Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Genç İHH’dan ‘Kıraathane Sohbetleri’

İstanbul Genç İHH, “Kıraathane Sohbetleri" programlarının ikincisinde Prof. Dr. Hüsrev Subaşı’yı misafir ederek İstanbul Medeniyeti'ni konuştu.
01.01.2019 Genç İHH , İstanbul

Beykoz Şeyh Ethem Sırrı Kültür Merkezinde gerçekleştirilen sohbet, Kuran’ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra ise sohbeti yapmak üzere Prof. Dr. Hüsrev Subaşı kürsüye çıktı.

“Eski ruhumuzu kaybettik.”

Köyde yaşarken Anadolu yüreğimizin olduğunu ifade eden Hüsrev Subaşı, “Kapımızın önünden geçeni davet eder sen kimsin diye sormadan tanrı misafiri diye 3 gün misafir eder, yedirir içirir, ‘Niye geldin?’ diye sormazdık. İşte bunun adı Anadolu yüreğiydi. Geldik buraya köylü yüreğini kaybettik. Şehirli olabildik mi? Olamadık! Ne şehirli olabildik ne de köylü. Onun için de en kurnazı, en fırsatçısı biziz. Hiçbir kural bize çalışmaz” dedi. Subaşı, şöyle devam etti:

“Beyoğlu’nda çocukluğumu yaşadım. Beyoğlu’ndan küçük bir anımı anlatayım. Yıl 1959-62. Bizim oturduğumuz sokakta Rumlar vardı. Bir Rum kadının çocuğuna sözünü burada anacağım. Ramazan ayındayız. Rum ailenin çocuğu simitçiden simit almış simit yiyor. Bunu gören anne, “Sen utanmıyor musun? Müslümanlar oruçluyken sokakta hiç simit yenir mi?” diye kızdı ve eve aldı. İşte İstanbul bu idi. Şimdi İstabul…

ic.jpg

“İnsan hayatı, güzellikleri tatmakla geçmelidir”

“İstanbul’da çok büyük güzellikler var. Biz geçim meşgalesi şartları içerisinde bu güzellikleri tatmada fırsat bulamıyoruz. Genç kalmak istiyorsan gez. Mütebessim olmayı arzuluyorsan gez. Kötü haberlere karşı, hastalıklara karşı dirençli vücut arzuluyorsan gez. Oturarak kendini geliştiremezsin. Oturarak değişemezsin. Oturmanın bana göre anlamı evden işe işten eve gelmektir, bu oturmaktır. Hani diyorlar ya hayat yemek içmek ve ihtiyacını gidermekten ibaret. Bunu başka canlılar da yapıyor. İnsan hayatı, güzellikleri tatmakla geçmelidir.”

son.jpg

Sohbet, hatıra fotoğrafı ile son buldu.

Kıraathane Sohbetleri

Çalışan gençliğe yönelik olarak geçtiğimiz ay ilki gerçekleştirilen Kıraathane Sohbetleri, talebe göre her ay İstanbul’un farklı ilçelerinde düzenlenmeye devam edecek.

Genç İHH Kategorisine Son Eklenen Haberler

“Can Veren Pervaneler”
İstanbul Genç İHH, “Bir Konu, Bir Konuk" programlarının üçüncüsünde Hayati İnanç’ı misafir ederek “Can Veren Pervaneler”i konuştu.
22.03.2019
Gazze’deki hastaneye mazot desteği
İHH İnsani Yardım Vakfı, 3 gündür mazot yetersizliğinden dolayı çalışamayan İmaratî Hastanesi’ne 4 bin 732 litre mazot desteğinde bulundu.
22.01.2019
Çocuklardan örnek davranış
Rize İHH Çocuk’un düzenlediği etkinlikte gönüllüler, çocuklara hayvanlara yardım ve merhamet etmenin önemini, Peygamber Efendimiz'in hayvan sevgisini anlattı. Ardından çocuklar sokak hayvanlarına yiyecek dağıttı.
15.01.2019

SON HABERLER

 • Kurban'da 90 ülke ve bölgedeyiz
  02.07.2019
  İHH, 27 yılın verdiği tecrübe ile kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için “İyilikte Payınız Olsun” sloganıyla Türkiye dahil dünyanın 90 ülke ve bölgesine yola çıkacak.
 • Aybek Türkiye’den yardım bekliyor
  01.07.2019
  Annesi ile birlikte hayata tutunmaya çalışan Kırgız yetim Aybek Asanov’un evi bir an önce yenilenmezse, mevcut evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
 • İHH ekipleri Düzce’de
  19.07.2019
  İHH Arama Kurtarma Birimi’nde gönüllü 30 kişiden oluşan 2 ayrı ekip, yoğun yağış nedeniyle meydana gelen sel felaketi sonrasında Düzce’nin Akçakoca ilçesine ulaşarak çalışmalara başladı.
 • Yetim ailelerine destek
  16.07.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'de ihtiyaç sahibi 92 aileye sağmal inek ve koyun yardımında bulundu.
 • İzmir’den Suriye’ye yardım
  06.07.2019
  İzmir İHH İnsani Yardım Derneği ve Memur-Sen öncülüğünde temin edilen insani yardımların bulunduğu 4 TIR, Suriye'deki çadır kentlerde yaşamını sürdüren mültecilere dağıtılmak üzere yola çıktı.