Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

İHH ekipleri Dadaab’daki çalışmalarına devam ediyor

İHH İnsani Yardım Vakfı, kuraklıkla mücadelede Somali halkının yanında olmaya devam ediyor. Bölgede kalıcı projeler gerçekleştirerek, insanların hayata tutunmasına yardımcı olan İHH ekipleri, binlerce

Somali’de devam eden kuraklık nedeniyle aç ve susuz kalan Somali halkı, sınırlarda bulunan kamplara gelmeye devam ediyor. Yüzlerce kilometre yol yürüdükten sonra Kenya’da bulunan Dadaab kampına gelen Somalililer, yardım kuruluşlarının yapacağı acil yardımlarla ayakta kalıyor.  Dadaab kampında günlük yardım dağıtımı gerçekleştiren İHH ekibinden Recep Güzel, kamplara iç bölgelerden halen insanların gelmekte olduğunu, yardımların devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Somali halkının açlıktan kaçarak sığındığı Dadaab kampına gelenlerin sayısının gittikçe arttığını kaydeden İHH Acil Yardım Koordinatörü Recep Güzel, “Sınır bölgelerine göçler sürüyor. İnanlar açlıktan kaçarak buralara kadar geliyorlar. Yapılan açıklamalarda bizim bulunduğumuz Dadaab kampında 500 bin kişi olduğu söylense de burada en az 700 bin insanın bulunduğu söyleniyor. Çünkü her gün binlerce yeni insan kamplara geliyor.” dedi.

Güzel sözlerini şöyle sürdürdü “Burada insanların gerçekten ciddi yardıma ihtiyaçları var. Evet sıkıntının merkezi Somali olabilir ama burada da çok büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Ordan kaçan insanlar buraya sığınıyor. Biz günde 15 bin kişiye ulaşarak 20 ila 25 gün yetecek kumanya dağıtımında bulunuyoruz. Ayrıca Uluslar arası Doktorlar Birliği ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Mesela klinik kurulması için alt yapıyı sağlıyoruz.”

Kampta bulunan Somali halkının istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Güzel, “Somalili çocukların eğitimine devam edebilmeleri için ortam sağlıyoruz. Duksi projemiz var örneğin. Somalili çocuklar bu projeyle birlikte Kur’an-ı Kerim öğrenimlerini kamplarda da sürdürebilecekler. Bu güne kadar 20 tane kurs açtık.” diyerek, açlık ve susuz olsa da Somalilerin eğitime devam etmek istediklerini ifade etti.

İHH İnsani Yardım Vakfı bölgede kalıcı projeler gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürürken, Ramazan ayı içerisinde günlük 3 bin kişiye 10 ayrı bölgede iftar veriyor.  Aynı zamanda İHH’ya bağışlanan 1060 küçük baş hayvanın kesimlerine başlandı.

İHH EKİPLERİ BM MALZEMELERİNİ DAĞITMAK İÇİN GÖNÜLLÜ OLDU

Ayrıca Dadaab mülteci kampındaki en etkili kuruluşlardan biri olan İHH’nın bölgedeki ekipleri, BM yetkilileri ile bir araya geldi. İHH ekipleri, BM depolarında bulunan yardım malzemelerinin kamplarda dağıtımını yapmak için gönüllü olduklarını bildirdi.

Son olarak, bölgedeki insani yardım faaliyetlerinin devam etmesi gerektiğini kaydeden Güzel, “Kampta yaklaşık olarak günlük 15 bin insana ulaşıyoruz. Buraya gelen STK’lara yardım ediyoruz. Kendi projelerimizi de sunuyor ve dağıtımlarına yardımcı oluyoruz. Dünyadaki yardım kuruluşlarının da buraya gelip sistematik yardımda bulunması gerekiyor.  Diğer örgütlerin yokluğunu fark ediyoruz çünkü burada acil yardım yapılması gereken insanların tamamına ulaşmakta zorluk çekiyoruz. İnsanlar, verdiğimiz yiyecekleri kaldıramayacak kadar mecalsiz durumdalar, burada yardım çalışmaları bitmiş değil. Yardımların devam etmesi gerekiyor.” uyarısında bulundu.

Online Bağış için tıklayınız

Banka Hesap Numaraları için tıklayınız

İnsani Yardım Kategorisine Son Eklenen Haberler

Filistinli mültecilere insani yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Lübnan'ın Sayda şehrinde yaşayan 150’den fazla Filistinli mülteci aileye gıda yardımında bulundu.
14.01.2021
14 bin kişiye katarakt ameliyatı
İHH İnsani Yardım Vakfı, “Bir Göz Bir Dünya Görür” sloganıyla sürdürdüğü "Katarakt Ameliyatları Projesi" kapsamında geçen yıl farklı ülkelerde 14 bin 55 kişiye katarakt ameliyatı yapıldı.
14.01.2021
Yetimler 2020 yılında da unutulmadı
İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 yılı boyunca dünyanın dört bir yanındaki 106 bini aşkın yetime aylık destek olarak onların çeşitli ihtiyaçlarını karşıladı. İHH ayrıca 39 yetimhanede, yetimlere ev sahipliği yaptı.
09.01.2021

SON HABERLER

 • Yetim Dayanışma Günleri 10 yaşında
  01.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yetim Dayanışma Günleri başlıyor. Organizasyon kapsamında Türkiye dahil 25 ülke ve bölgede hayata geçirilecek 236 projeden yaklaşık 92 bin yetim yararlanacak.
 • İHH’dan Bosna Hersek’teki mültecilere sıcak yemek
  19.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Bosna Hersek'in Bihaç şehrinde bulunan Lipa kampında yaşam mücadelesi veren mültecilere sıcak yemek dağıttı.
 • Lösemi hastaları için protokol imzalandı
  15.01.2021
  Maddi durumu yetersiz lösemi hastası çocuklar için İHH İnsani Yardım Vakfı ve AID Uluslararası Doktorlar Derneği ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında bir protokol imzalandı.
 • Kosova'daki sel mağdurlarına gıda yardımı
  15.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Kosova’nın Mamuşa beldesinde aşırı yağışlar sonrası yaşanan selden olumsuz etkilenen ailelere gıda desteği sağladı.
 • Bir yılda 14 bin briket ev
  14.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, iç savaş nedeniyle yaşam mücadelesi veren Suriyeliler için geçen yıl 14 bin ev inşa etti. 6 bin briket ve betonarme evin inşası ise sürüyor.