“Hayırsever değil miyiz?”
Vakıflar Genel Müdürlüğünce Ankara’da Uluslararası Yardım Kuruluşları Direktörlüğü, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen “Dünya Bağışçılık Endeksi Paneli”nde “Hayırsever değil miyiz?” sorusuna yanıt arandı.
Türkiye 12.02.2015

Vakıflar Genel Müdürlüğünce Ankara’da Uluslararası Yardım Kuruluşları Direktörlüğü, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen “Dünya Bağışçılık Endeksi Paneli”nde “Hayırsever değil miyiz?” sorusuna yanıt arandı.

İngiltere merkezli Yardım Kuruluşları Vakfı (Charities Aid Foundation – CAF) tarafından; ihtiyaç sahipleri ve sivil toplum kuruluşlarına yapılan bağışlar ile gönüllülük çerçevesinde devletlerin yaptığı yardımlardan ziyade bireylerin hayırseverlik eğilimlerini ölçmeye yönelik yayımlanan Dünya Bağışçılık Endeksi (World Giving Index) verilerine göre, Türkiye her yıl son sıralarda yer alıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, bu durumun gerçekliğini ve nedenlerini tartışmak, Türkiye’nin sürekli bir biçimde son sıralarda yer almasını Türkiye gündemine taşımak ve konuyu muhataplarıyla birlikte ele alarak duruma ilişkin çözüm önerileri geliştirebilmek amacıyla hayırseverlik alanında faydalı olacağı düşünülen bir panel gerçekleştirildi.

Başkent Öğretmenevi Konferans Salonunda gerçekleştirilen “Hayırsever değil miyiz?” sorusuna cevap aranan panele, anketi hazırlatan ve yayınlayan Charities Aid Foundation (CAF) ile anketi tüm ülkelerde uygulayan Gallup Araştırma Şirketi’nden yetkililerin yanı sıra aralarında İHH temsilcilerinin de bulunduğu STK’lar ve çatı kuruluşlar, bu alanda çalışan akademisyenler ve ilgili uluslararası kuruluşlar aktif katılımcı, müzakereci ya da dinleyici olarak katıldı.

Panelde bir konuşma yapan Vakıflar Genel Müdürü Adnan Erdem, Türk kültüründe vakıfların, köklü ve önemli bir yere sahip olduğunu, derin tarih anlayışı içinde bugün bile yardımlaşma ve dayanışma adına örnek olan sadaka taşlarını görenlerin hayrete düştüğünü söyledi.

"Sadaka taşları, değerlerini kendi içinden çıkarmayı bilen bir millete, bizi biz yapan değerleri gün yüzüne çıkaracak gücü yine kendi içimizde bulacağımızı hatırlatmaktadır" diyen Erdem, hayırseverlik alanında faydalı olacağını düşündükleri bir panel gerçekleştirdiklerini belirtti.

Erdem, " İngiltere merkezli Yardım Kuruluşları Vakfı tarafından, ihtiyaç sahipleri ve sivil toplum kuruluşlarına yapılan bağışlar ile gönüllülük çerçevesinde devletlerin yaptığı yardımlardan ziyade bireylerin hayırseverlik eğilimlerini ölçmeye yönelik yayımlanan Dünya Bağışçılık Endeksi verilerine göre, Türkiye'nin her yıl son sıralarda yer aldığı görülmektedir. Diğer taraftan, Vakıflar Genel Müdürlüğü kayıtlarına bakılırsa, görüyoruz ki Türkiye'deki yeni vakıfların son 5 yıldaki gelirlerinin yüzde 24'ünü bireysel bağış ve yardımlar oluşturmaktadır. Bu da yaklaşık 13 milyar lira etmektedir" diye konuştu.

"Yaptığımız yardımlar takdire şayan"

Yardım Kuruluşları Vakfı tarafından yapılan ankette her ülke için aynı soruların sorulduğunu bildiren Erdem, ülkelerin, inanç, davranış, kültür biçimi ile medeniyetinin sorgulanmadan sağlıklı sonuçlar elde edilemeyeceğini kaydetti.

Adnan Erdem, şunları söyledi:

"Çünkü bizim insanımız, yardım yaptığını bir başkanıyla paylaşmayacak kadar inanç ve kültür altyapısına sahiptir. Sağ eliyle verdiğini sol elinden gizleyen bir inanca sahiptir. Çok küçük meblağları da yardım olarak düşünmeyen kültürel bir altyapıya sahibiz. Devlet olarak, Türkiye Cumhuriyeti, olarak yaptığımız yardımlar takdire şayan bir mahiyetteyse eğer, Suriye, Afrika ve Balkan ülkelerine yönelik. Bunu altkültürünü oluşturan, devlet kültürünü oluşturan milletin de yardım yaptığını kabul etmemiz gerekiyor."

Dünya bağışçılık endeksi anketi

İngiltere merkezli Yardım Kuruluşları Vakfı (Charities Aid Foundation – CAF) tarafından; ihtiyaç sahipleri ve sivil toplum kuruluşlarına yapılan bağışlar ile gönüllülük çerçevesinde devletlerin yaptığı yardımlardan ziyade bireylerin hayırseverlik eğilimlerini ölçmeye yönelik yayımlanan Dünya Bağışçılık Endeksi (World Giving Index) verilerine göre, Türkiye'nin her yıl son sıralarda yer aldığı görülmektedir. Araştırma çerçevesinde yer alan ülkelerde bireylere aşağıda yer alan üç sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır.

Geçtiğimiz ay,

§ Herhangi bir yabancıya ya da yardıma ihtiyacı olan tanımadığınız birine maddi yardımda bulundunuz mu?
§ Herhangi bir yardım kuruluşuna para verdiniz mi?
§ Herhangi bir yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalıştınız mı?

Araştırma sonucuna göre; Türkiye 2010 yılında 153 ülke arasında 134. sırada, 2011 yılında 153 ülke arasında 136. sırada, 2012 yılında 146 ülke arasında 137. sırada, 2013 ve 2014 yıllarında ise 135 ülke arasında 128. sırada yer almıştır.

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.