Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Kahramanmaraş’ta yetimler için dayanışma gecesi

İHH Kahramanmaraş İnsani Yardım Derneği tarafından Yetimler yararına “Yetim Dayanışma Gecesi” düzenlendi.

Mehmet Akif Kültür Merkezi’nde düzenlenen geceye Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti K.Maraş Milletvekili Adayı İlker Çitil, Nursel Reyhanlıoğlu, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, İHH Genel Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, AK parti K.Maraş İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kılıç, K.Maraş Baro Başkanı Av. Vahit Bağcı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Sertpolat, TKDK İl Koordinatörü Ömer Süha Uslu, AK Parti On iki Şubat İlçe Başkanı Ahmet Özdemir, Aksu TV Genel Müdürü Cüneyt Beyit, Memur-sen K.Maraş İl Temsilcisi Adnan Alagöz, İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Ersin Özgül, İHH K.Maraş yönetim kurulunun yanı sıra çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan İHH Kahramanmaraş İnsani Yardım Derneği Yetim Birimi Sorumlusu Yusuf Bülbül, kent olarak Türkiye genelindeki yetim çocuklara destekte 4. sırada olduklarını, her ay 400'den fazla yetime yardım ettiklerini vurguladı.

Ardından söz alan İHH Yetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, dünyanın birçok ülkesindeki yoksullara Türkiye’den yardım eli ulaştırdıklarını belirterek, “Onlara ne kadar şefkat ilgi gösterirsek yarınlarda da inşallah o kadar daha barış dolu dünyayı karışımızda göreceğiz” dedi.
 
 
İnsanların dünya telaşından yetim çocukları göremediğini söyleyen Yılmaz, "Eğer yetim çocukları tek bir ülkeye toplayıp bir devlet yapsak, dünyanın 3. en büyük devleti oluyor. Nüfus açısından dünyanın en büyük 3. ülkesi bu ülke oluyor" ifadesini kullandı. 
 
Dünyadaki tüm yetim çocuklara bakmanın bir insanlık görevi olduğunu dile getiren Yılmaz, bu kapsamda İHH'nın bu yıl 180 bin yetim çocuğa destek vereceğini kaydetti.
 
Yetimlere 400 milyon liralık destek
 
Dünya ülkelerinin suriye'ye yaptığı yardımların fazlasını İHH'nın tek başına yaptığını dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti: "İHH olarak şu an Suriyeli kardeşlerimize 400 milyonun liranın üzerinde bir destek sunduk. Bu gerçekten Anadolu insanının kadirşinaslığıdır. Kendi ihtiyacı olmasına rağmen kardeşini öncelemesidir. Eski para ile 400 trilyondan bahsediyorum. Bugün tüm Avrupa ülkelerinin Almanya, Fransa, Belçika, İtalya ve Hollanda'nın yaptıkları yardımları üst üste koysanız, sadece İHH'nın yaptığı yardımlara ulaşamıyor. Tabi konuşmaya geldiğinde 'mangalda kül' bırakmazlar. Dünyayı onlar kurtarmışlardır. Ama maalesef durum öyle değil, bunları da iyi bilmek lazım."
 
"Her sınıfın bir yetim kardeşi var" adlı projeye destek veren okul ve sınıf temsilcilerine teşekkür beratı veren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise öğrencilerin büyük bir dayanışma örneği gösterdiğini belirtti.
 
Genç bedenlerinde merhamet dolu kocaman yürekleri ile başarıya imza atan öğrencileri tebrik ettiğini belirten Erkoç, "Yetimler peygamber efendimizin bize emanetidir. Bunun çok büyük üzerimizde vebal ve sorumluğunu var. İHH üyelerine bu hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından, "Yetim Gülerse Dünya Güler" isimli şiir ve resim dalında dereceye giren ortaokul ve lise öğrencilerine ödülleri Merkez Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay tarafından verildi. Gece, sanatçı Umut Mürare'nin konseri ile sona erdi.
 
 

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

“Kalemin İzinde Sınırları Aşmak”
İHH İstanbul Kadın Kolları tarafından Nepal İslam Kültür Merkezi yararına düzenlenen "Kalemin İzinde Sınırları Aşmak" başlıklı hat sergisi, Türkiye Yazarlar Birliği’nin İstanbul Şubesi’nde açıldı.
23.09.2019
'Gençler Yetim Kardeşlerine Sahip Çıkıyor'
Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile İHH İnsani Yardım Vakfı arasında “Gençler Yetim Kardeşlerine Sahip Çıkıyor” projesi için yapılan işbirliği protokolü yenilendi.
12.09.2019
85 miniğe sünnet organizasyonu
İHH ve AID Uluslararası Doktorlar Derneği tarafından, Suriye'nin Fırat Kalkanı bölgesinde yer alan Karaköprü, Siccu ve Elbil kamplarında sünnet organizasyonu düzenlendi.
28.08.2019

SON HABERLER

 • Öğrenciler, mesaj vermek için sustular!
  26.09.2019
  7 yıldır devam eden “İyilikte Yarışan Sınıflar” projesi ile uzun bir süredir 35 yetime arkadaşlık eden Bağcılar Akyiğit Ortaokulu öğrencileri, önce tüm dünyaya mesaj vermek için sustular ardından da herkesi bu iyilik hareketine davet ettiler.
 • Aybek Türkiye’den yardım bekliyor
  01.07.2019
  Annesi ile birlikte hayata tutunmaya çalışan Kırgız yetim Aybek Asanov’un evi bir an önce yenilenmezse, mevcut evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
 • II. Aile Hayatı Konferansı gerçekleştirildi
  18.10.2019
  Lübnan Ghirass Toplum Gelişimi Kurumu, İHH İnsani Yardım Vakfı ile birlikte İstanbul’da “Anlattığımız Hikâyeler” II. Aile Hayatı Konferansı’nı düzenledi. Konferansa 40’dan fazla ülkeden katılım sağlandı.
 • Bosna’dan İHH’ya ziyaret
  14.10.2019
  Bosna Hersek Emmaus Uluslararası Dayanışma Forumu yetkilileri, İHH Genel Merkezi’ni ziyaret ederek İHH Genel Sekreteri Durmuş Aydın, İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Atalay ve İHH Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Aynacı ile görüştü.
 • Şam Üniversitesi’nde mezuniyet sevinci
  14.10.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Suriye'nin Halep kentine bağlı Azez ilçesinde kurduğu Uluslararası Şam Üniversitesi ilk mezunlarını verdi.