Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

İstanbul'da Kudüs ve Mavi Marmara gecesi

İHH İnsani Yardım Vakfı, kutlu seferin 10. Yılında "Kudüs ve Mavi Marmara Şehitleri" programı düzenliyor. İlki Tekirdağ’da yapılan programların ikincisi İstanbul’da gerçekleştirildi.

Filistin, 1948'den bugüne İslam dünyasının değişmeyen gündemlerinden biri. Siyonistlerin köy baskınları ile başlayan süreç, uluslararası hukuksuzluklar ve işgalin ev ev, sokak sokak genişlemesiyle devam ediyor. Gazze Özgürlük Filosu'na dahil olan Mavi Marmara gemisi Gazze'ye uygulanan ambargoyu delmek için yola çıkmıştı. Uluslararası sularda işgal devletinin saldırısına uğradı. 10 insani yardım gönüllüsü̈ şehit edildi, 56'sı ağır yaralandı.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Özgür Kudüs davasına ve şehitlerimize sahip çıkmak amacıyla, kutlu seferin 10. yılını Mavi Marmara Yılı ilan etti. Toplamda 9 farklı ilde düzenlenecek olan programlarla birlikte İHH, Filistin duyarlılığının artırılmasını hedefliyor. İlk programın Tekirdağ'da yapılmasının ardından ikinci program yoğun katılımla İstanbul Üsküdar Çavusdere Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yoğun katılımın olduğu programa; Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Muhammed Emin Yıldırım, Halil İbrahim Kutlay, Ömer Karaoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın selamlama konuşmalarını İHH Yönetim Kurulu Üyesi Hacı Bayram Şahin ve Mavi Marmara Derneği Başkanı İsmail Yılmaz yaptı. Programda ayrıca Mavi Marmara ile ilgili sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

 8ab051a0-153d-4d0b-a619-2fee96bae5f4.jpeg

"Türkiye ayakta kalırsa İslam dünyası ayakta kalır"

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, programda yaptığı konuşmada, Mavi Marmara şehitlerinin Kudüs’ün özgürlüğüne giden yolu açacağını söyledi.

Suriye'de büyük bir mücadele verildiğini dile getiren Yıldırım, Türkiye’nin tek başına mazlumların yanında yer aldığını belirterek "Allah öksüz bırakılan aileleri koruma ve onları kurtarma şerefini, devlet ve halk olarak bize verdi. İnşallah bizimle beraber olan İslam dünyasının halklarıyla beraber büyük zaferler elde edeceğiz. Gençler; Rabbim bizimle beraber Kudüs’ü sizlere özgürleştirmeyi nasip etsin. Mavi Marmara şehitleri inşallah Kudüs'ün özgürlüğüne giden yolu açacaktır. Şimdi ülkemizi Suriye'de sıkıştırmak istiyorlar. Bütün siyasi partiler bütün sivil toplum kuruluşları olarak şunu çok iyi bileceğiz ki Türkiye ayakta kalırsa İslam dünyası ayakta kalır" dedi.

 whatsapp-image-2020-02-21-at-16.47.04.jpeg

"Kudüs’ü kıyamete kadar savunmaya devam edeceğiz"

Bülent Yıldırım’ın ardından sözü Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen aldı. Kısa bir konuşma gerçekleştiren Türkmen, "Bu akşam çok özel bir akşam. Bu güzel organizasyon için  emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Üsküdar’da böyle anlamlı bir gecede sizleri burada ağırlamaktan büyük onur duyuyorum. Kudüs, bizim için imkândan öte bir iman meselesidir. Kudüs’ü kıyamete kadar savunmaya devam edeceğiz. Bu milletin gönlü 1948 yılından beri Kudüs’tedir. Kudüs davasından ve rüyasından asla vazgeçemeyiz. Kudüs, imanımızın, ahlakımızın, geleneğimizin ve medeniyetimizin bize emanetidir. Sizler gibi gençler oldukça Kudüs’ü asla kimse düşüremeyecektir. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum" dedi.

bf2bf4e4-eb5e-4e44-b694-1d4b7d18c520.jpeg

"Mücadelemiz devam edecek"

