Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

İHH ekipleri Dadaab’daki çalışmalarına devam ediyor

İHH İnsani Yardım Vakfı, kuraklıkla mücadelede Somali halkının yanında olmaya devam ediyor. Bölgede kalıcı projeler gerçekleştirerek, insanların hayata tutunmasına yardımcı olan İHH ekipleri, binlerce

Somali’de devam eden kuraklık nedeniyle aç ve susuz kalan Somali halkı, sınırlarda bulunan kamplara gelmeye devam ediyor. Yüzlerce kilometre yol yürüdükten sonra Kenya’da bulunan Dadaab kampına gelen Somalililer, yardım kuruluşlarının yapacağı acil yardımlarla ayakta kalıyor.  Dadaab kampında günlük yardım dağıtımı gerçekleştiren İHH ekibinden Recep Güzel, kamplara iç bölgelerden halen insanların gelmekte olduğunu, yardımların devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Somali halkının açlıktan kaçarak sığındığı Dadaab kampına gelenlerin sayısının gittikçe arttığını kaydeden İHH Acil Yardım Koordinatörü Recep Güzel, “Sınır bölgelerine göçler sürüyor. İnanlar açlıktan kaçarak buralara kadar geliyorlar. Yapılan açıklamalarda bizim bulunduğumuz Dadaab kampında 500 bin kişi olduğu söylense de burada en az 700 bin insanın bulunduğu söyleniyor. Çünkü her gün binlerce yeni insan kamplara geliyor.” dedi.

Güzel sözlerini şöyle sürdürdü “Burada insanların gerçekten ciddi yardıma ihtiyaçları var. Evet sıkıntının merkezi Somali olabilir ama burada da çok büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Ordan kaçan insanlar buraya sığınıyor. Biz günde 15 bin kişiye ulaşarak 20 ila 25 gün yetecek kumanya dağıtımında bulunuyoruz. Ayrıca Uluslar arası Doktorlar Birliği ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Mesela klinik kurulması için alt yapıyı sağlıyoruz.”

Kampta bulunan Somali halkının istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Güzel, “Somalili çocukların eğitimine devam edebilmeleri için ortam sağlıyoruz. Duksi projemiz var örneğin. Somalili çocuklar bu projeyle birlikte Kur’an-ı Kerim öğrenimlerini kamplarda da sürdürebilecekler. Bu güne kadar 20 tane kurs açtık.” diyerek, açlık ve susuz olsa da Somalilerin eğitime devam etmek istediklerini ifade etti.

İHH İnsani Yardım Vakfı bölgede kalıcı projeler gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürürken, Ramazan ayı içerisinde günlük 3 bin kişiye 10 ayrı bölgede iftar veriyor.  Aynı zamanda İHH’ya bağışlanan 1060 küçük baş hayvanın kesimlerine başlandı.

İHH EKİPLERİ BM MALZEMELERİNİ DAĞITMAK İÇİN GÖNÜLLÜ OLDU

Ayrıca Dadaab mülteci kampındaki en etkili kuruluşlardan biri olan İHH’nın bölgedeki ekipleri, BM yetkilileri ile bir araya geldi. İHH ekipleri, BM depolarında bulunan yardım malzemelerinin kamplarda dağıtımını yapmak için gönüllü olduklarını bildirdi.

Son olarak, bölgedeki insani yardım faaliyetlerinin devam etmesi gerektiğini kaydeden Güzel, “Kampta yaklaşık olarak günlük 15 bin insana ulaşıyoruz. Buraya gelen STK’lara yardım ediyoruz. Kendi projelerimizi de sunuyor ve dağıtımlarına yardımcı oluyoruz. Dünyadaki yardım kuruluşlarının da buraya gelip sistematik yardımda bulunması gerekiyor.  Diğer örgütlerin yokluğunu fark ediyoruz çünkü burada acil yardım yapılması gereken insanların tamamına ulaşmakta zorluk çekiyoruz. İnsanlar, verdiğimiz yiyecekleri kaldıramayacak kadar mecalsiz durumdalar, burada yardım çalışmaları bitmiş değil. Yardımların devam etmesi gerekiyor.” uyarısında bulundu.

Online Bağış için tıklayınız

Banka Hesap Numaraları için tıklayınız

İnsani Yardım Kategorisine Son Eklenen Haberler

Hacı adaylarına insani yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, krizin devam ettiği Yemen’den Suudi Arabistan’a hac vazifesini ifa etmek için giden bin 120 hacı adayına hazır yemek ve su ikramında bulundu.
11.08.2019
Yemen’e 11 sağlık merkezi
İHH İnsani Yardım Vakfı, Yemen’de devam eden krizi hafifletebilmek adına hayırseverlerin destekleriyle ülkenin 11 farklı noktasına sağlık merkezi kurdu.
08.08.2019
Pakistan’a 8 mobil klinik
İHH İnsani Yardım Vakfı, Kral Abdullah Vakfı ve İslam Kalkınma Bankası ile Pakistan’ın 6 ayrı bölgesinde hizmete sunduğu 8 ayrı mobil klinik, ücretsiz hasta kabulüne başladı.
02.08.2019

SON HABERLER

 • İyilikte payınız oldu
  13.08.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 27 yılın verdiği tecrübeyle bu bayramda da bağışlanan 51 bin 447 hisse kurbanı 93 ülke ve bölgede 2 milyondan fazla ihtiyaç sahibine ulaştırdı.
 • Aybek Türkiye’den yardım bekliyor
  01.07.2019
  Annesi ile birlikte hayata tutunmaya çalışan Kırgız yetim Aybek Asanov’un evi bir an önce yenilenmezse, mevcut evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
 • Ahıskalılara kurban yardımı
  16.08.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, hayırseverlerin kurban bağışlarını “İyilikte Payınız Olsun” sloganıyla Azerbaycan’da yaşayan Ahıska Türkleri’ne ulaştırdı.
 • 200 bin Suriyeli’ye kurban desteği
  16.08.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin farklı bölgelerinde 4 bin 828 hisse kurban keserek yaklaşık 200 bin savaş mağduru ve ihtiyaç sahibi sivile kurban eti ulaştırdı.
 • Batı Balkanlar’a kurban yardımı
  13.08.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Kurban Bayramı'nda üç gün boyunca Batı Balkanlar ve Doğu Avrupa’da 819 hisse kurbanın kesim ve dağıtımını gerçekleştirdi.