Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Harçlıklarından artırıp Afgan yetime sahip çıktılar

Dünyanın çeşitli ülke ve bölgelerinden gelerek Türkiye’de üniversite okuyan UDEF’li öğrenciler, burslarından artırarak İHH’nın Afganistan’da sponsorluğunu üstlendiği bir yetime hami oldular.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’na (UDEF) bağlı Turkuaz Uluslararası Öğrenci Derneği’nde bulunan 65 ülkeden 550 uluslararası misafir öğrenci, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın geliştirmiş olduğu Yetim Sponsorluk Sistemi ile bir yetimi desteklemeye başladı. Öğrenciler, Yetim Sponsorluk Formu’nu bizzat İHH Yetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Reşat Başer’den aldı.

6f5a0291.jpg

Fikir nasıl çıktı?

Burslarından artırarak Afganistan’dan bir yetime hami olan öğrenciler adına projeye ilişkin detayları paylaşan İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi Nepalli Muhammed Cevat Ensari, Türkiye’de 175 bin uluslararası öğrenci bulunduğunu ve onlara örneklik teşkil etmek amacıyla böyle bir projeye niyetlendiklerini ifade etti. Muhammed Cevat Ensari, Yetim Sponsorluğu fikrinin nasıl ortaya çıktığını şöyle özetledi:

“Derneğimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim faaliyetlerimiz arasında Hadis dersi de var. Hadis derslerimiz esnasında Peygamber Efendimizin, “Kendi yetimini veya başkasına ait bir yetimi himaye eden kimseyle ben cennette şöyle yan yana bulunacağız” hadisinin tahlilini gerçekleştirdik. Aslında asıl fikir buradan ortaya çıktı. Daha sonra yetim sponsoru olan abilerimizle istişarede bulunduk. Bu istişarelerimizde abilerimiz kendi bireysel işlerinin de ne kadar bereketlendiğinden bahsettiler. Bizler de ülkemizden uzakta, burs imkanlarıyla öğrencilik hayatımızı idame ettirmeye gayret ediyoruz. Bu yardımların ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla öğrenci kardeşlerimizle böyle bir yetim sponsorluğu alarak hem bir kardeşimize yardımcı olmak hem de öğrencilik hayatımızı ve dernek faaliyetlerimizi bereketlendirmek istedik.”

6f5a0327.jpg

Neden Afganistan?

Cevat Ensari, “Neden Afganistan?” sorusuna ise şöyle cevap verdi:

“Dünyada birçok mazlum İslam Coğrafyası var. İHH, bu mazlum coğrafyalarda imkanlar dahilinde birçok yetime yardımcı oluyor. Bizim İHH’dan talebimiz en çok ihtiyaç duyulan yerde bir sponsorluk almaktı. Bu yüzden Afganistan’ı seçtik. Yapacağımız bu çalışmanın öncü ve örnek bir çalışma olmasını hedefliyoruz. İnşallah imkanlar el verdikçe uluslararası öğrenciler olarak birçok yetim kardeşimize sponsor olmak istiyoruz. Umarım bu çalışma diğer derneklerimize de bir örnek mahiyetinde olur ve birçok kardeşimize yardım eli uzatmış oluruz.”

BİR YETİME SPONSOR OL

YMaliyet nasıl karşılanacak?

Ensari, sponsorluk maliyetini nasıl karşılayacaklarını şu şekilde anlattı:

“Dernek merkezimizde bir yetim köşesi oluşturduk. Bu köşede bir tablomuz var. Tabloda yetim kardeşimizin fotoğrafı ve bilgileri mevcut. Buraya aynı zamanda bir kumbara koyduk. Yaptığımız faaliyetlerde bu çalışmadan söz ediyoruz. Yardımcı olmak isteyen öğrenci kardeşlerimiz harçlıklarından ayırarak buraya yardımda bulunuyorlar. Sadece onlar değil faaliyetlerimize katılan yönetim kurulu üyelerimiz, dernek personellerimiz de bu bereketli çalışmaya katılmak istiyorlar. İnşallah kardeşimize ve başka yetim kardeşlerimize bu çalışmayla yardımlarımızı yapacağız.”

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Türkiye’ye vefa borcu için maske üretiyorlar
Şanlıurfa’da ikamet eden Suriyeli kadınlar, İHH İnsani Yardım Vakfı koordinasyonunda Türkiye’deki ihtiyacı karşılamak için gönüllü olarak maske üretimine başladı.
26.03.2020
Isparta’dan İdlib’e 11 TIR yardım
Isparta İHH öncülüğünde, Isparta Belediyesi ile çeşitli STK'ların iş birliğinde toplanan malzemeleri taşıyan 11 TIR insani yardım malzemesi, İdlibli mazlumlara gönderilmek üzere yola çıktı.
12.02.2020
İdlib’e yardım seferberliği
Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden toplanan 109 TIR insani yardım malzemesi, İdlib’den Türkiye sınırına doğru göç eden Suriyelilere ulaştırılmak üzere dualarla bölgeye uğurlandı.
04.02.2020

SON HABERLER

 • İşten çıkarılanlara 10 milyon TL yardım
  28.03.2020
  İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, işten çıkartılan ve gündelik işlerde çalışan aileler için 10 milyon TL yardım yapacaklarını açıkladı. Yıldırım, “Biz İHH olarak elimizi taşın altına koyuyoruz, tüm Türkiye’yi bu yardım seferberliğine davet ediyoruz” dedi.
 • Kamuoyu duyurusu
  16.03.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle alakalı bir dizi önlemleri hayata geçirdi. Koronavirüsle ilgili Sağlık Bakanlığı’nın uyarıları doğrultusunda alınan önlemlerden bazıları aşağıdaki gibidir.
 • 44 bin kişiye yardım
  05.04.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Şimdi Dayanışma Vakti kampanyası kapsamında bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilinde 44 bin 936 muhtaca gıda ve hijyen paketi ulaştırdı.
 • Sağlıkçılara vefa ziyareti
  02.04.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı ekipleri, sağlık personellerinin özverili çalışmalarını takdir etmek amacıyla hastane hastane dolaşıp hazırladıkları hediye paketlerini kendilerine teslim etti.
 • Gazze'ye insani yardım sürüyor
  30.03.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Gazze'deki karantina merkezlerine 400 kişilik sıcak yemek dağıttı. İHH ayrıca Nusayrat Mülteci Kampı bölgesindeki pazar yerinde çıkan yangında ölen ve yaralananların ailelerine de nakdi yardımda bulundu.