Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

İHH Gazze’de bombalar altında yardım dağıtıyor

İHH'nın, İsrail saldırısı altında yaşam mücadelesi veren Gazze'deki Filistinli halka gıda ve ilaç yardımlarına artarak devam ediyor. İHH ekiplerimiz kapı kapı dolaşıp kumanya dağıtıyor. İHH Gazze Temsilcisi Mehmet Kaya bölgedeki son durum hakkında bilgiler verdi.

İHH'nın, İsrail saldırısı altında yaşam mücadelesi veren Gazze'deki Filistinli halka gıda ve ilaç yardımlarına artarak devam ediyor. İHH ekiplerimiz kapı kapı dolaşıp kumanya dağıtıyor. İHH Gazze Temsilcisi Mehmet Kaya bölgedeki son durum hakkında bilgiler verdi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı katliam 28. gününe girdi. Kadın ve çocuk demeden herkesi öldüren İsrail bombardımanlarını aralıksız sürdürüyor. Saldırılarda 401'i çocuk, 238'i kadın, 74'ü yaşlı olmak üzere yaklaşık bin 821 insan şehit olurken 9 bin 420 kişinin yaralandığı tespit edildi. 

Birçok Filistinli en yakınlarını kaybediyor, kaybetmeyenler de evlerinden oluyor. İHH İnsani Yardım Vakfı da bombardımanlara rağmen yardıma muhtaç Filistinlilere ulaşmak için her yolu deniyor. Yerle bir olan yerlerden geçen İHH ekipleri, kapı kapı dolaşıp ihtiyaç sahiplerini buluyor ve onlara yardım ulaştırıyor.

Online bağış için tıklayınız[videoGaleri-500]

350 BİN DOLARLIK İLAÇ VE 250 BİN DOLARLIK GIDA YARDIMI

2014 Ramazan çalışmaları kapsamında Gazze’de 7000 aileye yardım ulaştıran İHH ekipleri, İsrail saldırılarının başladığı günden beri de 350.000 dolarlık ilaç ile 250.000 dolarlık gıda ve sıcak yemek dağıtımı yaptı.[videoGaleri-489]

GAZZE’DE OFİSİ OLAN TEK YABANCI YARDIM KURULUŞU İHH

Gazze’de ofisi olan tek yabancı kuruluşu olan İHH’nın Gazze temsilcisi Mehmet Kaya, bölgede yaşandığı son durumla ilgili vakfımıza verdiği bilgiler özetle şöyle:

-İsrail büyük füzeler atıyor. Bu füzeler gelişi güzel atılıyor.

-Gazze'nin bir kısmı karanlık altında. İsrail tarafından gelen elektrik hattı kesildi.

-Elektriğin kesilmesi su ve kanalizasyon problemini de bir arada getiriyor. Su şebekeleri su kuyularından pompalandığı için su kuyusu pompaları çalışmıyor.


 

KEREM EBU SALİM KAPISI AÇILMAZSA İNSANİ KRİZ ÇIKAR

- Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı kapalı olduğu için akaryakıt girmiyor. Bu yüzden akaryakıt stokları da bitmiş durumda. İsrailliler hiçbir zaman bir günlükten fazla ihtiyacı vermiyor. Önümüzdeki günlerde Gazze karanlıklar altında kalabilir.

- Hastanelerdeki problemleri de büyütür. Jeneratörlerin yakıt sıkıntısından dolayı çalışmaması, yaralıların büyük çoğunluğunun durumunun ağır ameliyatlık olması ve bu ameliyatlar için de teknik cihazlara ihtiyaç duyulmasından dolayı eğer yakıt alınamazsa burada çok büyük bir kıyım daha bekliyor Filistinlileri.

-Gazze'de insanları bekleyen diğer bir tehlike: Gıda krizi. Ramazan ayındayız, insanların büyük bir bölümü oruçlu. Ramazan ayından dükkânlar kapalı olduğundan insanlar bir şeyler alamıyor. Sadece yerli ve yabancı yardım kuruluşlarının hazırlamış olduğu gıda paketleri ve sıcak yemekleri halka dağıtılıyor. Bu da ne kadar yeterli oluyor bilmiyorum; çünkü iki milyona yakın insan yaşıyor burada. Hepsine yetişemiyorsunuz. Bunların büyük çoğunluğu sahurunu ve iftarını su ve ekmekle yapıyor. Biz sürekli tüccardan gıda paketi aldık. Depolarımızı doldurduk. Bir yerden de bunları dağıtmaya çalışıyoruz. Ama bu da bir yere kadar gider. Kerem Ebu Salim Kapısı eğer kapalı kalmaya devam ederse gıda paketleri de bitecek.[videoGaleri-491]

