Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Kapanmayan iyilik defteri

Geçtiğimiz yıl umre vazifesini ifa ederken vefat eden yetim ve mazlum dostu Bursalı İHH Gönüllüsü Mürsel Turhan’ın köyünde başlattığı iyilik hareketi nedeniyle iyilik defteri kapanmadı.

İHH İnsani Yardım Vakfı, nerede olursa olsun sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış; savaş, doğal afet gibi sebeplerle mağdur olmuş ve zulme uğramış insanlara insani yardım ulaştırmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Bursa İHH, Suriye’deki krizin başladığı günden bu yana 768 adet insani yardım TIR’ını Suriye’ye gönderdi. Son meyve TIR’ı ise Bursa’nın Kestel ve Gürsu ilçelerinde tarım yapan çiftçilerin öşür zekatlarından toplandı.

Gürsu’nun Kazıklı Köyü’nden yolcu edilen iyilik TIR’ında bulunan 26 ton armut, elma ve şeftali, Suriye’deki mülteci kamplarında hayata tutunmaya çalışan savaş mağduru ailelere ve yetimlere ulaştırılacak. Bursa’dan bugüne kadar gönderilen 21 ayrı meyve TIR’ının sonuncusu, Meyve TIR’ları projesine öncülük eden Merhum Mürsel Turhan’ın aziz hatırası için yola çıktı.

Uğurlama törenine; İHH Genel Sekreteri Durmuş Aydın, İHH Yönetim Kurulu Üyeleri, Bursa İHH Şube Başkanı Hüseyin Kaptan ve Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık ile köy halkı katıldı.

kaptan.jpg

“Hayatlarında elma görmeyen çocuklar var”

Törende konuşan Hüseyin Kaptan, Merhum Mürsel Turhan’ın başlatmış olduğu bu hareket ile mülteci kamplarında savaşın mağdur ettiği çocukların hayatlarına taze meyve girdiğini belirtti. Kaptan, Turhan’ın meyve TIR’ı projesi öncesinde Suriyeli mağdur ve mazlum çocukların elma, armut ve şeftali gibi meyveleri hayatlarında hiç görmediklerini hatırlattı. Kaptan, konuşmasını hayırsever Gürsu halkına teşekkür ederek tamamladı.

aydin.jpg

“Mürsel kardeşimizin amel defteri inşallah kapanmadı”

Hüseyin Kaptan’ın ardından sözü Durmuş Aydın aldı. Sözlerine peygamber efendimizin bir hadisi şerifini hatırlatarak başlayan Aydın, Mürsel Turhan’ın da başlatmış olduğu bu iyilik hareketinden dolayı Allah’ın izniyle amel defterinin kapanmadığını ve sevap yazılmaya devam ettiğini söyledi. Suriye’deki bir kampta ortalama 300 bin insanın yaşadığını hatırlatan Aydın, gönderilen meyve TIR’ları ile mazlum Suriye halkının bir nebze acılarının hafiflediğini belirtti.

isik.jpg

İHH’ya teşekkür

Daha sonra ise sözü Başkan Mustafa Işık aldı. Mustafa Işık, Suriye halkına yapılan yardımlardan dolayı Gürsu’nun ve Türkiye’nin bir çok belayı def ettiğini ifade etti. Işık, Suriye halkının acılarını televizyonlarda gösterilen birer dakika ile anlamanın mümkün olmadığını söyledi ve bu konuda faaliyet gösteren İHH’ya teşekkürlerini sunarak konuşmasını tamamladı.

Yapılan duanın ardından 26 tonluk meyve TIR’ı Suriye’ye uğurlandı.

mursel-turhan.jpeg

Mürsel Turhan kimdir?

En yakın dostu Bursa İHH Halkla İlişkiler Sorumlusu Abdülmelik Yalvarıcı, Mürsel Turhan’ı işte şu satırlarla anlatıyor:

“Gürsu İHH Temsilciliği olarak, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık ve Gürsu’da faaliyet gösteren STK temsilcileri ile Suriye’deki mülteci kamplarını ziyaret etmiş ve yoğun bir duygu seliyle geri dönmüştük. Şaşırmış bir durumdaydık. Ben temsilcilikte oturmuş, ‘Kamplarla ilgili ne yapabiliriz?’ Diye düşünüyordum. Tam da o esnada Mürsel Turhan kardeşim selam vererek içeriye girdi, oturdu sohbet ettik. Geliş sebebini beyan etti. 2 tona yakın şeftalisinin olduğunu ve bu şeftaliyi ilçe içerisinde dağıtmak istediğini söyledi. Mürsel kardeşim mert bir Anadolu insanıydı, Allah rızası için infak ettiğinde gözünün içi gülen, mutluluğu lisanı haline yansıyan bir kardeşimizdi. Hem ayrıca beş yetime de babalık yapıyordu, hiç tanımadığı, bilmediği diyarlarda.

