Kocaeli'de yetimlerle dayanışma gecesi
Kocaeli İnsani Yardım Derneği (KİYAD), Yetim Dayanışma Günleri kapsamında “Yetim Gülerse Dünya Güler” adıyla farklı ülkelerden yetim çocukların da katıldığı anlamlı bir gece düzenledi.
Türkiye 23.04.2014

İzmit Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe büyük ilgi vardı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Prof. Dr. Mustafa Karataş, İHH Yetim Birimi Başkanı Murat Yılmaz, Kocaeli İnsani Yardım Derneği Başkanı İsmail Yeşildal ve yönetim kurulu üyeleri, Eşref Ziya Terzi ve davetlilerin hazır bulunduğu geceye Suriye, Pakistan, Bursa ve ilimizden yetimler de katıldı.

Yaklaşık 4 bin kişinin izlediği programın açılış konuşmasını yapan Murat Yılmaz, dünyada 200 milyonu aşkın çocuğun yetim kaldığını, bu çocukların yarısından fazlasının herhangi aile ve kurum koruması olmaksızın sokaklarda yaşadıklarını ve her türlü tehlike ile karşı karşıya bulunduklarını söyledi. Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti: “Eğer İslam dünyası olarak yetimlere sahip çıkamazsak, bu çocuklarımızı istismar eden organ ve fuhuş mafyaları, dilenci şebekeleri ve misyoner örgütler bulunuyor. Misyonerler iki asırdır yeryüzünün her tarafında öncelikli olarak yetim ve sahipsiz çocukları hedef alıyor ve onları kendi emperyal amaçları için kullanıyorlar. Yetimler bize Yetim Peygamber’in (sav) emanetidir. Onların ellerinden tutmak insani ve İslami vazifemizdir.”

“Yetim ihmal edilse Arş-u Ala titrer”

Daha sonra söz alan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karataş da bir çocuğun, bir yetimin derdiyle dertlenmek, onun sevinciyle sevinmek bizlere nasip olmuşsa buna sevinilmesi gerektiğini belirtti. “Yetim ihmal edildiği zaman Arş-u ala titrer” diyen Karataş, şunları kaydetti:

“Cenab-ı Allah kulunun hayırlı işleri yapmasını ister. Yetimler, kimsesizler, miskinler, yaşlılar bizim rızıklanmamıza sebeptir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de onlarca ayet onlardan söz ediyor. Cenab-ı Allah yetimi kendisinin sığındırdığını ve koruduğunu belirtiyor. Ecel gelmeden elindekini başkasıyla paylaşmak, insana hayırlı işler olarak yazılması yeterdir. Ağıt yakan, dilenen ümmet, Peygambere benzemez ve yakışmaz.”

Konuşmaların ardından Pakistan-Suriye-Türkiye’den gelen yetimler seslendirdikleri şiir ve ezgilerle geceye renk kattılar.

Eşref Ziya Terzi’nin mini bir konser verdiği gece boyunca “Sponsor Aile Sistemi”nin tanıtımını yapan Ümit Sönmez’in katkılarıyla 130 aile, “Sponsor Aile Başvuru Formu”nu doldurarak yetimlerimize destek olmak için ilk adımlarını atmış oldu.

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.