Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

İSEDAK toplantısı İstanbul’da

İSEDAK'ın 35. Toplantısı, İstanbul’da düzenlendi. Toplantıya katılan İHH Genel Sekreteri Durmuş Aydın, “Kriz Dönemlerinde Gıda ve Tarım: STK’ların Acil Müdehalesi” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 35. Toplantısı, 25-28 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Toplantıya katılan İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Sekreteri Durmuş Aydın, özel oturuma katılarak “Kriz Dönemlerinde Gıda ve Tarım: STK’ların Acil Müdehalesi” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmasının başında “Afrika’da kuraklık temelinde oluşan gıda krizleri, önemli bir yer tutmaktadır” diyen Durmuş Aydın, “Bu krizlerin yoğun olarak hissedildiği ülkelerde özellikle devlet ve STK işbirliği krizlerin önlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Kuraklık, Afrika’da sürekliliği olan ve zamansal olarakta tekrarı bulunan bir kriz sebebidir. Bundan dolayı da kuraklık devamlı kriz nedenidir” diye konuştu. Kriz öncesinde alınacak tedbirlere de değinen Aydın, “Su Temelli Çözüm Önerileri”, “Üretimin Artırılması Temelli Çözüm Önerileri” ve “Eğitim Temelli Çözüm Önerileri” ara başlıklarıyla sunumunu gerçekleştirdi. Aydın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Su Temelli Çözüm Önerileri”

“Krizlerin engellenmesinde sulama suyuna çiftçinin ulaşımının kolaylaştırılması için su kuyuları veya akarsulardan sulama kanalları yapılması ve derin su kuyusu projelerinin hızlıca hayata geçirilmesi gerekmektedir. Örnek olması açısından önümüzdeki 10 yıllık süreçte yaşanması beklenilen kuraklıkla mücadele amacıyla İHH İnsani Yardı Vakfı, Somali özelinde bir pilot proje yürütmektedir. Proje 2007 yılında başlamıştır. Projenin en önemli ayağını su kuyuları oluşturmaktadır. Kuraklık döneminde kuyuların su debilerinde düşme olduğu gözlemlense de kuruma gözlemlenmemiştir. Kuraklıkta suya erişimiz hayati önemi olduğunun bilinciyle kurumumuz bu güne kadar Somali’de bin 730 yüzey su kuyusu ve 49 tane de solar enerjili derin su kuyusu açmıştır.

“Üretimin Artırılması Temelli Çözüm Önerileri”

Kriz öncesi kırılgan bir seyir izleyen tarımsal üretimler kriz sonrasında çok sert düşüşler yaşamaktadır. Kuraklık gelmeden tarımsal üretim mümkün olduğu kadar artırılmalıdır. Dekar başına alınan verimin artırılması için mutlaka çözüm önerileri geliştirilmek zorundadır. Bunun için başta damlama sulama olmak üzere modern sulama sistemlerinin uygulama alanlarının artırılması gerekmektedir. Yozlaşmış eski ve verimsiz tohumların yerine verimi yüksek tohumların ikamesi ve bu yeni tohumların en az 2 yıl sürecek olan uyum ve adaptasyon ekimlerinin yapılması gerekmektedir. Bu çalışma Somali özelinde 2013 yılında başlatılmış olup 2019 yılı itibarıyla sürdürülebilirlik noktasında 6. yılını tamamlamıştır. Üretimin temeli olan çiftçi eğitim merkezlerinin kurulması da hayati bir önem taşımaktadır. Tarımsal bilginin araştırma merkezlerinden çıkıp üreticiye ulaşması durumunda bir anlamı vardır. Bu bağlamda İHH İnsani Yardım Vakfı, bir çiftçi eğitim programı olan Somali Tarım Okulları projesini 2011 yılında hayata geçirmiştir. Proje 2019 yılı itibarıyla halen devam etmekte olup sürdürülebilirlik noktasında 8. yılını tamamlamıştır. Bu vesile ile ben de desteklerinden ötürü Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’na (TİKA) teşekkürlerimi sunuyorum.

isedak-toplantisi-istanbulda1.jpeg

“Eğitim Temelli Çözüm Önerileri”