Üsküdar Belediye Başkanı'nın ardından konuşmasını yapan Halil İbrahim Kutlay üzerimizde büyük bir ödev ve emanet olduğunu belirterek  "Mavi Marmara şehitleri bana Uhud şehitlerini hatırlatıyor. Kudüs bize emanet, Filistin bize emanet ve şehitlerimiz bize emanet. Buradan Filistinli kardeşlerimize selam ediyoruz. Rabbim şehitliklerini mübarek etsin. Biz bir gün hür olan Kudüs'te başımızı Mescidi Aksa'da secdeye koyuncaya kadar mücadelemiz devam edecektir" diye konuştu.

d3c077a7-4121-4b5e-ba0c-6fcf139f4b51.jpeg

"Kudüs, şairlerin değil, yürekli Müslümanların işidir"

Son olarak kürsüye Muhammed Emin Yıldırım çıktı. Yıldırım konuşmasında "İslam'ın en güzel özelliği sadeliktir. Hiçbir şeye gerek duymaz. Yeter ki imanımız olsun. Gidenler gitti onlar işlerini tamamladılar. Kalanların işi daha zor. Şehitleri andığımız her toplantıda en başta konuşacağımız konu sadakat olmalıdır. Şehadet, ölüm demek değildir. Şehadet meselesini dualarımızın başına koyarız. Biz geceleri dualarımızda şehadeti isteriz. Kudüs'ü fethedecek komutan dünyaların değiştiremeyeceği komutandır. Gönlünde Allah'ın korkusundan başka bir şey taşımayan komutandır. 2 milyar Müslümanın yaşadığı şu dünyada Kudüs zillet altındaysa bu zilletin sebebi biziz. Boşuna başkalarına suç atmayalım" dedi.

6a6ad02c-1c6c-4231-aec6-41788a5bdd8e.jpeg

Program konser ile son buldu

Kudüs ve Mavi Marmara Şehitleri programlarının ikincisi olan İstanbul buluşması, Ömer Karaoğlu’nun verdiği konser ile son buldu.

1cdb4979-ccda-4c5f-b4d8-05851096bece.jpeg

Genç İHH Kategorisine Son Eklenen Haberler

İstanbul'da Kudüs ve Mavi Marmara gecesi
İHH İnsani Yardım Vakfı, kutlu seferin 10. Yılında "Kudüs ve Mavi Marmara Şehitleri" programı düzenliyor. İlki Tekirdağ’da yapılan programların ikincisi İstanbul’da gerçekleştirildi.
21.02.2020
Mavi Marmara ruhu Tekirdağ’da
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından 2020 yılının “Mavi Marmara Yılı” ilan edilmesinin ardından düzenlenecek olan çeşitli etkinliklerin ilki Tekirdağ’da gerçekleştirildi.
15.02.2020
“Nijer’e 3 Eser” tamam!
Genç İHH, “Nijer’e 3 Eser” projesi kapsamında inşa ettiği, binlerce insanın faydalanacağı Rezzan El-Neccar Sağlık Ocağı ve Mus’ab Bin Umeyr İlkokulu ile Ömer Muhtar Camii’nin açılışlarını gerçekleştirdi.
21.11.2019

SON HABERLER

 • İşten çıkarılanlara 10 milyon TL yardım
  28.03.2020
  İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, işten çıkartılan ve gündelik işlerde çalışan aileler için 10 milyon TL yardım yapacaklarını açıkladı. Yıldırım, “Biz İHH olarak elimizi taşın altına koyuyoruz, tüm Türkiye’yi bu yardım seferberliğine davet ediyoruz” dedi.
 • Kamuoyu duyurusu
  16.03.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle alakalı bir dizi önlemleri hayata geçirdi. Koronavirüsle ilgili Sağlık Bakanlığı’nın uyarıları doğrultusunda alınan önlemlerden bazıları aşağıdaki gibidir.
 • 44 bin kişiye yardım
  05.04.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Şimdi Dayanışma Vakti kampanyası kapsamında bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilinde 44 bin 936 muhtaca gıda ve hijyen paketi ulaştırdı.
 • Sağlıkçılara vefa ziyareti
  02.04.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı ekipleri, sağlık personellerinin özverili çalışmalarını takdir etmek amacıyla hastane hastane dolaşıp hazırladıkları hediye paketlerini kendilerine teslim etti.
 • Gazze'ye insani yardım sürüyor
  30.03.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Gazze'deki karantina merkezlerine 400 kişilik sıcak yemek dağıttı. İHH ayrıca Nusayrat Mülteci Kampı bölgesindeki pazar yerinde çıkan yangında ölen ve yaralananların ailelerine de nakdi yardımda bulundu.