İHH’dan Lübnan’da şark çıbanı projesi
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Lübnan’ın Trablus kentinde Suriyeli mülteciler arasında yaygın olan şark çıbanı hastalığının tedavisi için proje başlatıldı.
Lübnan, Türkiye 22.05.2014

İHH İnsani Yardım Vakfı ekipleri yaklaşık 2 milyon Suriyelinin yaşadığı Lübnan’da yapmayı planladığı yardım çalışmaları için Mart ayında bölgede bir takım incelemelerde bulunmuştu. Bölgedeki Suriyeli ve Filistinli mültecilerin kaldıkları kampları yerinde görüp eksiklerini tespit eden ekipler, bu kapsamda Suriye ve Filistinli mültecilere ilk etapta gıda yardımı yaptı.

Ayrıca bölgede faaliyet gösteren 7 STK ile istişare toplantısı yapan İHH ekipleri, mültecilerin durumları hakkında bilgi almıştı.

Alınan bilgiye göre STK’lar en çok sağlık noktasında sıkıntı çekiyor, Lübnan devletinin sağlık noktasında Suriyeli mültecilere yönelik hiçbir destek vermeyerek hiçbir kolaylık da göstermiyor. Bu durum ise kendilerini bu alanda çaresiz bırakıyor. Bundan dolayı da Suriyeli hastaların ve yaralıların tedavileri bölgedeki STK’ların gayretleri ile yapılmaya çalışılıyor.

Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin BM istatistiklerine göre 1 milyon civarında oldukları fakat bu rakamın çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Bölge sivil toplum kuruluşlarının verdikleri bilgilere göre bu rakam resmi rakamların tam iki katı, yani 2 milyon.

Suriye’deki iç savaşın ardından ülkede yaşanan bombardımanlar ve mikroplardan dolayı şark çıbanı hastalığında ciddi bir artış görülüyor. Bu kapsamda İHH İnsani Yardım Vakfı olarak Lübnan’ın Trablus kentinde Suriyeli mülteciler arasında yaygın olan şark çıbanı hastalığının tedavisi için bir proje başlatıldı. İlk etapta 450-600 arasında hastayı kapsayan proje, bu ay itibariyle başlamış bulunuyor.ŞARK ÇIBANI NEDİR?

Ülkemizde şark çıbanı olarak anılan hastalık, başka bölgelerde Antep çıbanı, Halep çıbanı, yıl çıbanı olarak anılıyor. Şark çıbanı, ara konakçı olan tatarcık sineği ile farklı bir kişiye bulaşabiliyor. Hastalık çok kolay tedavi edilebildiği gibi tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabiliyor. Ortalama 2 aylık bir süre zarfında haftada 2 sefer uygulanan tedavi ile hasta iyileşebiliyor. Ancak en üzücü olan tarafı ise hastaların büyük bir çoğunluğunun 16 yaş ve altındaki çocuklardan oluşması.

Projenin uygulandığı Trablus kenti Lübnan’ın kuzey bölgesinde yer almaktadır. Bu bölgede yaklaşık 600.000 Suriyeli mülteci bulunmaktadır.

Leishmaniasis cins ''Leishmania'' ait protozoan parazitlerin neden olduğu bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre cilt tutumu yapan leshmania (şark çıbanı) vakası 1.000 000 civarındadır ve dünya genelinde 310 milyon kişi risk altındadır. Yine WHO verilerine göre yüksek riskli 6 ülkeden biri, savaş öncesi durumuyla Suriye. Savaş sırasında bu riskin ne boyutta olduğu tahmin edilememektedir.

> Online Olarak Bağış Yapmak İçin Tıklayınız
> Hesap Numaralarına Ulaşmak İçin Tıklayınız 

İlgili haberler
Tümünü gör
Afganistan’da 8 bin kişiye yardım
Afganistan’da 8 bin kişiye yardım
Başlattığı acil yardım kampanyası ile birlikte Afganistan’da yaklaşık 8 bin kişiye gıda paketi ulaştıran İHH, Afgan halkının mağduriyetini giderebilmek için hayırseverlerin desteklerini bekliyor.
Ekipler depremin vurduğu Haiti’de
Ekipler depremin vurduğu Haiti’de
Haiti’de meydana gelen depremin ardından harekete geçen İHH Afet Yönetim Birimleri, deprem bölgesine ulaştı. Ekipler ilk etapta 550 depremzede aileye kumanya ve hijyen paketi yardımında bulundu.
İHH'dan Filistin'e acil yardım
İHH'dan Filistin'e acil yardım
İHH, Filistin’de artan saldırılar sonucu desteğe ihtiyaç duyan Filistinliler için “Gazze’ye Umut Ol” Acil Yardım Kampanyası başlattı. Kampanya ile birlikte barınma, gıda yardımı, ilaç desteği, sağlık yardımı, mazot desteği gibi alanlarda ihtiyaçların giderilmesi sağlanacak.