Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Kahramanmaraş’ta yetimler için dayanışma gecesi

İHH Kahramanmaraş İnsani Yardım Derneği tarafından Yetimler yararına “Yetim Dayanışma Gecesi” düzenlendi.

Mehmet Akif Kültür Merkezi’nde düzenlenen geceye Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti K.Maraş Milletvekili Adayı İlker Çitil, Nursel Reyhanlıoğlu, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, İHH Genel Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, AK parti K.Maraş İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kılıç, K.Maraş Baro Başkanı Av. Vahit Bağcı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Sertpolat, TKDK İl Koordinatörü Ömer Süha Uslu, AK Parti On iki Şubat İlçe Başkanı Ahmet Özdemir, Aksu TV Genel Müdürü Cüneyt Beyit, Memur-sen K.Maraş İl Temsilcisi Adnan Alagöz, İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Ersin Özgül, İHH K.Maraş yönetim kurulunun yanı sıra çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan İHH Kahramanmaraş İnsani Yardım Derneği Yetim Birimi Sorumlusu Yusuf Bülbül, kent olarak Türkiye genelindeki yetim çocuklara destekte 4. sırada olduklarını, her ay 400'den fazla yetime yardım ettiklerini vurguladı.

Ardından söz alan İHH Yetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, dünyanın birçok ülkesindeki yoksullara Türkiye’den yardım eli ulaştırdıklarını belirterek, “Onlara ne kadar şefkat ilgi gösterirsek yarınlarda da inşallah o kadar daha barış dolu dünyayı karışımızda göreceğiz” dedi.
 
 
İnsanların dünya telaşından yetim çocukları göremediğini söyleyen Yılmaz, "Eğer yetim çocukları tek bir ülkeye toplayıp bir devlet yapsak, dünyanın 3. en büyük devleti oluyor. Nüfus açısından dünyanın en büyük 3. ülkesi bu ülke oluyor" ifadesini kullandı. 
 
Dünyadaki tüm yetim çocuklara bakmanın bir insanlık görevi olduğunu dile getiren Yılmaz, bu kapsamda İHH'nın bu yıl 180 bin yetim çocuğa destek vereceğini kaydetti.
 
Yetimlere 400 milyon liralık destek
 
Dünya ülkelerinin suriye'ye yaptığı yardımların fazlasını İHH'nın tek başına yaptığını dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti: "İHH olarak şu an Suriyeli kardeşlerimize 400 milyonun liranın üzerinde bir destek sunduk. Bu gerçekten Anadolu insanının kadirşinaslığıdır. Kendi ihtiyacı olmasına rağmen kardeşini öncelemesidir. Eski para ile 400 trilyondan bahsediyorum. Bugün tüm Avrupa ülkelerinin Almanya, Fransa, Belçika, İtalya ve Hollanda'nın yaptıkları yardımları üst üste koysanız, sadece İHH'nın yaptığı yardımlara ulaşamıyor. Tabi konuşmaya geldiğinde 'mangalda kül' bırakmazlar. Dünyayı onlar kurtarmışlardır. Ama maalesef durum öyle değil, bunları da iyi bilmek lazım."
 
"Her sınıfın bir yetim kardeşi var" adlı projeye destek veren okul ve sınıf temsilcilerine teşekkür beratı veren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise öğrencilerin büyük bir dayanışma örneği gösterdiğini belirtti.
 
Genç bedenlerinde merhamet dolu kocaman yürekleri ile başarıya imza atan öğrencileri tebrik ettiğini belirten Erkoç, "Yetimler peygamber efendimizin bize emanetidir. Bunun çok büyük üzerimizde vebal ve sorumluğunu var. İHH üyelerine bu hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından, "Yetim Gülerse Dünya Güler" isimli şiir ve resim dalında dereceye giren ortaokul ve lise öğrencilerine ödülleri Merkez Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay tarafından verildi. Gece, sanatçı Umut Mürare'nin konseri ile sona erdi.
 
 

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Anadolu’dan Suriye’ye briket ev
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriyeli mülteciler için başlatılan “Mazluma Çatı Ol” kampanyası kapsamında Türkiye’nin farklı illerinden projeye 170 TIR dolusu briket desteği geldi.
23.06.2020
Yetimlere bayram sürprizi
İHH Gönüllü Motorize ve Off-Road ekipleri, bayramda 750 yetimi sevindirmek için yola çıktı. İHH’nın Yetim Sponsorluk Sistemiyle desteklenen yetimlere oyuncak ve çeşitli hediyeler ulaştırıldı.
26.05.2020
Afrikalı Ali iyilik peşinde
Afrikalı Ali olarak tanının ünlü radyocu Ali Şentürk, İstanbul’un arka sokaklarında İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Ramazan yardımlarına eşlik etti. Muhtaç ailelere gıda, zekât- fitre ve ayakkabı ulaştırıldı.
16.05.2020

SON HABERLER

 • 4 milyon mağdura Kurban yardımı
  02.08.2020
  İHH, 28 yılın verdiği tecrübeyle bu bayramda da bağışlanan 82 bin 411 hisse kurbanı, Türkiye ve 52 ülkede yaklaşık 4 milyon ihtiyaç sahibine ulaştırdı. İHH ayrıca 184 bin yetime bayramlık hediye etti. Yardımlardan toplamda 4 milyon 136 bin 332 kişi istifade etti.
 • Türkiye’den Lübnan’a yardım seferberliği
  08.08.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta geçtiğimiz günlerde meydana gelen patlamanın ardından bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor. Vakıf, bugüne kadar 3 bin 700 kişiye acil yardım ulaştırdı.
 • İHH ekipleri Beyrut’ta çalışmalara başladı
  05.08.2020
  Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından yaraları sarmak üzere İHH harekete geçti. İHH ekipleri, patlamanın olduğu Beyrut limanında vefat eden ve yaralananların hastaneye sevkine yardımcı oluyor. Ayrıca evsiz kalanlar için gıda yardımları başladı.
 • 66 bin Sudanlıya Kurban desteği
  04.08.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 Kurban çalışmaları kapsamında Sudan’da yaşayan 11 bin mağdur aileye hayırseverlerin kurban yardımlarını ulaştırdı.
 • Kurban bereketi Yemen’e ulaştı
  04.08.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 Kurban çalışmaları kapsamında Yemen’de yaşayan 28 bin 200 mağdur aileye hayırseverlerin kurban yardımlarını ulaştırdı.