Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Genç İHH’dan Malcolm X konferansı

Genç İHH’nın İstanbul'da düzenlediği "Müslüman Önderler Konferansı’nda bu ay Malcolm X işlendi.
09.05.2017 Genç İHH , İstanbul

Genç İHH’nın her ay geleneksel olarak düzenlediği Müslüman Önderler Konferansları serisi bu ay Malcolm X ile devam etti. Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta Gazeteci - Yazar İsmail Kılıçarslan ve Yazar Tarık Tufan, müslüman olduktan sonra adını Hacı Malik El-Şahbaz olarak değiştiren Malcolm X’in davası ve mücadelesini anlattı. 

Genç İHH tarafından Burkina Faso’da inşa edilmeye başlanan Malcolm X Lisesi’nin tanıtım sinevizyonu ile başlayan program, Kuran’ı Kerim tilaveti ile devam etti. Salonda daha sonra ise Malcolm X’in hayatının anlatıldığı bir sinevizyon izlendi.

whatsapp-image-2017-05-08-at-19.40.37.jpeg

Hakikatin peşine düşen adam: Malcolm X

Ardından kürsüye çıkan İsmail Kılıçarslan ve Tarık Tufan, katılımcıları “Türkiye’nin güzel manyakları, selamün aleyküm” diyerek selamladı. Konuşmasına Malcolm X Lisesi projesinden dolayı Genç İHH’yı kutlayarak başlayan Gazeteci-Yazar Kılıçarslan, hayatına 3 ayrı büyük sekmeyi sığdıran Malcolm X’ten alıntılar yaparak şöyle devam etti:

“Malcolm, bir hakikat arayıcısı olarak hiçbir hatırı gözetmemiş ve tüm ailesinin ona sırtını döneceğini bildiği halde bu yoldan geri dönmemiştir. Bugün itibari ile Malcolm’dan şunu öğrenebiliriz: O, içinde bulunduğu durum ne olursa olsun, hakikatin peşine düşebilme cesaretini bize aşılar. Kim ne diyorsa desin, kim sizi neyle tehdit ediyorsa olsun, -ki Malcolm’u hayatı ile tehdit etmişlerdi- cesaretle hakikatin yolunda yürümektir, adam olmak.”

whatsapp-image-2017-05-09-at-09.53.43.jpeg

“Malcolm X neden şehit edildi?”

Elijah Muhammet gibi makul muhalif olunursa kimsenin bize dokunmayacağına vurgu yapan Kılıçarslan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ama Malcolm gibi ‘kardeşliği tesis edebilmenin adı İslam’dır’ derseniz, işte o zaman şehit edilirsiniz. CIA, Malcolm’un da dediği gibi ‘bütün uyanıkları uyandırmaya bir uyanığın yetebileceğini, Malcolm’un attığı filizlerin hızla yeşerebileceğini bildiği için onu 16 kurşunla şehit etti. Fetullah Gülen gibi her şeye eyvallah eden bir ‘Müslüman’ olursanız makul adamsınız, ama yok Malcolm gibi bir adam olursanız birileri tarafından kurşuna dizilir ve şehadet şerbeti içebilirsiniz.”

whatsapp-image-2017-05-08-at-19.48.23.jpeg

"İyi beyazlar ve siyahlardan iyi insanlara geçiş" 

Tarık Tufan ise konuşmasına “Malcolm X Lisesi şimdiden hayırlı olsun” diyerek başladı. Tufan, Malcolm X’in pek çok yerden bakarak anlatabileceğini ama biyografik bir anlatıma girmenin gereksiz olacağını belirterek herkese Alex Haley’in Malcolm X kitabını okumayı ve filmini izlemeyi tavsiye etti. Tufan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Malcolm X’in hacdan sonraki basın toplantısında insanlardan ‘iyi insanlardan’ diye bahsetmesi aslında onun bir kademe daha üste çıktığını gösteriyordu çünkü önceden insanları ‘iyi beyazlar ve iyi siyahlar’ diyerek ayırıyordu. Malcolm’un yaşadığı dönemde Amerika’da, bir beyazın sokaktan geçen siyahiyi öldürmesi suç teşkil etmemekle birlikte beyazın kendine yaşam alanı açması olarak yorumlanıyordu. Hatta yakın zamana kadar o bölgede siyahların insan olup olmadığı tartışılan bir konuydu.

