Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Harçlıklarından artırıp Afgan yetime sahip çıktılar

Dünyanın çeşitli ülke ve bölgelerinden gelerek Türkiye’de üniversite okuyan UDEF’li öğrenciler, burslarından artırarak İHH’nın Afganistan’da sponsorluğunu üstlendiği bir yetime hami oldular.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’na (UDEF) bağlı Turkuaz Uluslararası Öğrenci Derneği’nde bulunan 65 ülkeden 550 uluslararası misafir öğrenci, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın geliştirmiş olduğu Yetim Sponsorluk Sistemi ile bir yetimi desteklemeye başladı. Öğrenciler, Yetim Sponsorluk Formu’nu bizzat İHH Yetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Reşat Başer’den aldı.

6f5a0291.jpg

Fikir nasıl çıktı?

Burslarından artırarak Afganistan’dan bir yetime hami olan öğrenciler adına projeye ilişkin detayları paylaşan İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi Nepalli Muhammed Cevat Ensari, Türkiye’de 175 bin uluslararası öğrenci bulunduğunu ve onlara örneklik teşkil etmek amacıyla böyle bir projeye niyetlendiklerini ifade etti. Muhammed Cevat Ensari, Yetim Sponsorluğu fikrinin nasıl ortaya çıktığını şöyle özetledi:

“Derneğimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim faaliyetlerimiz arasında Hadis dersi de var. Hadis derslerimiz esnasında Peygamber Efendimizin, “Kendi yetimini veya başkasına ait bir yetimi himaye eden kimseyle ben cennette şöyle yan yana bulunacağız” hadisinin tahlilini gerçekleştirdik. Aslında asıl fikir buradan ortaya çıktı. Daha sonra yetim sponsoru olan abilerimizle istişarede bulunduk. Bu istişarelerimizde abilerimiz kendi bireysel işlerinin de ne kadar bereketlendiğinden bahsettiler. Bizler de ülkemizden uzakta, burs imkanlarıyla öğrencilik hayatımızı idame ettirmeye gayret ediyoruz. Bu yardımların ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla öğrenci kardeşlerimizle böyle bir yetim sponsorluğu alarak hem bir kardeşimize yardımcı olmak hem de öğrencilik hayatımızı ve dernek faaliyetlerimizi bereketlendirmek istedik.”

6f5a0327.jpg

Neden Afganistan?

Cevat Ensari, “Neden Afganistan?” sorusuna ise şöyle cevap verdi:

“Dünyada birçok mazlum İslam Coğrafyası var. İHH, bu mazlum coğrafyalarda imkanlar dahilinde birçok yetime yardımcı oluyor. Bizim İHH’dan talebimiz en çok ihtiyaç duyulan yerde bir sponsorluk almaktı. Bu yüzden Afganistan’ı seçtik. Yapacağımız bu çalışmanın öncü ve örnek bir çalışma olmasını hedefliyoruz. İnşallah imkanlar el verdikçe uluslararası öğrenciler olarak birçok yetim kardeşimize sponsor olmak istiyoruz. Umarım bu çalışma diğer derneklerimize de bir örnek mahiyetinde olur ve birçok kardeşimize yardım eli uzatmış oluruz.”

BİR YETİME SPONSOR OL

YMaliyet nasıl karşılanacak?

Ensari, sponsorluk maliyetini nasıl karşılayacaklarını şu şekilde anlattı:

“Dernek merkezimizde bir yetim köşesi oluşturduk. Bu köşede bir tablomuz var. Tabloda yetim kardeşimizin fotoğrafı ve bilgileri mevcut. Buraya aynı zamanda bir kumbara koyduk. Yaptığımız faaliyetlerde bu çalışmadan söz ediyoruz. Yardımcı olmak isteyen öğrenci kardeşlerimiz harçlıklarından ayırarak buraya yardımda bulunuyorlar. Sadece onlar değil faaliyetlerimize katılan yönetim kurulu üyelerimiz, dernek personellerimiz de bu bereketli çalışmaya katılmak istiyorlar. İnşallah kardeşimize ve başka yetim kardeşlerimize bu çalışmayla yardımlarımızı yapacağız.”

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Yetimler için pedal çeviriyor
Malatya İHH gönüllülerinden İhsan Kılıç "Yetim Farkındalığı" oluşturmak için Malatya'dan yola çıkarak 13 il dolaşıp bin 500 km pedal çevirecek.
23.09.2020
Kütahyalı gençlerden örnek davranış
Kütahya İHH İnsani Yardım Derneği’nin gönüllü gençleri, hayırseverlerin destekleriyle, ihtiyaç sahibi engelli vatandaşın evinin tadilatını yapıyor.
22.09.2020
Genç çiften örnek davranış
Karaman’da evlenen Koçer ve Aydemir çifti, örnek bir davranışa imza atarak düğün yemeklerini İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Patani’deki bir yetimhanesinde verdiler.
27.08.2020

SON HABERLER

 • Yetim Dayanışma Günleri 10 yaşında
  01.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yetim Dayanışma Günleri başlıyor. Organizasyon kapsamında Türkiye dahil 25 ülke ve bölgede hayata geçirilecek 236 projeden yaklaşık 92 bin yetim yararlanacak.
 • Fransa kendini yok ediyor!
  24.10.2020
  Son günlerde Fransa ve bazı Avrupa ülkelerinde Müslümanlara karşı yapılan ayrılıkçı uygulamalar ve açıklamalar hakkında kamuoyu duyurusudur.
 • Karadağ’daki huzurevine insani yardım
  22.10.2020
  İHH, Karadağ’ın Pljevlja (Taşlıca) şehrinde bulunan Pljevlja Huzurevi’ndeki Boşnak, Sırp, Karadağlı ve Arnavut’lardan oluşan 50 ihtiyaç sahibinin çeşitli ihtiyaçlarını karşıladı. Merkeze ayrıca Koronavirüs tedbirleri kapsamında tıbbi malzeme yardımı yapıldı.
 • 60 hafızın yeni yuvası
  22.10.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Burkina Faso’da dilenerek hafızlık yapmak zorunda kalan 60 öğrencinin barınma, eğitim ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri Ramadan Hafızlık Merkezi’ni hizmete açtı.
 • İdlib’e 20 bin kırtasiye seti
  21.10.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı Bursa Şubesi, Suriye'nin İdlib şehrindeki 20 bin öğrenciye kırtasiye desteğinde bulundu.