Kocaeli’de “Suriye Gecesi”
İHH Kocaeli İnsani Yardım Derneği Karamürsel İlçe teşkilatı tarafından “Suriye Gecesi” düzenlendi.
Suriye, Türkiye 25.11.2014

Karamürsel Kültür Merkezinde gerçekleştirilen program Kur’an tilaveti ile başladı. Daha sonra programda 2014 kısa film ödüllü “EV” gösterimi izletildi.

Ardından söz alan Kocaeli İHH yönetim kurulu başkanı İsmail Yeşildal, hoşgeldiniz konuşması yaptı.


Suriye krizinin arka planı

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye çalışmaları koordinatörü Muhammed Yorgancıoğlu da Suriye’de yaşanan zulmü, son durumu ve bundan sonra beklenen sonuçları anlattı.


Yorgancıoğlu, şunları anlattı:

Mart 2011’de ülkenin güneybatı ucunda bulunan Deraa şehrinde yaşları 9 ila 15 arasında değişen aynı aileden 15 çocuk okul duvarına yazdıkları bir slogan nedeniyle tutuklanarak alıkonulmuş, işkenceye uğramış, takip eden günlerde bu durumu protesto eden çocukların yakınlarına kolluk kuvvetleri şiddetle karşılık vermiş, bu olayların ardından başlayan kitlesel gösteriler İdlib, Halep, Hama, Humus, Banyas ve Lazkiye gibi farklı şehirlere yayılarak ülke çapında bir başkaldırıya dönüşmüştür. Yaklaşık 50 yıldır zulme, baskılara, yolsuzluk ve yoksulluğa karşı mücadele veren Suriye halkı, bugün yine büyük bir toplu kıyıma maruz kalmaktadır.

2011 Mart ayından itibaren altı ay boyunca yalnızca cuma namazları sonrasında gösteriler yaparak barışçıl bir şekilde reform talep eden Suriye halkı, sadece daha özgür bir ortamda yaşayabilmek için reformlar yapılması yönündeki taleplerini dile getirmiştir.

Protestoların yayılması üzerine Beşşar Esed 2011 Mart ve Nisan aylarında Şam’daki meclisten yaptığı iki konuşmada örgütlenme, parti kurma, sendikal haklar, daha özgür seçimler, sosyal adaletin sağlanması ve Kürt, Arap, Türkmen gibi Suriye içerisinde yaşayan farklı toplulukların haklarının korunmasına yönelik çeşitli alanlarda reformlar gerçekleştirileceğini tüm dünyaya ilan etmiştir. Ancak verilen sözlerin hiçbirinde durulmamış, aksine gösterileri bastırmak için ateşli silahlar kullanılarak sadece Deraa’da ilk dört ay içerisinde yüzlerce insan öldürülmüştür.

Programa Bünyamin Doğruer şiirleri ve Grup Yürüyüş’ün ezgileriyle sona erdi.


Kocaeli İHH Suriye için ne yapıyor ?

Kocaeli İnsani Yardım Derneği, 2013 yılından itibaren giyim, yiyecek, temizlik, ilaç ve diğer acil ihtiyaç malzemelerinden oluşturulan 34 tırı Suriye’ye gönderdi. Bölgede ki kamp temizliğinde kullanılmak üzere 1 adet çöp arabası, yaralılar için 500 adet yaralı çantası ve 1500 çocuk için bit ilacı yardımı yapan Kocaeli İHH yetkilileri ihtiyaçları yerinde tespit edip, yardım malzemelerinin acil olarak yerine ulaşması hususunda gerekli çalışmaları yapıyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.