Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

İstanbul'da Kudüs ve Mavi Marmara gecesi

İHH İnsani Yardım Vakfı, kutlu seferin 10. Yılında "Kudüs ve Mavi Marmara Şehitleri" programı düzenliyor. İlki Tekirdağ’da yapılan programların ikincisi İstanbul’da gerçekleştirildi.

Filistin, 1948'den bugüne İslam dünyasının değişmeyen gündemlerinden biri. Siyonistlerin köy baskınları ile başlayan süreç, uluslararası hukuksuzluklar ve işgalin ev ev, sokak sokak genişlemesiyle devam ediyor. Gazze Özgürlük Filosu'na dahil olan Mavi Marmara gemisi Gazze'ye uygulanan ambargoyu delmek için yola çıkmıştı. Uluslararası sularda işgal devletinin saldırısına uğradı. 10 insani yardım gönüllüsü̈ şehit edildi, 56'sı ağır yaralandı.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Özgür Kudüs davasına ve şehitlerimize sahip çıkmak amacıyla, kutlu seferin 10. yılını Mavi Marmara Yılı ilan etti. Toplamda 9 farklı ilde düzenlenecek olan programlarla birlikte İHH, Filistin duyarlılığının artırılmasını hedefliyor. İlk programın Tekirdağ'da yapılmasının ardından ikinci program yoğun katılımla İstanbul Üsküdar Çavusdere Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yoğun katılımın olduğu programa; Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Muhammed Emin Yıldırım, Halil İbrahim Kutlay, Ömer Karaoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın selamlama konuşmalarını İHH Yönetim Kurulu Üyesi Hacı Bayram Şahin ve Mavi Marmara Derneği Başkanı İsmail Yılmaz yaptı. Programda ayrıca Mavi Marmara ile ilgili sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

 8ab051a0-153d-4d0b-a619-2fee96bae5f4.jpeg

"Türkiye ayakta kalırsa İslam dünyası ayakta kalır"

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, programda yaptığı konuşmada, Mavi Marmara şehitlerinin Kudüs’ün özgürlüğüne giden yolu açacağını söyledi.

Suriye'de büyük bir mücadele verildiğini dile getiren Yıldırım, Türkiye’nin tek başına mazlumların yanında yer aldığını belirterek "Allah öksüz bırakılan aileleri koruma ve onları kurtarma şerefini, devlet ve halk olarak bize verdi. İnşallah bizimle beraber olan İslam dünyasının halklarıyla beraber büyük zaferler elde edeceğiz. Gençler; Rabbim bizimle beraber Kudüs’ü sizlere özgürleştirmeyi nasip etsin. Mavi Marmara şehitleri inşallah Kudüs'ün özgürlüğüne giden yolu açacaktır. Şimdi ülkemizi Suriye'de sıkıştırmak istiyorlar. Bütün siyasi partiler bütün sivil toplum kuruluşları olarak şunu çok iyi bileceğiz ki Türkiye ayakta kalırsa İslam dünyası ayakta kalır" dedi.

 whatsapp-image-2020-02-21-at-16.47.04.jpeg

"Kudüs’ü kıyamete kadar savunmaya devam edeceğiz"

Bülent Yıldırım’ın ardından sözü Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen aldı. Kısa bir konuşma gerçekleştiren Türkmen, "Bu akşam çok özel bir akşam. Bu güzel organizasyon için  emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Üsküdar’da böyle anlamlı bir gecede sizleri burada ağırlamaktan büyük onur duyuyorum. Kudüs, bizim için imkândan öte bir iman meselesidir. Kudüs’ü kıyamete kadar savunmaya devam edeceğiz. Bu milletin gönlü 1948 yılından beri Kudüs’tedir. Kudüs davasından ve rüyasından asla vazgeçemeyiz. Kudüs, imanımızın, ahlakımızın, geleneğimizin ve medeniyetimizin bize emanetidir. Sizler gibi gençler oldukça Kudüs’ü asla kimse düşüremeyecektir. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum" dedi.

bf2bf4e4-eb5e-4e44-b694-1d4b7d18c520.jpeg

"Mücadelemiz devam edecek"

