Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

İHH yetkilileri ve eğitimciler Pakistan’ı ziyaret etti

İHH İnsani Yardım yetkilileri, Türkiye’den eğitimciler ve sendika temsilcileri çeşitli temaslarda bulunmak üzere Pakistan’a bir ziyaret gerçekleşti.

İHH İnsani Yardım yetkilileri, Türkiye’den eğitimciler ve sendika temsilcileri çeşitli temaslarda bulunmak üzere Pakistan’a bir ziyaret gerçekleşti.

İHH Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye’nin çeşitli illerinin ve ilçelerinin Milli Eğitim Müdürleri ve Eğitim Bir Sendikası’nın bazı temsilcileri, Pakistan’da çeşitli kurumları ziyaret ederek eğitim sistemi hakkında bilgi aldı.

Ziyaret heyeti İslamabad’da İHH’nın partner kuruluşu olan Khubaib Foundation yetkilileri ile bir araya gelerek İHH’nın Pakistan’da yürüttüğü çalışmalar hakkında yerinde bilgi aldı.

 

Heyete Pakistan hakkında bilgiler verildi

Ziyaret heyetine Pakistan’ın genel durumu ve eğitim sistemi hakkında çeşitli brifingler verildi. Pakistan İHH’nın ilk yetimhanesinin kurulduğu ülke olmasından dolayı özel bir öneme sahip. Partner kuruluş Khubaib Foundation’da bir araya gelen ekip burada kurumda eğitim gören çocukların gösterileriyle karşılandı.

Yapılan gösteriler ziyareti gerçekleştiren ekibin büyük beğenisini kazandı. Türkiye’den getirilen hediyeler burada eğitim gören çocuklara dağıtıldı.

Daha sonra İslamabad şehrinde devlete ait bir eğitim kurumu ziyaret edilerek buradaki eğitim şartları yerinde görüldü.

 

Azad Keşmir bölgesi ziyareti

Pakistan ziyaretinin ikinci gününde heyet Azad Keşmir’e bağlı Rara Koleji’ni ziyaret ederek burada eğitim gören yetim çocuklarla, onların eğitimcileriyle ve okul idaresiyle bir araya geldi. Okulda eğitim gören, ağırlığını yetim çocukların oluşturduğu öğrencilerin gösterileriyle karşılanan heyet burada daha sonra Türk ve Pakistan bayraklarının göndere çekilme törenine katıldı.

Kahvaltı ve öğle yemeğini kurumdaki öğrencilerle birlikte yapan ekip, verilen eğitimi yerinde görerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Karşılıklı bilgilendirme ve hediyeleşme töreninin ardından okulun yetimhanesinde kalan çocuklarla bir araya gelen ekip Türkiye’den getirdiği hediyeleri yetim çocuklara dağıttı.

Kurumda 350 civarında öğrenci eğitim görmekte ve öğrencilerin çoğu üstün başarı göstererek Pakistan’da önemli kurumlar tarafından seçilmekte. Burada başarılı olan öğrencilerden bazıları da Türkiye’de burslu okuma imkanına kavuşmaktadır. 

Muzaffarabad Şehri’nde Osmanlı Camii ziyareti

Okul ziyaretinin ardından ekip daha sonra Muzaffarabad şehrine gelerek buradan Türkiye devleti tarafından yaptırılan Osmanlı Camisi’ni ziyaret etti. 

Mehmet Akif Ersoy Okulu açılışı ve yeni yetimhanenin temel atma töreni

Ziyaret ekibi, ziyaretin üçüncü gününde Haripur’da bulunan Mehmet Akif Ersoy Okulu’nun açılışını yaptı. Okul açılışına Khyber Pakhtunkhwa Eyaleti Valisi Sardar Mehtab Abbasi’nin ve çok sayıda bölgeden siyasetçi ve yöneticiler de katıldı. Heyeti kabul eden Abbasi yapılan çalışmalardan dolayı kurumlara teşekkür ederek Türkiye ile dostlarının devam edeceğini ve her türlü desteği vereceğinin sözünü vererek kuruma aynı zamanda para bağışı yaptı. Haripur’da ayrıca Darul Erkam ve Bursa Emir Gazi Yetimhaneleri de ziyaret edilerek yetim çocuklara hediyeleri ve verildi. İlgili alanda ayrıca Bahattin Yıldız Yemekhanesi ve Mescidi de ziyaret edilerek, geceyi ekip ilgili yetimhanede çocuklarla birlikte geçirdi. Okul açılışı yapıldıktan sonra ziyaretçiler adına okul bahçesine fidan ekibi de yapıldı.

Ayrıca aynı yerleşke içerisinde mevcut yetimhanelerin yanına yapılacak üçüncü yetimhanenin temel atma töreni yapıldı. Yeni yetimhaneyle birlikte daha fazla yetim çocuk eğitim imkanına sahip olacak.

 

Sargodha Kız Koleji ziyareti

Ziyaretin dördüncü gününde heyet, Pencap eyaletine bağlı Sargodha Kız Koleji’ne ziyaret gerçekleştirdi. Burada hediye dağıtımının ardından Sargodha Üniversitesi’nin bölgedeki Tarım Fakültesi ziyaret edilerek çalışmalar hakkında bilgiler alındı. İlgili bölge Pakistan’ın narenciye bahçeleriyle ünlü ve değerli tarım arazilerinden oluşan bölgesidir.


