Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

İHH ekipleri Dadaab’daki çalışmalarına devam ediyor

İHH İnsani Yardım Vakfı, kuraklıkla mücadelede Somali halkının yanında olmaya devam ediyor. Bölgede kalıcı projeler gerçekleştirerek, insanların hayata tutunmasına yardımcı olan İHH ekipleri, binlerce

Somali’de devam eden kuraklık nedeniyle aç ve susuz kalan Somali halkı, sınırlarda bulunan kamplara gelmeye devam ediyor. Yüzlerce kilometre yol yürüdükten sonra Kenya’da bulunan Dadaab kampına gelen Somalililer, yardım kuruluşlarının yapacağı acil yardımlarla ayakta kalıyor.  Dadaab kampında günlük yardım dağıtımı gerçekleştiren İHH ekibinden Recep Güzel, kamplara iç bölgelerden halen insanların gelmekte olduğunu, yardımların devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Somali halkının açlıktan kaçarak sığındığı Dadaab kampına gelenlerin sayısının gittikçe arttığını kaydeden İHH Acil Yardım Koordinatörü Recep Güzel, “Sınır bölgelerine göçler sürüyor. İnanlar açlıktan kaçarak buralara kadar geliyorlar. Yapılan açıklamalarda bizim bulunduğumuz Dadaab kampında 500 bin kişi olduğu söylense de burada en az 700 bin insanın bulunduğu söyleniyor. Çünkü her gün binlerce yeni insan kamplara geliyor.” dedi.

Güzel sözlerini şöyle sürdürdü “Burada insanların gerçekten ciddi yardıma ihtiyaçları var. Evet sıkıntının merkezi Somali olabilir ama burada da çok büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Ordan kaçan insanlar buraya sığınıyor. Biz günde 15 bin kişiye ulaşarak 20 ila 25 gün yetecek kumanya dağıtımında bulunuyoruz. Ayrıca Uluslar arası Doktorlar Birliği ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Mesela klinik kurulması için alt yapıyı sağlıyoruz.”

Kampta bulunan Somali halkının istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Güzel, “Somalili çocukların eğitimine devam edebilmeleri için ortam sağlıyoruz. Duksi projemiz var örneğin. Somalili çocuklar bu projeyle birlikte Kur’an-ı Kerim öğrenimlerini kamplarda da sürdürebilecekler. Bu güne kadar 20 tane kurs açtık.” diyerek, açlık ve susuz olsa da Somalilerin eğitime devam etmek istediklerini ifade etti.

İHH İnsani Yardım Vakfı bölgede kalıcı projeler gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürürken, Ramazan ayı içerisinde günlük 3 bin kişiye 10 ayrı bölgede iftar veriyor.  Aynı zamanda İHH’ya bağışlanan 1060 küçük baş hayvanın kesimlerine başlandı.

İHH EKİPLERİ BM MALZEMELERİNİ DAĞITMAK İÇİN GÖNÜLLÜ OLDU

Ayrıca Dadaab mülteci kampındaki en etkili kuruluşlardan biri olan İHH’nın bölgedeki ekipleri, BM yetkilileri ile bir araya geldi. İHH ekipleri, BM depolarında bulunan yardım malzemelerinin kamplarda dağıtımını yapmak için gönüllü olduklarını bildirdi.

Son olarak, bölgedeki insani yardım faaliyetlerinin devam etmesi gerektiğini kaydeden Güzel, “Kampta yaklaşık olarak günlük 15 bin insana ulaşıyoruz. Buraya gelen STK’lara yardım ediyoruz. Kendi projelerimizi de sunuyor ve dağıtımlarına yardımcı oluyoruz. Dünyadaki yardım kuruluşlarının da buraya gelip sistematik yardımda bulunması gerekiyor.  Diğer örgütlerin yokluğunu fark ediyoruz çünkü burada acil yardım yapılması gereken insanların tamamına ulaşmakta zorluk çekiyoruz. İnsanlar, verdiğimiz yiyecekleri kaldıramayacak kadar mecalsiz durumdalar, burada yardım çalışmaları bitmiş değil. Yardımların devam etmesi gerekiyor.” uyarısında bulundu.

Online Bağış için tıklayınız

Banka Hesap Numaraları için tıklayınız

İnsani Yardım Kategorisine Son Eklenen Haberler

Kurban bereketi Kosova’da
İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 Kurban çalışmaları kapsamında Kosova’da yaşayan 2 bin mağdur aileye hayırseverlerin kurban yardımlarını ulaştırdı.
04.08.2020
Afrikalı Ali’den Kayserili yetimlere sürpriz
Afrikalı Ali olarak tanınan ünlü radyocu Ali Şentürk, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın kurban organizasyonu çerçevesinde Kayseri’nin arka sokaklarındaki muhtaçlara kurban eti ulaştırdı, yetimlere bayramlık hediye etti.
04.08.2020
Bosna Hersek’e Kurban yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Bosna Hersek'te, Emmaus Uluslararası Dayanışma Forumu ile İstanbul Eğitim ve Kültür Merkezi iş birliğinde ihtiyaç sahibi ailelere kurban eti dağıttı.
04.08.2020

SON HABERLER

 • 4 milyon mağdura Kurban yardımı
  02.08.2020
  İHH, 28 yılın verdiği tecrübeyle bu bayramda da bağışlanan 82 bin 411 hisse kurbanı, Türkiye ve 52 ülkede yaklaşık 4 milyon ihtiyaç sahibine ulaştırdı. İHH ayrıca 184 bin yetime bayramlık hediye etti. Yardımlardan toplamda 4 milyon 136 bin 332 kişi istifade etti.
 • Türkiye’den Lübnan’a yardım seferberliği
  08.08.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta geçtiğimiz günlerde meydana gelen patlamanın ardından bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor. Vakıf, bugüne kadar 3 bin 700 kişiye acil yardım ulaştırdı.
 • İHH ekipleri Beyrut’ta çalışmalara başladı
  05.08.2020
  Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından yaraları sarmak üzere İHH harekete geçti. İHH ekipleri, patlamanın olduğu Beyrut limanında vefat eden ve yaralananların hastaneye sevkine yardımcı oluyor. Ayrıca evsiz kalanlar için gıda yardımları başladı.
 • 66 bin Sudanlıya Kurban desteği
  04.08.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 Kurban çalışmaları kapsamında Sudan’da yaşayan 11 bin mağdur aileye hayırseverlerin kurban yardımlarını ulaştırdı.
 • Kurban bereketi Yemen’e ulaştı
  04.08.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 Kurban çalışmaları kapsamında Yemen’de yaşayan 28 bin 200 mağdur aileye hayırseverlerin kurban yardımlarını ulaştırdı.