İHH ve Katar AID’den Suriye'ye 34 TIR
İHH ve Katar AID tarafından Suriye halkına ulaştırılmak üzere oluşturulan 34 TIR’lık yardım konvoyu Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısından dualarla uğurlandı.
Türkiye 24.02.2014

Katar'da başlatılan 'Sıcak Kalpler' kampanyası kapsamında İHH, Katar AİD, Sunduk Zekât ve Heyet-Ül Şam’ın ortaklaşa oluşturdukları 34 TIR’lık yardım konvoyunun bir kısmı akşam saatlerinde, kalanı da yarın Suriye halkına ulaştırılacak.

TIR’ların kalkmasından önce düzenlenen törende konuşan İHH Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ahmet Emin Dağ, Suriye’de kriz başladığından bu yana Türkiye halkının tüm cömertliğini göstererek, insani yardıma ihtiyaç duyan Suriye halkına her türlü insani yaşamsal maddeyi ihtiyaçlarını görmek üzere gönderdiğini söyledi.

34 TIR’dan oluşan konvoyun Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan çıkış yapacağını belirten Dağ, “Türkiye’nin değişik STK’larının da desteği ile yürütmekte olduğumuz kampanya kapsamında bu defa Katar’dan partnerlerimiz, İslam dünyasının farklı ülkelerinden misafirlerimiz var. Onlarla beraber 28 bin adet gıda kolisi ile 29 bin adet battaniyeyi Suriye’nin değişik bölgelerinde Halep, İdlib, Humus ve bu bölgelerin kırsalında bulunan ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız.” dedi.

Dün de İstanbul’dan 75 TIR’ın yola çıktığını ve aynı gün Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden 229 TIR’ın hareket ettiğini hatırlatan Dağ, “Böylece İstanbul ve Anadolu’nun diğer bölgelerinden olmak üzere 250’ye yakın insani yardım TIR'ı 2 günde yola çıktı” diye konuştu.

Dağ, bu malzemelerin Suriye’deki insanların sıkıntısını en fazla bir ya da 2 hafta göreceğini ve yardımlara ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmanın ardından 34 TIR dualar eşliğinde yola çıktı.

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.