İHH, Şam'da insani diplomasiyi sürdürüyor
Suriye'de tutulan gazeteci Cüneyt Ünal'ın 2 ay sonraki ilk fotoğrafı.
Ortadoğu, Suriye, Türkiye 27.10.2012

İHH İnsani Yardım Vakfı olarak Suriye’de bir dizi insani diplomasi çabası sürdürüyoruz. Son 1 haftadır yoğunlaşan girişimlerle ilgili İHH Yönetim Kurulu bir açıklama yaptı.

KAMUOYUNA;


İHH İnsani Yardım Vakfı kurulduğu günden bu yana savaş, çatışma vb kriz ortamlarında sivillerin korunması ve kurtarılması için çalışma yürütmektedir. Bu çerçevede aralarında iki gazetecinin de bulunduğu çeşitli ülkelerden farklı tarafların elinde bulunan sivillerin kurtarılması için de insani diplomasi yürütmektedir.

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Avukat F.Bülent Yıldırım, uluslar arası ilişkilerden sorumlu yöneticimiz İzzet Şahin ve yine vakıf görevlimiz Dilaver Kutluay’dan oluşan heyet yaklaşık 1 haftadır Şam’da yoğun bir çaba içerisinde diplomatik temaslarda bulunmaktadır.

Suriye’de devam eden insani krizde birçok sivil hapis tutulmaktadır. Aralarında kadın ve çocukların bulunduğu tutulan siviller arasında bölgeye haber yapmak amaçlı giden ve 21 Ağustos 2012 tarihinde tutulan Cüneyt Ünal ve Bashar Fahmi Amin Kadumi de bulunmaktadır.

Yürütülen çaba insani diplomasi faaliyeti çerçevesinde haber alınamayan sivillerden haber almak ve nihayetinde başta kadın ve çocuklar olmak üzere serbest bırakılmalarını sağlamaktır.

Bu çabalar sonucunda Şam’da hapishanede tutulan kadın ve çocukların da içinde bulunduğu bir grup hapishanede ziyaret edilmiştir. Ayrıca gazeteci Cüneyt Ünal’a ulaşılmış ve görüntüler elde edilmiştir. Serbest bırakılması için çabalar devam etmektedir. Gazeteci Bashar Fahmi Amin Kadumi ile ilgili durumunun tespiti için çalışmalar devam etmektedir. Yürütülen insani diplomasi faaliyetlerinin bir bayram sevincine dönüşerek sonuçlanması dua ve temennisi ile kamuoyuna duyururuz. 

İlgili haberler
Tümünü gör
Bülent Yıldırım Lübnan’da
Bülent Yıldırım Lübnan’da
İHH Genel Başkanı Yıldırım, beraberindeki heyetle birlikte Lübnan’daki Filistin Mülteci Kampları’nı ziyaret etti. Yıldırım, geçtiğimiz aylarda başlatılan "Kalkınma ve İyileştirme Kampanyası" kapsamında hayata geçirilen projeleri yerinde inceledi.
Kamuoyu Duyurusu
Kamuoyu Duyurusu
Zaman zaman yazılı ve görsel medya ile sosyal medyada, vakfımız aleyhinde mesnetsiz birtakım iddialar ve iftira niteliğinde ifadelere yer verilmektedir. Konuya ilişkin vakfımızın kamuoyu duyurusu aşağıdadır.
Libyalı heyetten Türkiye ziyareti
Libyalı heyetten Türkiye ziyareti
Libya'nın önemli siyasi ve toplumsal aktörlerinden Tebu, Tuareg ve Amazik toplumlarının meclis başkanları, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın davetlisi olarak Türkiye’de bir takım resmi ziyaretler gerçekleştirdi.