Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Kahramanmaraş’ta yetimler için dayanışma gecesi

İHH Kahramanmaraş İnsani Yardım Derneği tarafından Yetimler yararına “Yetim Dayanışma Gecesi” düzenlendi.

Mehmet Akif Kültür Merkezi’nde düzenlenen geceye Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti K.Maraş Milletvekili Adayı İlker Çitil, Nursel Reyhanlıoğlu, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, İHH Genel Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, AK parti K.Maraş İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kılıç, K.Maraş Baro Başkanı Av. Vahit Bağcı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Sertpolat, TKDK İl Koordinatörü Ömer Süha Uslu, AK Parti On iki Şubat İlçe Başkanı Ahmet Özdemir, Aksu TV Genel Müdürü Cüneyt Beyit, Memur-sen K.Maraş İl Temsilcisi Adnan Alagöz, İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Ersin Özgül, İHH K.Maraş yönetim kurulunun yanı sıra çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan İHH Kahramanmaraş İnsani Yardım Derneği Yetim Birimi Sorumlusu Yusuf Bülbül, kent olarak Türkiye genelindeki yetim çocuklara destekte 4. sırada olduklarını, her ay 400'den fazla yetime yardım ettiklerini vurguladı.

Ardından söz alan İHH Yetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, dünyanın birçok ülkesindeki yoksullara Türkiye’den yardım eli ulaştırdıklarını belirterek, “Onlara ne kadar şefkat ilgi gösterirsek yarınlarda da inşallah o kadar daha barış dolu dünyayı karışımızda göreceğiz” dedi.
 
 
İnsanların dünya telaşından yetim çocukları göremediğini söyleyen Yılmaz, "Eğer yetim çocukları tek bir ülkeye toplayıp bir devlet yapsak, dünyanın 3. en büyük devleti oluyor. Nüfus açısından dünyanın en büyük 3. ülkesi bu ülke oluyor" ifadesini kullandı. 
 
Dünyadaki tüm yetim çocuklara bakmanın bir insanlık görevi olduğunu dile getiren Yılmaz, bu kapsamda İHH'nın bu yıl 180 bin yetim çocuğa destek vereceğini kaydetti.
 
Yetimlere 400 milyon liralık destek
 
Dünya ülkelerinin suriye'ye yaptığı yardımların fazlasını İHH'nın tek başına yaptığını dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti: "İHH olarak şu an Suriyeli kardeşlerimize 400 milyonun liranın üzerinde bir destek sunduk. Bu gerçekten Anadolu insanının kadirşinaslığıdır. Kendi ihtiyacı olmasına rağmen kardeşini öncelemesidir. Eski para ile 400 trilyondan bahsediyorum. Bugün tüm Avrupa ülkelerinin Almanya, Fransa, Belçika, İtalya ve Hollanda'nın yaptıkları yardımları üst üste koysanız, sadece İHH'nın yaptığı yardımlara ulaşamıyor. Tabi konuşmaya geldiğinde 'mangalda kül' bırakmazlar. Dünyayı onlar kurtarmışlardır. Ama maalesef durum öyle değil, bunları da iyi bilmek lazım."
 
"Her sınıfın bir yetim kardeşi var" adlı projeye destek veren okul ve sınıf temsilcilerine teşekkür beratı veren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise öğrencilerin büyük bir dayanışma örneği gösterdiğini belirtti.
 
Genç bedenlerinde merhamet dolu kocaman yürekleri ile başarıya imza atan öğrencileri tebrik ettiğini belirten Erkoç, "Yetimler peygamber efendimizin bize emanetidir. Bunun çok büyük üzerimizde vebal ve sorumluğunu var. İHH üyelerine bu hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından, "Yetim Gülerse Dünya Güler" isimli şiir ve resim dalında dereceye giren ortaokul ve lise öğrencilerine ödülleri Merkez Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay tarafından verildi. Gece, sanatçı Umut Mürare'nin konseri ile sona erdi.
 
 

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

“Sanat ve İyilik Buluşması”
İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’nde düzenlenen “Sanat ve İyilik Buluşması”na yaklaşık 70 sanatçı katıldı.
07.12.2019
Yetimlerle futbol
Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin ilçe merkezinde İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından yetimler için futbol etkinliği düzenlendi.
22.11.2019
“Kalemin İzinde Sınırları Aşmak”
İHH İstanbul Kadın Kolları tarafından Nepal İslam Kültür Merkezi yararına düzenlenen "Kalemin İzinde Sınırları Aşmak" başlıklı hat sergisi, Türkiye Yazarlar Birliği’nin İstanbul Şubesi’nde açıldı.
23.09.2019

SON HABERLER

 • İslam Dünyasında İnsani Durum Raporu
  13.12.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı’na bağlı İnsani ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (İNSAMER) tarafından hazırlanan “İslam Dünyasında İnsani Durum” raporu yayınlandı.
 • Kamplar için yardım çağrısı
  13.12.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki yoğun yağışların etkisiyle su baskınına uğrayan kamplar için yardım çağrısında bulunuldu.
 • Ses Ver, Özgür Olsunlar!
  10.12.2019
  10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde Mısır hapishanelerinde mahpus bulunan genç, yaşlı, kadın ve erkek binlerce insanın en kısa zamanda özgürlüğüne kavuşması için meşalelerle Fatih Camii’nden Saraçhane Parkı’na bir yürüyüş gerçekleştirildi.
 • Somali’den İHH’ya ziyaret
  07.12.2019
  Somali’nin Ankara Büyükelçisi H.E Jama Abdullahi Mohamed, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret etti.
 • Maldivler’den İHH ziyareti
  07.12.2019
  Maldivler Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Imran Abdulla, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret ederek çeşitli istişarelerde bulundu.