İntifada: Filistinli çocukların baş kaldırışı
8 Aralık 1987-İsrail işgaline karşı ilk toplu başkaldırı hareketi olan İntifada 8 Aralık 1987’de Gazze Şeridi’nde başlamıştır. Filistinliler aleyhine gelişen barış görüşmeleri, Filistin Kurtuluş Örgüt
Filistin, Filistin - Gazze 08.12.2014

İntifada’yı ateşleyen kaza

Gazze’de bir Yahudi’ye ait bir kamyonet Filistinli işçileri taşıyan bir araca çarpmış, kazada 9 Filistinli yaralanmış, 4 Filistinli şehit olmuştur. Bu olay Filistin halkının ayaklanmasına neden olan fitili ateşlemiş ve İntifada’yı başlatmıştır.

İlk buluşma

İlk buluşma Gazze İslam Üniversitesi Öğrenci Meclisi tarafından organize edilmiştir. Filistinli gençler yaralıların getirildiği Şifa Hastanesi’nin çevresinde buluşmuştur.

HAMAS’ın öncülüğünde organize edilen genel grevler İsrail ürünlerinin boykotuna, duvar yazılarına, barikatlara ve sivil itaatsizliğe kadar uzanmış ve direnişi Gazze’den Batı Şeria’ya taşımıştır.  

Tanklara karşı taşlar

İsrail’in ağır silah ve tanklarına Filistinliler sapan, taş ve sopalarla karşılık vermiştir. İntifada süresi boyunca Filistinliler arasında toplam can kaybı 1.300’e ulaşmıştır. On binlerce Filistinli taş attıkları gerekçesiyle kolları bacakları kırılarak sakat bırakılmıştır. Ancak direniş ağır katliamlara, işkencelere rağmen kadın-erkek, yaşlı-genç her kesim tarafından aralıksız sürdürülmüştür.

Anlaşmalarla sonuçlanan başkaldırı hareketi

Direnişin İsrail’e verdiği maddi manevi zararlar neticesinde askıya alınan barış görüşmeleri, 1991’deki Madrid Barış Konferansı ile yeniden gündeme gelmiştir. 1987’de bir başkaldırı hareketi olarak başlayan 1. İntifada, 1993’te imzalanan Oslo Anlaşması ile son bulmuştur.

İlgili haberler
Tümünü gör
Mesut Şen’in şahitlikleri
Mesut Şen’in şahitlikleri
Uzun yıllardır İHH’da görev yapan Mesut Şen, vakfın YouTube kanalına konuk oldu. Şen, yıllar boyu yaptığı uzun seyahatlerde kendisine emanet edilen hikayeleri izleyicilere aktardı.
Reyhangül Ahmet’in çaresizliği
Reyhangül Ahmet’in çaresizliği
Doğu Türkistanlı Reyhangül Ahmet, İHH'nın YouTube kanalına konuk oldu. Reyhangül, yurt dışına çıkmak istediklerinde “Türkiye’den başka bir yere gitmeyi düşünmedik bile” dedi.
Bir varmış, bir yokmuş
Bir varmış, bir yokmuş
Sürpriz yapmak için yola çıktılar, binlerce kilometre gittiler. Ancak yol, onlara da süprizler hazırlamıştı. Geri dönmek, hiç kolay olmadı. "Bir Sürpriz Yap", İHH Youtube Kanalı’nda yayınlandı.