Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

II. Çeçen-Rus Savaşı’nın 14. yılı

II. Çeçen Savaşı adıyla anılan savaşın üzerinden 14 yıl geçti. Savaş fiili olarak 16 Nisan 2009’da bitti ancak ardında acı ve yıkım bıraktı.

Soğuk Savaş sonrası tüm dünyada meydana gelen kargaşa ve savaş ortamının en uzun sürelisi kuşkusuz Çeçenistan’da yaşandı ve hala yaşanmakta. Çeçenistan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla, 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiş; 1994 yılının Aralık ayında Rus askerlerinin Çeçenistan topraklarını işgal etmesiyle de I. Çeçen-Rus Savaşı başlamıştı. 30 Ağustos 1996’da sona eren bu savaşın ardından 12 Mayıs 1997 tarihinde taraflar arası bir barış anlaşması imzalandı. Rusya Ekim 1999’da bu anlaşmayı ihlal ederek Çeçenistan’a yeniden saldırdı.

Savaş sırasında Rusya’nın yaptığı insan hakları ihlalleri çok sayıda örgüt tarafından da belgelendi. Rusya, 1999’dan savaşın bitimine kadar taraf olduğu Cenevre Sözleşmesi’ni ihlal ederek her iki savaşta da hastaneleri, doğumevlerini, pazarları ve yerleşim yerlerini ve mülteci konvoylarını hedef aldı. Human Rights Watch (HRW)’un verilerine göre savaşın ilk dört yılında 100 bin Çeçen sivil öldürüldü, 185 bin kişi yaralandı, 11 bin çocuk da yetim kaldı. Her iki savaşta, kimyasal silahlar da dâhil, kullanılan silahlar sonucu 300 binden fazla Çeçen hayatını kaybetti. Bu rakam bir milyondan fazla olmayan Çeçen nüfusun neredeyse üçte birlik bir kısmını oluşturmaktadır. Uluslararası Af Örgütü’nün raporlarına göre Çeçenistanlı mültecilerin %90’ı en az bir ya da birden fazla akrabasını kaybetti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK)’nin raporlarına göre 2. Çeçen-Rus savaşı sonrası yaklaşık 500 bin Çeçen mülteci konumuna düştü. Savaş boyunca mültecilerin sayılarına dair veriler sürekli olarak değişti. Kayıtların düzenli tutulamaması ve kayıt dışı mülteciliğin yaygınlığı sebebiyle net rakamlara ulaşmak, çoğu zaman mümkün olmamıştır. Verilere göre mültecilerin sayısı savaş boyunca 400 bin ila 800 bin arasında değişmiş, ayrıca Çeçenistan içerisinde 240 bin insan yerinden edilmiştir.
HRW’nin 2008 yılı raporuna göre Rus ordusu Çeçenistan’daki savaşı kaçırma, yağmalama, tecavüz, toplama kampları, işkence ve ‘temizleme operasyonları’ adı altında yapılan gece yarısı baskınlarıyla sürdürdü. Fiili savaş 2009 yılında Rus yanlısı bir Çeçen hükümetinin kurulmasıyla sona erdi.

Bugün Rusya savaşın bittiğini iddia etse de, Çeçenistan’a göre savaş devam ediyor. Çeçen halkı her gün ifade özgürlüğünden yoksun bir şekilde terör ve baskıya maruz kalıyor. Çeçenistan, bugün özgür ve adil seçimlerde uluslararası gözlemcilere, sivil toplum kurumlarına ve temel insan haklarının gerçekleştirilmesine ihtiyaç duyuyor.

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Anadolu’dan Suriye’ye briket ev
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriyeli mülteciler için başlatılan “Mazluma Çatı Ol” kampanyası kapsamında Türkiye’nin farklı illerinden projeye 170 TIR dolusu briket desteği geldi.
23.06.2020
Yetimlere bayram sürprizi
İHH Gönüllü Motorize ve Off-Road ekipleri, bayramda 750 yetimi sevindirmek için yola çıktı. İHH’nın Yetim Sponsorluk Sistemiyle desteklenen yetimlere oyuncak ve çeşitli hediyeler ulaştırıldı.
26.05.2020
Afrikalı Ali iyilik peşinde
Afrikalı Ali olarak tanının ünlü radyocu Ali Şentürk, İstanbul’un arka sokaklarında İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Ramazan yardımlarına eşlik etti. Muhtaç ailelere gıda, zekât- fitre ve ayakkabı ulaştırıldı.
16.05.2020

SON HABERLER

 • 4 milyon mağdura Kurban yardımı
  02.08.2020
  İHH, 28 yılın verdiği tecrübeyle bu bayramda da bağışlanan 82 bin 411 hisse kurbanı, Türkiye ve 52 ülkede yaklaşık 4 milyon ihtiyaç sahibine ulaştırdı. İHH ayrıca 184 bin yetime bayramlık hediye etti. Yardımlardan toplamda 4 milyon 136 bin 332 kişi istifade etti.
 • Türkiye’den Lübnan’a yardım seferberliği
  08.08.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta geçtiğimiz günlerde meydana gelen patlamanın ardından bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor. Vakıf, bugüne kadar 3 bin 700 kişiye acil yardım ulaştırdı.
 • İHH ekipleri Beyrut’ta çalışmalara başladı
  05.08.2020
  Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından yaraları sarmak üzere İHH harekete geçti. İHH ekipleri, patlamanın olduğu Beyrut limanında vefat eden ve yaralananların hastaneye sevkine yardımcı oluyor. Ayrıca evsiz kalanlar için gıda yardımları başladı.
 • 66 bin Sudanlıya Kurban desteği
  04.08.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 Kurban çalışmaları kapsamında Sudan’da yaşayan 11 bin mağdur aileye hayırseverlerin kurban yardımlarını ulaştırdı.
 • Kurban bereketi Yemen’e ulaştı
  04.08.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 Kurban çalışmaları kapsamında Yemen’de yaşayan 28 bin 200 mağdur aileye hayırseverlerin kurban yardımlarını ulaştırdı.