Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Güney Afrika’da Mısır sempozyumu

İHH İnsani Yardım Vakfı ile Afrika-Ortadoğu Merkezi’nce (AMEC), Güney Afrika Cumhuriyeti’nde düzenlenen bir sempozyumla Mısır’ın olası geleceği masaya yatırıldı.

Pretoria şehrindeki Sheraton Hotel’de gerçekleştirilen sempozyumda, hem darbe karşıtı hem de darbeyi destekleyen seçkin Mısır’lı ve Güney Afrikalı yetkililer bir araya geldi. “Temmuz 2013 askeri darbesinin getirdiği koşullar”, “Derin devletin geleceğin seyrindeki rolü, mekanizması, etkisi”, “Darbe karşıtlığı ve mevcut rejimin baskısı”, “Mısır’ın geleceği hakkında ordunun yol haritası ve diğer senaryolar” konu başlıkları altında gerçekleştirilen sempozyuma konuşmacı olarak şu isimler katıldı:

Ebrahim Ebrahim, Uluslar arası İlişkiler ve İşbirliği Bakan Yardımcısı, Güney Afrika
Yehia Hamed, Mohammed Morsi Hükümetinin Ticaret ve Yatırım Bakanı
Mahmoud Hussein, Müslüman Kardeşler Genel Sekreteri, Mısır
Ehab Sheha, El-Asala Partisi Kurucusu, Mısır
Rodney Dixon, Uluslararası Ceza Mahkemesi Avukatı
Daryl Glase, Witwatersrand Üniversitesi Siyaset Masası Başkanı
Chris Landsberg, Jahannesburg Üniversitesi Afrika Diplomasisi ve Dış İlişkiler Başkanı
Shamil Jeppir, Cape Town Üniversitesi Afrika İnsan Araştırma Enstitüsü Başkanı

 

KONFERANS KONSEPTİ

Temmuz 2013 tarihinde hükümetin darbe ve demokratik seçimle işbaşına gelen Mısır başkanı Muhammed Mursi görevinden uzaklaştırılması ardından en kalabalık Arap ülkesinin geleceği hakkında birçok soru gündeme getirdi. Bu ülkede ki darbenin ardından özellikle muhaliflerin engellenmesi ve özgürlüğün kısıtlanması ile medyanın yasaklanması izledi. Eski Mübarek rejimi yetkilileri yeni yönetimde etkili yerleri tutmakta, gizli güvenlik servisi yeniden kurumsallaştırıldı ve protestocular üzerine ciddi kısıtlamalar getirilmiştir. Eski Mursi yöneticileri ve darbeye karşı binlerce gösterici tutuklandı ve herhangi bir suçlama olmadan veyahut şüpheli suçlar ile suçlandılar. Baskılara rağmen, darba karşıtı gösteriler neredeyse her gün ülkenin farklı bölgelerinde gerçekleşmekte. Son dönemlerde, tüm bu protestolar taktiksel olarak polis varlığının az tolere edildiği üniversitelere kaydırıldı. Ayrıca, “üçüncü yol” hareketi hem Mursi başkanlığına hem de darbeye karşı olanlar ivme kazanmakta. Son anketler darbe karşıtlığının oldukça yüksek olduğunu göstermekte. Sokakta ki muhaliflere rağmen asker kendi yol haritasını dayatmakta ısrarlı görünüyor. Asker tarafından uygun bulunarak atanan geçici yetkili 50 üyelik anayasa komisyonu şiddetle eleştirilen yeni anayasa hazırlandı ve teklif edilen anayasa için referandum geçirildi. Yapılan oylama eski mübarek rejimini hatırlatacak rakamlarla kazanıldı. Askeri vesayet referandumdan birkaç ay sonra başkanlık seçimleri gerçekleştirilecektir.Büyük ihtimalle 2015 parlamento seçimleri ile birlikte- Orijinal yol haritası ilk önce parlamento seçimlerini öngörmekte, ancak askeriye açıkça başka bir seçim yapılmadan başkanlıkta kendi insanının olmasını istemektedir.

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

“Kalemin İzinde Sınırları Aşmak”
İHH İstanbul Kadın Kolları tarafından Nepal İslam Kültür Merkezi yararına düzenlenen "Kalemin İzinde Sınırları Aşmak" başlıklı hat sergisi, Türkiye Yazarlar Birliği’nin İstanbul Şubesi’nde açıldı.
23.09.2019
'Gençler Yetim Kardeşlerine Sahip Çıkıyor'
Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile İHH İnsani Yardım Vakfı arasında “Gençler Yetim Kardeşlerine Sahip Çıkıyor” projesi için yapılan işbirliği protokolü yenilendi.
12.09.2019
85 miniğe sünnet organizasyonu
İHH ve AID Uluslararası Doktorlar Derneği tarafından, Suriye'nin Fırat Kalkanı bölgesinde yer alan Karaköprü, Siccu ve Elbil kamplarında sünnet organizasyonu düzenlendi.
28.08.2019

SON HABERLER

 • Aybek Türkiye’den yardım bekliyor
  01.07.2019
  Annesi ile birlikte hayata tutunmaya çalışan Kırgız yetim Aybek Asanov’un evi bir an önce yenilenmezse, mevcut evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
 • Tel Abyad ve Rasulayn’a yardım
  12.11.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin Tel Abyad ve Rasulayn ilçe merkezi ile kırsallarındaki 2 bin aileye insani yardımda bulundu.
 • Mağdurlara 21 ton meyve
  11.11.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Bursalı çiftçilerin destekleriyle Suriye'nin kuzeyindeki çadır kentlerde yaşayan ailelere 21 ton meyve ulaştırdı.
 • Bingöl’de uyuşturucu ile mücadele
  09.11.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı’ın “Mahallene ve Okuluna Sahip Çık - Uyuşturucuya Hayır!” sloganıyla sürdürdüğü farkındalık konferanslarının 34’üncüsü Bingöl’de düzenlendi.
 • Kadınlardan Şule Yüksel’e vefa
  08.11.2019
  İHH, kısa bir zaman önce vefat eden Şule Yüksel Şenler’in hayalini gerçekleştirmek için harekete geçti. İHH Kadın Kolları, Yüksel’in adına Kuzey Makedonya’da 100 öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurdu inşa edecek.