Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Harçlıklarından artırıp Afgan yetime sahip çıktılar

Dünyanın çeşitli ülke ve bölgelerinden gelerek Türkiye’de üniversite okuyan UDEF’li öğrenciler, burslarından artırarak İHH’nın Afganistan’da sponsorluğunu üstlendiği bir yetime hami oldular.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’na (UDEF) bağlı Turkuaz Uluslararası Öğrenci Derneği’nde bulunan 65 ülkeden 550 uluslararası misafir öğrenci, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın geliştirmiş olduğu Yetim Sponsorluk Sistemi ile bir yetimi desteklemeye başladı. Öğrenciler, Yetim Sponsorluk Formu’nu bizzat İHH Yetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Reşat Başer’den aldı.

6f5a0291.jpg

Fikir nasıl çıktı?

Burslarından artırarak Afganistan’dan bir yetime hami olan öğrenciler adına projeye ilişkin detayları paylaşan İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi Nepalli Muhammed Cevat Ensari, Türkiye’de 175 bin uluslararası öğrenci bulunduğunu ve onlara örneklik teşkil etmek amacıyla böyle bir projeye niyetlendiklerini ifade etti. Muhammed Cevat Ensari, Yetim Sponsorluğu fikrinin nasıl ortaya çıktığını şöyle özetledi:

“Derneğimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim faaliyetlerimiz arasında Hadis dersi de var. Hadis derslerimiz esnasında Peygamber Efendimizin, “Kendi yetimini veya başkasına ait bir yetimi himaye eden kimseyle ben cennette şöyle yan yana bulunacağız” hadisinin tahlilini gerçekleştirdik. Aslında asıl fikir buradan ortaya çıktı. Daha sonra yetim sponsoru olan abilerimizle istişarede bulunduk. Bu istişarelerimizde abilerimiz kendi bireysel işlerinin de ne kadar bereketlendiğinden bahsettiler. Bizler de ülkemizden uzakta, burs imkanlarıyla öğrencilik hayatımızı idame ettirmeye gayret ediyoruz. Bu yardımların ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla öğrenci kardeşlerimizle böyle bir yetim sponsorluğu alarak hem bir kardeşimize yardımcı olmak hem de öğrencilik hayatımızı ve dernek faaliyetlerimizi bereketlendirmek istedik.”

6f5a0327.jpg

Neden Afganistan?

Cevat Ensari, “Neden Afganistan?” sorusuna ise şöyle cevap verdi:

“Dünyada birçok mazlum İslam Coğrafyası var. İHH, bu mazlum coğrafyalarda imkanlar dahilinde birçok yetime yardımcı oluyor. Bizim İHH’dan talebimiz en çok ihtiyaç duyulan yerde bir sponsorluk almaktı. Bu yüzden Afganistan’ı seçtik. Yapacağımız bu çalışmanın öncü ve örnek bir çalışma olmasını hedefliyoruz. İnşallah imkanlar el verdikçe uluslararası öğrenciler olarak birçok yetim kardeşimize sponsor olmak istiyoruz. Umarım bu çalışma diğer derneklerimize de bir örnek mahiyetinde olur ve birçok kardeşimize yardım eli uzatmış oluruz.”

BİR YETİME SPONSOR OL

YMaliyet nasıl karşılanacak?

Ensari, sponsorluk maliyetini nasıl karşılayacaklarını şu şekilde anlattı:

“Dernek merkezimizde bir yetim köşesi oluşturduk. Bu köşede bir tablomuz var. Tabloda yetim kardeşimizin fotoğrafı ve bilgileri mevcut. Buraya aynı zamanda bir kumbara koyduk. Yaptığımız faaliyetlerde bu çalışmadan söz ediyoruz. Yardımcı olmak isteyen öğrenci kardeşlerimiz harçlıklarından ayırarak buraya yardımda bulunuyorlar. Sadece onlar değil faaliyetlerimize katılan yönetim kurulu üyelerimiz, dernek personellerimiz de bu bereketli çalışmaya katılmak istiyorlar. İnşallah kardeşimize ve başka yetim kardeşlerimize bu çalışmayla yardımlarımızı yapacağız.”

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

İdlib’e yardım seferberliği
Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden toplanan 109 TIR insani yardım malzemesi, İdlib’den Türkiye sınırına doğru göç eden Suriyelilere ulaştırılmak üzere dualarla bölgeye uğurlandı.
04.02.2020
Öğrencilerden İdlib’e 71 briket ev
130 yetimin sponsorluğunu üstlenerek Türkiye’deki iyilik yarışında ilk sıraya yükselen Özel İstanbul Medeniyet İlkokulu-Ortaokulu, İdlib’deki drama sessiz kalmayarak öğrenci, öğretmen ve velilerin gayretiyle toplamda 71 adet briket evi İHH’ya bağışladı.
23.01.2020
Burslarından artırıp bir yetime hami oldular
Türkiye’nin, kendi ülkelerinde açtığı sınavlara girerek burslu bir şekilde İstanbul’da imam hatip okumaya hak kazanan 26 farklı ülkeden 33 öğrenci, aylık burslarından artırarak 3 yıldır bir yetimin sponsorluğunu üstleniyor.
17.01.2020

SON HABERLER

 • İstanbul'da Kudüs ve Mavi Marmara gecesi
  21.02.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, kutlu seferin 10. Yılında "Kudüs ve Mavi Marmara Şehitleri" programı düzenliyor. İlki Tekirdağ’da yapılan programların ikincisi İstanbul’da gerçekleştirildi.
 • Mavi Marmara ruhu Tekirdağ’da
  15.02.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından 2020 yılının “Mavi Marmara Yılı” ilan edilmesinin ardından düzenlenecek olan çeşitli etkinliklerin ilki Tekirdağ’da gerçekleştirildi.
 • Çadır kentleri kar vurdu
  14.02.2020
  Suriye rejimi ile Rusya’nın saldırısından kaçarak Azez ve kırsalına gelen İdlibliler, eksi 10 dereceyi bulan soğuk hava ve karla mücadele ediyor. Hayata tutunmaya çalışan Suriyelilerin kaldığı çadırlar havadan görüntülendi.
 • Isparta’dan İdlib’e 11 TIR yardım
  12.02.2020
  Isparta İHH öncülüğünde, Isparta Belediyesi ile çeşitli STK'ların iş birliğinde toplanan malzemeleri taşıyan 11 TIR insani yardım malzemesi, İdlibli mazlumlara gönderilmek üzere yola çıktı.
 • BM İnsani İletişim Ağları ve Partnerlik Haftası
  11.02.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı yetkilileri, Uluslararası Gönüllü Kuruluşlar Konseyi (ICVA) tarafından organize edilen “Yerelleşme ve Daha Kapsamlı Bir İşbirliği” paneline katılarak bir sunum gerçekleştirdi.