Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

İHH, Arakan’ın iç bölgelerine yardım ulaştırıyor

İHH İnsani Yardım Vakfı, Myanmar hükümetinin baskıları nedeniyle girilemeyen Arakan’a girerek 3 bin 125 kişiye gıda yardımı ulaştırdı.

Myanmar hükümetinin Arakanlı Müslümanlara uyguladığı soykırım devam ediyor. Katliamdan kaçarak nehirleri ve dağları aşmayı başaran Arakanlılar Bangladeş’e sığınıyor ve sıfırdan bir hayat kurmaya çalışıyor. Zulümden kaçmayı başaramayan Arakanlılar ise Myanmar askerinin ve Budist çetelerinin baskısı altında ya ölüme terk ediliyor ya da açlık ve sefaletle yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

ihh-arakanin-iclerine-yardim-ulastiriyor-5.jpg

Yardımlardan 3 bin 125 Arakanlı faydalandı

İHH İnsani Yardım Vakfı ise Bangladeş’e göç eden mültecilere yaptığı yardımların yanı sıra Myanmar Arakan içlerine de yardım ulaştırıyor. Bugüne kadar yardım kuruluşlarının girmekte zorlandığı Arakan’ın iç kısımlarına yardım götüren İHH, ilk etapta 3 bin 125 Arakanlıya gıda yardımı ulaştırmayı başardı.

ARAKAN'A DESTEK OL

ihh-arakanin-iclerine-yardim-ulastiriyor-1.jpeg

Arakan’ın içindeki 12 bin 500 kişiye daha yardım ulaşacak

Yardımlar, krizin başlangıcından beri hiç yardım alamayan Myanmar Arakan'daki Dapaing Thingying Bali Köyü ve Dapaing South Bali IDP Kampları’nda yaşayan Müslüman Rohingya ailelerine ulaştırıldı. İHH Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Vahdettin Kaygan, her aileye bir ay boyunca yetecek şekilde gıda malzemesi dağıttıklarını ve bu gıda paketleri içerisinde; pirinç, sıvı yağı, nohut, tuz ve biber olduğunu belirtti. Kaygan, önümüzdeki günlerde yine Arakan’ın içlerinde temel yaşam malzemelerine ulaşamayan 12 bin 500 kişiye yardım edeceklerini söyledi.

ihh-arakanin-iclerine-yardim-ulastiriyor.jpeg

Toplamda 165 bin Arakanlıya yardım

Hayırseverlerin destekleri ile İHH ayrıca; 11 bin 525 aileye gıda paketi, 5 bin 200 aileye branda, bin 700 aileye hasır, 2 bin 50 aileye mutfak ve yaşam malzemesi, 3 bin 500 aileye nakit para yardımı, 3 bin 800 aileye kıyafet yardımı, 4 bin kişiye sıcak yemek, 750 aileye cibinlik, 150 aileye hijyen paketi, 100 aileye ev inşası için gerekli malzeme ve yine ev inşası için 200 aileye bambu yardımı yaptı. Bu şekilde İHH, Myanmar içinde ve Bangladeş’e göç eden toplamda 165 bin Arakanlıya insani yardımda bulundu.

ihh-arakanin-iclerine-yardim-ulastiriyor-7.jpg

Sağlık yardımları sürüyor

İHH ayrıca Arakan’dan Bangladeş’e göç etmek zorunda kalan Arakanlılara sağlık yardımı ulaştırmaya da başladı. Bulundukları kamplarda doktorlar ve hemşireler gözetiminde sağlık hizmeti alan 6 bin 500 Arakanlı, önce sağlık taramasından geçirildi ve daha sonra da ihtiyaç duydukları ilaçlar kendilerine teslim edildi. 45 ağır hasta ise tedavi edilmek üzere ambulanslar ile hastanelere sevk edildi.

ihh-arakanin-iclerine-yardim-ulastiriyor-4.jpg

Kamplar için 78 su kuyusu

Öte yandan Arakan’dan Bangladeş’e göç eden mülteciler, bulundukları kamplara su basması ve hijyen şartlarının kötü olmasından dolayı temiz suya ulaşmakta da oldukça güçlük çekiyor. Hayatlarını kurmaktan için kendi yurtlarındaki saldırılardan kaçan Arakanlılara her türlü yardımı yapan İHH, kamplardaki temiz su ihtiyacını karşılamak üzere 33 ayrı bölgede birer adet tulumbalı su kuyusu açtı. 45 adet su kuyusunun çalışmaları ise devam ediyor.

ihh-arakanin-iclerine-yardim-ulastiriyor-3.jpeg

ARAKAN yaz 3072’ye SMS gönder 5 TL bağışla

Hayırseverler, Arakan’da yaşanan kriz için bütün operatörden “ARAKAN” yazarak 3072’ye kısa mesaj atarak 5 TL bağışta bulunabilir.

Acil Yardım Kategorisine Son Eklenen Haberler

Afrin’de terörden arındırılan bölgelere yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Zeytin Dalı Harekatı ile terör örgütlerinden temizlenen Afrin’in batısındaki köylerde yaşayan yüz aileye insani yardım malzemesi ve Burseya Dağı çevresinde yaşayan sivil halka da sebze-meyve yardımında bulundu.
17.02.2018
Konya’dan Suriye’ye 8 TIR yardım
Konya İHH İnsani Yardım Derneği, Suriye'ye Acil Yardım kampanyası kapsamında temin edilen 8 TIR un ve kumanyayı, Suriye'ye ulaştırılmak üzere Kilis'e gönderdi.
15.02.2018
Arakan yardımlarımız aralıksız sürüyor
İHH İnsani Yardım Vakfı, Arakan’daki krizin başladığı 24 Ağustos tarihinden bugüne kadar 735 bin 200 Arakanlıya birçok kalemde yardım malzemesi ulaştırdı. İHH’nın bölgedeki faaliyetleri hız kesmeden sürüyor.
09.02.2018

SON HABERLER

 • Yetimleri sevindirmeye hazır mısın?
  14.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 8’incisi düzenlenecek Yetim Dayanışma Günleri (YDG) başlıyor. Organizasyon kapsamında 37 ülkede hayata geçirilecek 537 projeden yaklaşık 150 bin yetim yararlanacak.
 • Kırgızistan’da 2 yeni cami hizmete açıldı
  20.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Kırgızistan’da 15 Temmuz Şehitleri adına vakfedilen 2 yeni camiyi hizmete açtı.
 • 2018 yılı il başkanları toplantısı
  19.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı 2018 Yılı 1. İstişare Toplantısı, İHH Bursa Afet Koordinasyon ve Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.
 • Bağdat ve Musul’a insani yardım
  19.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Bağdat’ta yaşayan 300 aileye gıda ve elbise, Musul’da yaşayan 27 aileye de buzdolabı yardımında bulundu.
 • Kütahya Genç İHH’dan Şehadet Gecesi
  18.02.2018
  Kütahya Genç İHH, geliri Somali’de açılacak derin su kuyusunda kullanılmak üzere “Şehadet Gecesi - Kudüs” sloganıyla bir konser düzenledi.