BAĞIŞLAR İKİYE KATLANDI

Bu arada İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında ölen ve yaralanan Filistinlilerin sayısının artması ile birlikte, İHH’ya bağışta bulunmak için başvuranların sayısı ikiye katlandı. Ramazan aylarında İHH’nın bir günde kestiği bağış makbuzu sayısı ortalama 250 civarında iken, Gazze saldırıları ile birlikte bu sayı günde 600’lere ulaştı.
 

İFTAR PARALARI GAZZE'YE

Saldırılarda yaralananların ilaç bulamadığı için hayatlarını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını gören duyarlı çok sayıda dernek, vakıf ve STK temsilcileri de iftar programlarını iptal ederek paralarını Gazze'ye bağışlıyor. BEM-BİR-SEN İstanbul 4 No’lu Şube Başkanlığı bu yıl sendika üyelerine verecekleri iftarı iptal ederek buraya ayrılan parayı bombardıman altındaki Gazzeli mazlumlara bağışladı.

BEM-BİR-SEN İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Ercan Olgun ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan bir heyet, İHH’yı ziyaretlerinde iftar için ayırdıkları 25 bin lirayı da teslim etti.

İletişim fakülteleri öğrenci ve mezunları ile medya mensuplarından oluşan İletişim Platformu’nun da 18 Temmuz Cuma günü yapılan iftarında Gazze için toplanan 3.885 TL'yi İHH'ya teslim edildi.
 

NASIL YARDIM EDİLEBİLİR?

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın düzenlediği "Gazze'ye İlaç Ol" yardım kampanyasına, vakfın banka hesapları ve kurumsal ekranı aracılığıyla online bağış yapılabiliyor. Vatandaşlar ayrıca cep telefonlarından "GAZZE ILAC" yazıp 3072'ye göndererek 5 TL bağışta bulunabiliyor"

Acil Yardım Kategorisine Son Eklenen Haberler

Selin vurduğu Güney Asya’ya yardım
İHH, Muson yağmurlarına bağlı selin meydana geldiği Güney Asya’nın 3 ülkesi Hindistan, Nepal ve Bangladeş’te 12 bin 750 ihtiyaç sahibine acil yardım malzemesi ulaştırdı.
27.07.2019
Depremin vurduğu Arnavutluk’a yardım
Arnavutluk’un Korça şehrinde meydana gelen depremin ardından İHH İnsani Yardım Vakfı Acil Yardım ekipleri, bölgeye ulaşarak çalışmalara başladı.
08.06.2019
Siviller zeytinliklere sığındı
Beşar Esed rejimi ve destekçileri tarafından düzenlenen saldırılardan kaçarak Türkiye sınırına yakın bölgelere gelen siviller, zeytinliklerin olduğu arazilere sığındı. İHH, sivillere yardım ulaştırdı.
16.05.2019

SON HABERLER

 • İyilikte payınız oldu
  13.08.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 27 yılın verdiği tecrübeyle bu bayramda da bağışlanan 51 bin 447 hisse kurbanı 93 ülke ve bölgede 2 milyondan fazla ihtiyaç sahibine ulaştırdı.
 • Aybek Türkiye’den yardım bekliyor
  01.07.2019
  Annesi ile birlikte hayata tutunmaya çalışan Kırgız yetim Aybek Asanov’un evi bir an önce yenilenmezse, mevcut evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
 • Ahıskalılara kurban yardımı
  16.08.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, hayırseverlerin kurban bağışlarını “İyilikte Payınız Olsun” sloganıyla Azerbaycan’da yaşayan Ahıska Türkleri’ne ulaştırdı.
 • 200 bin Suriyeli’ye kurban desteği
  16.08.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin farklı bölgelerinde 4 bin 828 hisse kurban keserek yaklaşık 200 bin savaş mağduru ve ihtiyaç sahibi sivile kurban eti ulaştırdı.
 • Batı Balkanlar’a kurban yardımı
  13.08.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Kurban Bayramı'nda üç gün boyunca Batı Balkanlar ve Doğu Avrupa’da 819 hisse kurbanın kesim ve dağıtımını gerçekleştirdi.