İslamabad Büyükelçiliği ziyareti ve Khyber Pakhtunkhwa Eyaleti Valisi Sardar Mehtab Abbasi’nin heyeti kabul etmesi

Ziyaretin son gününde ise ekip İslamabad Büyükelçisi Babur Girgin tarafından kabul edildi ve karşılıklı sohbet ve değerlendirmelerde bulunuldu. İlgili görüşmenin ardından heyet Haripur’da Khyber Pakhtunkhwa Eyaleti Valisi Sardar Mahtab Abbasi ve çok sayıda bölge siyasetçisi ile buradaki okulda bir görüşme gerçekleştirdi. Vali Abbasi, okulu çok güzel bulduğunu, Türkiye ile dostluktan öte bir ilişkilerinin olduğunu belirterek eğitime her türlü desteği verdiklerini ifade etti.

Pakistan’da şu an da toplamda 917 yetimi bulunan İHH, şu anda tüm dünyada 51 ülkede toplamda 55 bin yetime her ay düzenli olarak sponsorluk sistemiyle sahip çıkmakta.

 

İHH’nın dünyadaki ilk yetimhanesi

İHH İnsani Yardım Vakfı dünyadaki ilk yetimhanesini (Msal Yetimhanesi) Pakistan’da kurduktan sonra burada çok sayıda çalışma yaptı. Afganistan’ın işgali sonrasında milyonlarca Afganlı, mülteci olarak Pakistan’a sığınmıştı. İHH İnsani Yardım Vakfı, uzun yıllar çok kötü şartlar altında yaşayan Afgan mültecilerin yetim kalan çocuklarıyla ilgilenmek amacıyla 2003 yılında Msal Yetimhanesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Rawalpindi şehrindeki yetimhanede günümüz itibarıyla 40 yetim kız çocuğuna barınma, gıda, sağlık hizmetleri yanı sıra düzenli dinî eğitim, bilgisayar eğitimi ve etüt çalışmaları da verilmektedir.

Türkiye’nin Pakistan ile olan tarihsel sıcak ilişkisi iki ülke arasındaki ilişkiye ve çalışmalara olumlu yansımaktadır. Özellikle Pakistan’ın yaşadığı büyük deprem ve sel felaketleri sonrası Türkiye’deki devlet kurumları ve İHH bölgede acil yardım çalışmalarında aktif olarak görev alarak Pakistanlı yetkililerin takdirini kazanmış.

İnsani Yardım Kategorisine Son Eklenen Haberler

Rasulayn’daki medreselerden 132 mezun
İHH, Suriye Rasulayn bölgesindeki eğitim atağı ilk sonuçlarını verdi. Yaklaşık 4 ay önce hizmete açılan Selahaddin-i Eyyubi ve Cezire Medreselerinden 100’ü bayan toplam 132 kişi, düzenlenen mezuniyet töreni ile diplomalarını alarak Kur’an-ı Kerim Eğitmeni oldu.
26.06.2020
2 milyon mağdura Ramazan yardımı
İHH, 28 yıllık tecrübenin verdiği güvenle Ramazan 2020 çalışmalarını “Hep Birlikte Ramazan” sloganıyla tamamladı. İHH, Ramazan boyunca 2 milyondan fazla kişiye hayırseverlerin yardımlarını ulaştırdı. 100 binden fazla yetime bayramlık hediye edildi.
24.05.2020
Afganistan’a Ramazan yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Ramazan 2020 çalışmalarına “Hep Birlikte Ramazan” sloganıyla başladı. Bu kapsamda İHH, Afganistanlı 7 bin 440 kişiye Ramazan yardımı ulaştırdı.
22.05.2020

SON HABERLER

 • İHH, Kurban'da 52 ülkede olacak
  13.07.2020
  İHH, 28 yılın verdiği tecrübe ile bu yıl da yine mazlumların yanında olacak; hayırseverlerin kurbanlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için “Kurban Rahmettir” sloganıyla Türkiye dahil dünyanın 52 ülkesine yola çıkacak. İHH’nın bu yılki kurban bedeli 900 TL.
 • Çeyrek asırlık katliam: Srebrenitsa!
  11.07.2020
  Bugün Srebrenitsa soykırımının 25. yıldönümü. Soykırımda hayatını kaybeden 8 bin 372 kişiden sadece 6 bin 652’si bulunarak Potoçari Anıt Mezarlığı’na defnedilebildi.
 • Macaristan’dan İHH’ya ziyaret
  09.07.2020
  Macaristan İslam Birliği Başkanı Zoltan Bolek, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret ederek İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Atalay ile görüştü.
 • Musul’daki okullar onarılıyor
  09.07.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, çatışmalardan dolayı kullanılamaz hale gelen Irak’ın Musul kentindeki 3 farklı okulu onarımdan geçirerek yeniden öğrencilerin hizmetine sunacak.
 • Yemen’e 250 bin kişilik yardım
  06.07.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, insani krizin sürdüğü Yemen’de 2020 yılının ilk 6 ayında 250 bin kişiye acil yardım malzemesi ulaştırdı. Yardımlar, Yemen’in tüm bölgelerine ulaştırıldı.