Üsküdar Belediye Başkanı'nın ardından konuşmasını yapan Halil İbrahim Kutlay üzerimizde büyük bir ödev ve emanet olduğunu belirterek  "Mavi Marmara şehitleri bana Uhud şehitlerini hatırlatıyor. Kudüs bize emanet, Filistin bize emanet ve şehitlerimiz bize emanet. Buradan Filistinli kardeşlerimize selam ediyoruz. Rabbim şehitliklerini mübarek etsin. Biz bir gün hür olan Kudüs'te başımızı Mescidi Aksa'da secdeye koyuncaya kadar mücadelemiz devam edecektir" diye konuştu.

d3c077a7-4121-4b5e-ba0c-6fcf139f4b51.jpeg

"Kudüs, şairlerin değil, yürekli Müslümanların işidir"

Son olarak kürsüye Muhammed Emin Yıldırım çıktı. Yıldırım konuşmasında "İslam'ın en güzel özelliği sadeliktir. Hiçbir şeye gerek duymaz. Yeter ki imanımız olsun. Gidenler gitti onlar işlerini tamamladılar. Kalanların işi daha zor. Şehitleri andığımız her toplantıda en başta konuşacağımız konu sadakat olmalıdır. Şehadet, ölüm demek değildir. Şehadet meselesini dualarımızın başına koyarız. Biz geceleri dualarımızda şehadeti isteriz. Kudüs'ü fethedecek komutan dünyaların değiştiremeyeceği komutandır. Gönlünde Allah'ın korkusundan başka bir şey taşımayan komutandır. 2 milyar Müslümanın yaşadığı şu dünyada Kudüs zillet altındaysa bu zilletin sebebi biziz. Boşuna başkalarına suç atmayalım" dedi.

6a6ad02c-1c6c-4231-aec6-41788a5bdd8e.jpeg

Program konser ile son buldu

Kudüs ve Mavi Marmara Şehitleri programlarının ikincisi olan İstanbul buluşması, Ömer Karaoğlu’nun verdiği konser ile son buldu.

1cdb4979-ccda-4c5f-b4d8-05851096bece.jpeg

Genç İHH Kategorisine Son Eklenen Haberler

Çocukları rehabilitasyon gören ailelere yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, İstanbul Gaziosmanpaşa’da evlatları rehabilitasyon gören 22 muhtaç aileye hayırseverlerin gıda ve hijyen paketi yardımlarını ulaştırdı.
11.05.2020
İstanbul'da Kudüs ve Mavi Marmara gecesi
İHH İnsani Yardım Vakfı, kutlu seferin 10. Yılında "Kudüs ve Mavi Marmara Şehitleri" programı düzenliyor. İlki Tekirdağ’da yapılan programların ikincisi İstanbul’da gerçekleştirildi.
21.02.2020
Mavi Marmara ruhu Tekirdağ’da
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından 2020 yılının “Mavi Marmara Yılı” ilan edilmesinin ardından düzenlenecek olan çeşitli etkinliklerin ilki Tekirdağ’da gerçekleştirildi.
15.02.2020

SON HABERLER

 • Yetim Dayanışma Günleri 10 yaşında
  01.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yetim Dayanışma Günleri başlıyor. Organizasyon kapsamında Türkiye dahil 25 ülke ve bölgede hayata geçirilecek 236 projeden yaklaşık 92 bin yetim yararlanacak.
 • 60 hafızın yeni yuvası
  22.10.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Burkina Faso’da dilenerek hafızlık yapmak zorunda kalan 60 öğrencinin barınma, eğitim ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri Ramadan Hafızlık Merkezi’ni hizmete açtı.
 • Karadağ’daki huzurevine insani yardım
  22.10.2020
  İHH, Karadağ’ın Pljevlja (Taşlıca) şehrinde bulunan Pljevlja Huzurevi’ndeki Boşnak, Sırp, Karadağlı ve Arnavut’lardan oluşan 50 ihtiyaç sahibinin çeşitli ihtiyaçlarını karşıladı. Merkeze ayrıca Koronavirüs tedbirleri kapsamında tıbbi malzeme yardımı yapıldı.
 • İdlib’e 20 bin kırtasiye seti
  21.10.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı Bursa Şubesi, Suriye'nin İdlib şehrindeki 20 bin öğrenciye kırtasiye desteğinde bulundu.
 • Türkiye'den Yemen'e nefes
  19.10.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Yemen’in Taiz kentinde faaliyet gösteren oksijen tüpü dolum merkezi, 18 hastane ve 6 klinik olmak üzere toplam 24 sağlık merkezine bin 759 adet oksijen tüpü ulaştırarak hastalara nefes oldu.