“Afrika’yı anlamaya Malcolm’dan başlayabiliriz”

Bugün Afrika'yı anlamak istiyorsak, Malcolm X'in düşünce tasavvurundan yola çıkmamız gerektiğine dikkat çeken Tufan, "Dolayısıyla Malcolm’u, magazinel boyuttan çıkararak, onu bir şehirden, bir ülkeden arındırarak daha büyük okumalarla anlayabiliriz, Afrika’yı anlamaya Malcolm’dan başlayabiliriz. Malcolm, ne zaman ki kendi ırkını yüceleştirmenin ırkçılığın ta kendisi olduğunu ve karşı çıktığı ırkçılığa da bir meşruiyet kaynağı olduğunu anladı, onu o zaman şehit ettiler zaten” diye konuştu.

whatsapp-image-2017-05-08-at-20.46.04.jpeg

Programın sonunda Genç İHH Başkanı Fatih Yazıcı tarafından İsmail Kılıçarslan ve Tarık Tufan’a Mescid’i Aksa maketi hediye edildi.

whatsapp-image-2017-05-08-at-19.41.20.jpeg

Müslüman Önderler’in 5’inci ismi Malkolm X oldu

Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu kalabalık bir kitle tarafından ilgi ile takip edilen Müslüman Önderler Konferansları serisinde daha önce, sırası ile Cevher Dudayev, Aliya İzzetbegoviç, Hasan El Benna ve 2. Abdülhamit Han işlenmişti.

MALCOlM X LİSESİ'NİN YAPIMINA DESTEK OL

Genç İHH Kategorisine Son Eklenen Haberler

Genç İHH’dan Üniversite Başkanları Kampı
Genç İHH Dönem Arası Üniversite Başkanları Kampı, 92 üniversiteden 116 gönüllünün katılımıyla Silivri’de gerçekleştirildi.
14.02.2018
Genç İHH’dan İstişare ve Değerlendirme Toplantıları
Darıca’da gerçekleştirilen Genç İHH İstişare ve Değerlendirme Toplantıları, Anadolu’nun dört bir yanından 322 kişinin katılımıyla tamamlandı. Toplantılara Genç İHH İl Sorumluları katıldı.
06.02.2018
Bursa'da Uyuşturucu İle Mücadele Konferansı
Bursa'da İHH İnsani Yardım Vakfı ve İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğiyle "Mahallene ve Okuluna Sahip Çık Uyuşturucuya Hayır" temasıyla uyuşturucu ile mücadele konferansı düzenlendi.
31.01.2018

SON HABERLER

 • Yetimleri sevindirmeye hazır mısın?
  14.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 8’incisi düzenlenecek Yetim Dayanışma Günleri (YDG) başlıyor. Organizasyon kapsamında 37 ülkede hayata geçirilecek 537 projeden yaklaşık 150 bin yetim yararlanacak.
 • Kırgızistan’da 2 yeni cami hizmete açıldı
  20.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Kırgızistan’da 15 Temmuz Şehitleri adına vakfedilen 2 yeni camiyi hizmete açtı.
 • 2018 yılı il başkanları toplantısı
  19.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı 2018 Yılı 1. İstişare Toplantısı, İHH Bursa Afet Koordinasyon ve Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.
 • Bağdat ve Musul’a insani yardım
  19.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Bağdat’ta yaşayan 300 aileye gıda ve elbise, Musul’da yaşayan 27 aileye de buzdolabı yardımında bulundu.
 • Kütahya Genç İHH’dan Şehadet Gecesi
  18.02.2018
  Kütahya Genç İHH, geliri Somali’de açılacak derin su kuyusunda kullanılmak üzere “Şehadet Gecesi - Kudüs” sloganıyla bir konser düzenledi.