İHH Ramazan fitrelerinizi ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor
İHH İnsani Yardım Vakfı bu yıl da hayırseverlerin Ramazan fitrelerini dünyanın dört bir yanında savaş, işgal ve doğal afet bölgelerinde yaşayan mağdurlara ulaştırıyor.
06.08.2013

İHH hayırseverlerin emanet ettiği fitreleri bu Ramazan ayında da İslami usullere uygun olarak Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Fitre, Ramazan ayının sonuna yetişen, zekat vermekle yükümlü her hür Müslüman’ın vermesi gereken sadakadır. Müslümanlar Ramazan ayı içerisinde bağışlamaları gereken fitrelerini bizzat ya da hayır kuruluşları aracılığıyla yoksullara ulaştırır.

Vakfımız, dünyada ki mağdurluk yoksulluk mazlumluk durumlarını göz önünde bulundurarak, kendine ulaşmış olan zekat, fitre, sadaka ve diğer bağışları (eğer bağışçının özellikle ulaşmasını istediği bir yer yoksa) tüm dünyadaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı amaçlamaktadır.

Fitre ne zaman ve kimlere verilir?

Fitrenin Ramazan Bayramı’nın birinci günü bayram namazından önce hatta bayramdan daha önce Ramazan içinde verilmesi gerekir ki, verilen yoksul kimse de ihtiyaçlarını giderebilsin. Fitre; küçük, büyük, akıllı, akıl hastası,hasta,sağlıklı her Müslüman için verilir.

5. Nisab miktarı mallar nelerdir?

80 gramveya daha fazlası altın,
560 gramveya fazlası gümüş,
80 gr.altın miktarına eşit para,
Parayla aynı ölçüde ticaret malları,
40 taneden fazla koyun ve keçi,
30 ve fazlası sığır ve manda,
5 ve fazlası deve.

ŞİMDİ BAĞIŞ YAP

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.