçirdiği hastalık sonucu yaşamını yitiren Liberyalı Moribah Dukuly'nin, ülkesine cami yaptırma hayali İHH aracılığıyla gerçeğe dönüştürüldü. Moribah Cami, Liberya’da hizmete açıldı.