Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

İHH ekipleri Dadaab’daki çalışmalarına devam ediyor

İHH İnsani Yardım Vakfı, kuraklıkla mücadelede Somali halkının yanında olmaya devam ediyor. Bölgede kalıcı projeler gerçekleştirerek, insanların hayata tutunmasına yardımcı olan İHH ekipleri, binlerce

Somali’de devam eden kuraklık nedeniyle aç ve susuz kalan Somali halkı, sınırlarda bulunan kamplara gelmeye devam ediyor. Yüzlerce kilometre yol yürüdükten sonra Kenya’da bulunan Dadaab kampına gelen Somalililer, yardım kuruluşlarının yapacağı acil yardımlarla ayakta kalıyor.  Dadaab kampında günlük yardım dağıtımı gerçekleştiren İHH ekibinden Recep Güzel, kamplara iç bölgelerden halen insanların gelmekte olduğunu, yardımların devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Somali halkının açlıktan kaçarak sığındığı Dadaab kampına gelenlerin sayısının gittikçe arttığını kaydeden İHH Acil Yardım Koordinatörü Recep Güzel, “Sınır bölgelerine göçler sürüyor. İnanlar açlıktan kaçarak buralara kadar geliyorlar. Yapılan açıklamalarda bizim bulunduğumuz Dadaab kampında 500 bin kişi olduğu söylense de burada en az 700 bin insanın bulunduğu söyleniyor. Çünkü her gün binlerce yeni insan kamplara geliyor.” dedi.

Güzel sözlerini şöyle sürdürdü “Burada insanların gerçekten ciddi yardıma ihtiyaçları var. Evet sıkıntının merkezi Somali olabilir ama burada da çok büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Ordan kaçan insanlar buraya sığınıyor. Biz günde 15 bin kişiye ulaşarak 20 ila 25 gün yetecek kumanya dağıtımında bulunuyoruz. Ayrıca Uluslar arası Doktorlar Birliği ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Mesela klinik kurulması için alt yapıyı sağlıyoruz.”

Kampta bulunan Somali halkının istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Güzel, “Somalili çocukların eğitimine devam edebilmeleri için ortam sağlıyoruz. Duksi projemiz var örneğin. Somalili çocuklar bu projeyle birlikte Kur’an-ı Kerim öğrenimlerini kamplarda da sürdürebilecekler. Bu güne kadar 20 tane kurs açtık.” diyerek, açlık ve susuz olsa da Somalilerin eğitime devam etmek istediklerini ifade etti.

İHH İnsani Yardım Vakfı bölgede kalıcı projeler gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürürken, Ramazan ayı içerisinde günlük 3 bin kişiye 10 ayrı bölgede iftar veriyor.  Aynı zamanda İHH’ya bağışlanan 1060 küçük baş hayvanın kesimlerine başlandı.

İHH EKİPLERİ BM MALZEMELERİNİ DAĞITMAK İÇİN GÖNÜLLÜ OLDU

Ayrıca Dadaab mülteci kampındaki en etkili kuruluşlardan biri olan İHH’nın bölgedeki ekipleri, BM yetkilileri ile bir araya geldi. İHH ekipleri, BM depolarında bulunan yardım malzemelerinin kamplarda dağıtımını yapmak için gönüllü olduklarını bildirdi.

Son olarak, bölgedeki insani yardım faaliyetlerinin devam etmesi gerektiğini kaydeden Güzel, “Kampta yaklaşık olarak günlük 15 bin insana ulaşıyoruz. Buraya gelen STK’lara yardım ediyoruz. Kendi projelerimizi de sunuyor ve dağıtımlarına yardımcı oluyoruz. Dünyadaki yardım kuruluşlarının da buraya gelip sistematik yardımda bulunması gerekiyor.  Diğer örgütlerin yokluğunu fark ediyoruz çünkü burada acil yardım yapılması gereken insanların tamamına ulaşmakta zorluk çekiyoruz. İnsanlar, verdiğimiz yiyecekleri kaldıramayacak kadar mecalsiz durumdalar, burada yardım çalışmaları bitmiş değil. Yardımların devam etmesi gerekiyor.” uyarısında bulundu.

Online Bağış için tıklayınız

Banka Hesap Numaraları için tıklayınız

İnsani Yardım Kategorisine Son Eklenen Haberler

Afrika’ya yeni cami
İHH İnsani Yardım Vakfı, Sierra Leone’de Mehmet Ali Zeynep Mustafaoğlu Camii’ni inşa ederek 3 bin Müslümanın istifadesine sundu.
27.11.2019
Mağdur çocuklara sürpriz
İHH İnsani Yardım Vakfı, Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesiyle Suriye’nin kuzeyinde erken yaşlarda çalışmak zorunda kalan çocuklara çeşitli hediyeler ve elbise dağıtımı gerçekleştirdi.
20.11.2019
Tel Abyad ve Rasulayn’a yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin Tel Abyad ve Rasulayn ilçe merkezi ile kırsallarındaki 2 bin aileye insani yardımda bulundu.
12.11.2019

SON HABERLER

 • Aybek Türkiye’den yardım bekliyor
  01.07.2019
  Annesi ile birlikte hayata tutunmaya çalışan Kırgız yetim Aybek Asanov’un evi bir an önce yenilenmezse, mevcut evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
 • Mavi Marmara Mağdur Avukatları'ndan açıklama
  05.12.2019
  “Dava Bitmedi, UCM Hakimlerini Göreve Çağırıyoruz.”
  Uluslararası Ceza Mahkemesi(UCM), adaletin ve uluslararası hukukun tesisi amacına hizmet etmeli ve kuruluş felsefesine uygun hareket etmelidir.
 • Türkiye’den Papua’ya yardım
  30.11.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Ekim ayından bu yana Endonezya’nın Papua bölgesindeki saldırılardan zarar gören Wamena kentinde yaşayan 2 bin mağdura acil yardım malzemesi ulaştırdı.
 • Filistin'e insani yardım
  28.11.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, İsrail saldırılarının aralıksız devam ettiği Gazze’deki mağdurlara tekerlekli sandalye, gıda, nakdi yardım ve sıcak yemek yardımında bulundu.
 • İSEDAK toplantısı İstanbul’da
  28.11.2019
  İSEDAK'ın 35. Toplantısı, İstanbul’da düzenlendi. Toplantıya katılan İHH Genel Sekreteri Durmuş Aydın, “Kriz Dönemlerinde Gıda ve Tarım: STK’ların Acil Müdehalesi” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.