İslam Âlemi’nin Yetimler Günü
Artık Ramazan ayının 15. Günü Müslüman Âlemi’nde yetimler günü olarak kutlanacak.
20.01.2014

İHH İnsani Yardım Vakfı ve İslam İşbirliği Teşkilatı İnsani İşler Departmanı, geçtiğimiz yıl Aralık ayında "İslam Dünyasında Yükselen Sivil Toplum Kuruluşlarının Rolü" temasıyla, 5. İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Konferansı düzenlemişti.

İslam dünyasından çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin katıldığı konferansta, İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, dünya yetimlerinin sorunlarına değinen bir konuşma yapmış, İHH olarak Bosna savaşının başladığı günü, Dünya Yetimler Günü ilan etmek istediklerini dile getirmişti.

Konferanstan altı ay önce görüşmelerine başlanan talep, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 9-11 Aralık 2013 tarihlerinde Cenevre’de düzenlediği 4. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda karara bağlandı. Karara göre bundan sonra her yıl Ramazan ayının 15. günü İslam Âlemi’nde yetimler günü olarak kutlanacak.

İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi olan bütün Sivil Toplum Kuruluşları’na gönderilen bildiride, belirlenen günün tüm STK’lar tarafından gündemlere alınmasına, bu günde yetimlere yönelik çalışmaların arttırılmasına ve uluslar arası kamuoyunu yetim gerçeği konusunda harekete geçirici çalışmalar yapılmasına yer verildi.

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.