Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

İHH’dan Filipinliler’e barışa destek çağrısı

Aralarında İHH’nın da bulunduğu Filipinler’deki Bağımsız Gözlemci Heyeti, Moro’da 2 haftadır sürdürdüğü saha çalışmalarını tamamladı.

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın da içinde yer aldığı Bağımsız Gözlemci Heyeti, Moro barış süreci ile ilgili iki haftadır sürdürdüğü saha çalışmalarını tamamladı. Şubat ayının son yarısını bölgede geçiren heyetin üyeleri arasında bulundan İHH Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, tüm Filipinlilere barış sürecini destekleme çağrısında bulundu.

Heyetin beş üyesinden biri olan İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, yaptığı açıklamada, Filipinler hükümeti tarafından sürece muhalefet edenlerin çıkabileceği uyarısında bulunarak, anlaşmanın uygulanabilmesi için hükümetin bazı kanunları bir an önce çıkarması gerektiğini söyledi.

Yapılan anlaşmanın geçmişle karşılaştırıldığında bölgenin gerçeklikleri ile daha uygun olduğunun altını çizen Oruç şöyle devam etti:
Halk artık barışın zamanının geldiğini söylüyor. Müslümanlar da Hıristiyanlar da artık ne olursa olsun barış diyor. Bu süreci Filipinler devletinin bölünmesi olarak görüp karşı çıkan bir kesim var ama büyük bir çoğunluk değil. Bangsamoro bölgesinin Müslümanların kontrolünde bir otonom haline getirilmesinin Filipinlilere de faydası olacağını söyleyenlerin oranı çok fazla. Diğer yandan hükümet de bürokrasi de devlet başkanı da barıştan yana tavır koymuşlar. Barış süreci olumlu bir havada devam ediyor.”

Oruç, ayrıca tüm Filipinlilere barış sürecini destekleme çağrısında bulundu.

BARIŞ SÜRECİ

Taraflar arasında kapsamlı anlaşmanın imzalanması ve bununla birlikte hazırlanan temel yasanın bu ayın içerisinde kongreden geçmesi bekleniyor. Böylece otonom bölgenin yönetimi kurulacak geçiş hükümetine devredilecek. 2016 yılında yapılacak seçimlere kadar görevde kalacak olan bu hükümet ile geçiş sürecinin fiili olarak tamamlanması öngörülüyor.

Bağımsız Gözlemci Heyeti, Filipinler hükümeti ve MİKC arasında imzalanan barış anlaşmasının uygulanma sürecini gözlemlemek amacıyla, 15 Ekim 2012'de Bangsamoro'da imzalanan Genel Çerçeveli Anlaşma çerçevesinde kurulmuştu.

Bağımsız Gözlemci Heyeti, iki ayda bir ya da gerekli durumlarda toplanarak, başta Bangsamoro'da imzalanan Genel Çerçeveli Anlaşma ve ekleri olmak üzere Moro barış sürecinin tarafları arasında imzalanan bütün anlaşmaların uygulanmasını gözlemleyip değerlendirmelerde bulunuyor.

Avrupa Birliği Eski Filipinler Büyükelçisi Alistair Mac Donald’ın başkanlık ettiği heyetin üyeleri arasında İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, Mindanao İnsan Hakları Eylem Merkezi Başkanı Zainuddin Malang, Asya Vakfı Ülke temsilcisi Steven Rood ve Barış Enstitüsü Başkanı Gaston Z. Ortigas yer alıyor.

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Yetimler için pedal çeviriyor
Malatya İHH gönüllülerinden İhsan Kılıç "Yetim Farkındalığı" oluşturmak için Malatya'dan yola çıkarak 13 il dolaşıp bin 500 km pedal çevirecek.
23.09.2020
Kütahyalı gençlerden örnek davranış
Kütahya İHH İnsani Yardım Derneği’nin gönüllü gençleri, hayırseverlerin destekleriyle, ihtiyaç sahibi engelli vatandaşın evinin tadilatını yapıyor.
22.09.2020
Genç çiften örnek davranış
Karaman’da evlenen Koçer ve Aydemir çifti, örnek bir davranışa imza atarak düğün yemeklerini İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Patani’deki bir yetimhanesinde verdiler.
27.08.2020

SON HABERLER

 • Yetim Dayanışma Günleri 10 yaşında
  01.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yetim Dayanışma Günleri başlıyor. Organizasyon kapsamında Türkiye dahil 25 ülke ve bölgede hayata geçirilecek 236 projeden yaklaşık 92 bin yetim yararlanacak.
 • Türkiye’den 525 bin kişiye temiz su
  21.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 yılı içerisinde 22 ülkede bin 311 adet su kuyusunu hizmete açtı. Yıl içerisinde açılan su kuyuları ile birlikte 525 bin kişinin temiz su ihtiyacı karşılandı.
 • İHH’dan Bosna Hersek’teki mültecilere yemek dağıtımı
  19.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Bosna Hersek'in Bihaç şehrinde bulunan Lipa kampında yaşam mücadelesi veren mültecilere yemek dağıttı.
 • Lösemi hastaları için protokol imzalandı
  15.01.2021
  Maddi durumu yetersiz lösemi hastası çocuklar için İHH İnsani Yardım Vakfı ve AID Uluslararası Doktorlar Derneği ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında bir protokol imzalandı.
 • Kosova'daki sel mağdurlarına gıda yardımı
  15.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Kosova’nın Mamuşa beldesinde aşırı yağışlar sonrası yaşanan selden olumsuz etkilenen ailelere gıda desteği sağladı.