Kendi köyünde infak öncüsüydü, bunu biliyorduk. Ben de bundan cesaret alarak, yakın zamanda Suriye’de bulunan mülteci kamplarını ziyaret ettiğimizi, orada yaşayan 6 yaşına kadar olan çocukların şeftalinin ne olduğunu dahi bilmediklerini söyledim. O da yüreğinde bir fırtına koparcasına, ‘Peki şeftali verirsek bölgeye ulaştırabilir misiniz?’ diye sordu. Benden ‘Olur’ cevabını duyunca çabucak yanımdan ayrıldı ve 45 dakika sonra telefonla arayarak ‘Bana bugün bir TIR gönderebilir misin?’ dedi. ‘Yarın göndersek olur mu?’ diye sorduğumda ise ‘Tamam’ diyerek telefonu kapattı.

turhan.jpeg

Öncülük etmiş, çoğunu kendi bahçesinden hazırlamak suretiyle 45 dakikada 25 ton meyveyi yüklenecek duruma getirmişti. Ertesi gün de TIR’ımızı soğuk hava deposundan yükledik ve gönderdik. Daha sonra da çalışmalara devam etti. Sadece kendi çalışması neticesinde, Suriyeli yetim ve ihtiyaç sahibi ailelere dokuz TIR meyve gönderdi. Yaptığı öncülük sonucunda da Gürsu’nun köylerinden toplamda 15 TIR meyve gönderildi Suriye’ye.

İşte ben Mürsel Turhan kardeşimi bu ahlak üzere tanıdım. Umre yapmak üzere gittiği Mekke’de, Kabe’de, kutsal mekanlarda Rabb’ine kavuşmuştu. İnşallah da istediği cenneti elde etmişti.

Gürsu büyük bir değerini kaybetmiştir. Mürsel kardeşim vefatıyla bizleri üzmüştür. Ama yaptıkları ile kazanmıştır, biliyor ve şahadet ediyoruz. Allah ailesi ve sevenlerine sabır versin.”

İnsani Yardım Kategorisine Son Eklenen Haberler

Türkiye, Lübnan’ın yaralarını sarıyor
İHH İnsani Yardım Vakfı, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından başlattığı Acil Yardım Kampanyası ile bölgede yardım çalışmalarını sürdürüyor. Yapılan yardımlardan şu ana kadar 30 bin kişi istifade etti.
09.09.2020
İdlib’e 600 öğrenci için yeni okul
Kuveyt merkezli IICO ve İHH tarafından Suriye'nin İdlib şehrine bağlı Akrabat bölgesinde bulunan Marmara Okulu’na 8 derslikli ek bina inşa ediliyor.
02.09.2020
Yetim öğrencilere burs desteği
İHH İnsani Yardım Vakfı, “Yetim Eğitim Sponsorluğu” projesi ile 18 yaşını dolduran çocuklara meslek sahibi oluncaya kadar burs desteği sağlayacak.
26.08.2020

SON HABERLER

 • Yetim Dayanışma Günleri 10 yaşında
  01.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yetim Dayanışma Günleri başlıyor. Organizasyon kapsamında Türkiye dahil 25 ülke ve bölgede hayata geçirilecek 236 projeden yaklaşık 92 bin yetim yararlanacak.
 • Gazze için Acil Yardım Kampanyası
  01.09.2020
  İHH, Filistin’de artış gösteren Koronavirüs vakaları nedeniyle desteğe ihtiyaç duyan hastaneler için Acil Yardım Kampanyası başlattı. Kampanya ile birlikte hastane ve sağlık merkezlerindeki tıbbi malzeme ihtiyacı karşılanacak.
 • Genç çiften örnek davranış
  27.08.2020
  Karaman’da evlenen Koçer ve Aydemir çifti, örnek bir davranışa imza atarak düğün yemeklerini İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Patani’deki bir yetimhanesinde verdiler.
 • Yetim öğrencilere tablet hediyesi
  20.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Pandemi sürecinde uzaktan eğitime devam eden yetim çocuklara tablet hediye edecek. Hayırseverlerin destekleriyle öğrencilerin eğitimleri aksamayacak.
 • İHH’dan Irak’a koronavirüs yardımı
  19.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Irak’ın yeni tip koronavirüs ile (Kovid-19) mücadelesine destek amacıyla Bağdat, Kerkük, Musul ve Selahattin şehirlerinde bulunan hastanelere tıbbi malzeme dağıttı.