Bir ülkenin asıl zenginliği mesleki yetkinliğe sahip yetişmiş insan gücüdür. Tarım sektörü her segmentte kalifiye elemana ihtiyaç duyan üretim temelli ve az gelişmiş ülkelerde nüfusun yarısından fazlasının istihdam edildiği özel bir sektördür. Tarımsal üretimde ara eleman ihtiyacının karşılanması için gereken insan gücü için 2014 yılında İHH İnsani Yardım Vakfı Somali’de bir ziraat meslek lisesi inşa etmiştir. 2019 yılı itibarıyla Somali Anadolu Ziraat Meslek Lise’miz, 3. dönem mezunlarını vermiştir. Tarımsal üretimin büyük arazilerde planlanması, ülke çapında makro üretim planlarının yapılması ve devletin tarım politikalarının oluşturulması için ziraat mühendislerinin eğitim görecekleri ziraat fakültelerinin kurulması ve desteklenmesi özellikle yeni gelişmekte olan tarım toplumu ülkeler için çok önemlidir. İHH İnsani Yardım Vakfı, 2014 yılında başkent Mogadişu’da inşa ettiği üniversite kampüsünde 2019 yılı itibarıyla 5. eğitim öğretim dönemine başlamış ve ilk mezunlarını vermiştir. Bu hedef doğrultusunda 2018 yılında başkent dışında 2. ziraat fakültemiz kuruldu. 2019 yılında da 3. ziraat fakültemizi farklı iklim yapısına sahip başka bir şehirde hayata geçirdik.”

“Belirli bir bütçenin kalıcı çözümlere aktarılması gerekiyor”

Durmuş Aydın, konuşmasının sonunda kriz sonrası alınacak tedbirlere değindi:

“Kriz anında uzun vadeli stratejik kalkınma programlarına zaman ayrılması zordur. Açlık temelli krizlerin çözümünde hızlı hareket etmek ve imkanları; gıda, sağlık, su ve sanitasyon gibi konularda değerlendirmek en gerçekçi çözümdür. Bununla beraber krizin yaşandığı ülkede bir ekibin de kriz sonrasında yapılacak işlerle alakalı fizibilite çalışmaları için görevlendirilmesi gerekmektedir. Kriz zamanlarında oluşan fonlar, krizin medyadaki etkisi kayboldukça fonlar azalmakta ve bir zaman sonra bitmektedir. Bu süreç uzun vadeli sürdürülebilir projelerin planlanmasında ve hayata geçirilmesinde ciddi risk oluşturmaktadır. Bu bağlamda kriz sonrasında belirli bir bütçenin kalıcı çözümler için kullanılması önemlidir.“

İnsan Hakları Kategorisine Son Eklenen Haberler

"Sinyal" kesilmedi
2020 yılını Mavi Marmara yılı ilan eden İHH, katliamın yıl dönümü nedeniyle Sinyal ismini vereceği bir kısa film çekti. Yönetmenliğini Recep Köse’nin üstlendiği filmin çekimleri, Mavi Marmara Gemisi’nde gece yaşananların canlandırılmasıyla tamamlandı.
16.03.2020
Kudüs için ‘Umut Cuması’
STK'lar, Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri'ye Mescid-i Aksa'dan uzaklaştırma cezası veren İsrail'i protesto etmek için İstanbul’da Fatih Camii’nde ve tüm Türkiye’de sabah namazında bir araya geldi.
24.01.2020
Doğu Türkistan için Sessiz Çığlık!
Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü protesto etmek amacıyla tüm Türkiye tek ses, tek yürek oldu. İHH, onbinlerin katılımıyla ve birçok STK’nın desteğiyle İstanbul’da meşalelerle sessiz bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi.
20.12.2019

SON HABERLER

 • İşten çıkarılanlara 10 milyon TL yardım
  28.03.2020
  İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, işten çıkartılan ve gündelik işlerde çalışan aileler için 10 milyon TL yardım yapacaklarını açıkladı. Yıldırım, “Biz İHH olarak elimizi taşın altına koyuyoruz, tüm Türkiye’yi bu yardım seferberliğine davet ediyoruz” dedi.
 • Kamuoyu duyurusu
  16.03.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle alakalı bir dizi önlemleri hayata geçirdi. Koronavirüsle ilgili Sağlık Bakanlığı’nın uyarıları doğrultusunda alınan önlemlerden bazıları aşağıdaki gibidir.
 • Sağlıkçılara vefa ziyareti
  02.04.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı ekipleri, sağlık personellerinin özverili çalışmalarını takdir etmek amacıyla hastane hastane dolaşıp hazırladıkları hediye paketlerini kendilerine teslim etti.
 • Gazze'ye insani yardım sürüyor
  30.03.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Gazze'deki karantina merkezlerine 400 kişilik sıcak yemek dağıttı. İHH ayrıca Nusayrat Mülteci Kampı bölgesindeki pazar yerinde çıkan yangında ölen ve yaralananların ailelerine de nakdi yardımda bulundu.
 • Türkiye’den Bangsamoro’ya insani yardım
  29.03.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, koronavirüs salgını dolayısıyla Bangsomoro’nun Cotobato şehrinde 500 aileye gıda yardımında bulundu.