Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Konvoy, Anadolu yollarında

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın “Halep’e yol açın” sloganı ile tertip ettiği iyilik kervanı konvoyu, İzmit’te aldığı duanın ardından Sakarya’ya ulaştı. Sakarya’da coşku hat safhadaydı.
15.12.2016 İnsan Hakları Suriye

“Halep’e yol açın” konvoyu 14 Aralık Çarşamba günü öğle saatlerinde Kazlıçeşme Meydanı’nda yapılan basın açıklamasının ardından İstanbul’dan ayrıldı. Konvoyun ilk durağı Kocaeli oldu. İzmit merkezinde tekbirlerle karşılanan konvoy, yapılan duaların ardından akşam saatlerinde Sakarya’ya hareket etti.

Sakarya Serdivan Kapalı Spor Salonu’nda Halep programı düzenlendi. Oldukça coşkulu geçen programda tekbirler eşliğinde ezgi ve marşlar seslendirildi.

“İstanbul’da başlayan başkaldırış”

Ardından kürsüye çıkan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, ev sahipliği yapıyor olmaktan onur duyduklarını belirtti. Başkan Toçoğlu şunları söyledi:

“Suriye’de tüm dünyanın gözü önünde sistematik bir katliam gerçekleştiriliyor. Saldırılar özellikle Halep’te yoğunlaşmış durumda. Çaresizlik hat safhada. Oradaki kardeşlerimizin sığınabilecek, nefes alabilecek hiçbir yerleri yok. Tüm bunlar yaşanırken, uluslararası toplum üç maymunu oynamaya devam ediyor. ‘Kimse yok mu?’ çığlıklarına karşılık veren yüce milletimiz ise üzerine düşen görevi yapmaya gayret ediyor.

İHH’nın ‘Halep’e yol açın’ konvoyunun şimdi ki durağı Sakarya. Bu konvoya ev sahipliği yapmış olmaktan ötürü mutluyuz. Konvoyumuzu yürekten selamlıyoruz. İstanbul’da başlayan bu zulme başkaldırışın, Ankara’da, Konya’da ve Hatay’da katlanarak devam etmesini umuyoruz. Rabb’im şahitliğimizi kabul eylesin inşallah.”

“Kanımız aksa da zafer İslam’ın”

vali-cos.jpg

Daha sonra ise kürsüye Sakarya Valisi Avni Coş çıktı. “Hiçbir zulüm ebedi değildir” diye konuşan Coş, şunları söyledi:

“Sizlerin fedakârlıklar yaparak yollara düşmesi takdire şayandır. İHH’nın, İslam Alemi’ne örnek bir çalışmayı başlatması inşallah diğer STK’lara da örnek olur ve desteklenir. Bu konvoyu başlatan İHH’ya ve bu çağrıya kulak veren siz değerli katılımcılara şükranlarımı sunuyorum. İnşallah biz Müslümanlar olarak, Halep’te yaşanan katliamlar karşısında, kardeşlik bağlılıklarımızı yükselteceğiz ve gayretlerimizi sürdüreceğiz. Konvoyun yolu açık olsun, Rabb’im hizmetlerinizi kabul eylesin inşallah.”

Salondan, “Kanımız aksa da zafer İslam’ın” sloganının yükselmesi üzerine Vali Coş, “İnşallah zafer İslam’ın olacak, hiçbir zulüm ebedi değildir. Zalimlerin günün birinde hesap vereceğini biliyoruz” dedi.

“İslam ülkeleri savaş açmak zorunda”

Seslendirilen marşların ardından da kürsüye İlahiyatçı Yazar Faruk Başer çıktı. Faruk Başer, “bir yerde zulme uğrayan insanlar varsa, İslam ülkelerinin bu zulme sebep olanlara karşı savaş açma zorunluluğu vardır. Osmanlı bunu yapmıştı. O halde İslam ülkesi güçlü olması lazımdır” dedi.

Kaybettin katil İran!

Programın ilerleyen dakikalarında da kürsüye Abdülmetin Balkanlıoğlu çıktı. “’İkinci Antep’ olarak bildiğimiz Halep’imiz için çıkmış olduğunuz bu yolda Rabb’im önünüzü açsın inşallah” diyerek sözlerine başlayan Balkanlıoğlu,şunları söyledi:

“Şerefsiz Batı da görecek, hepsini yeneceğiz. Halep’te yanan ateşi Allah söndürecek. O ateş Tahran’da yanacak. Çok sürmez. Bir rüya değil bu. Bu kanı Allah yerde bırakmaz. Hayal gelmesin bunlar size. Ölenimiz şehit, kalanımız gazidir. Biz hep kazanıyoruz. Biz mazlumlardan yanacağız. Kaybettin katil İran! Katil Rusya, katil ABD! İnsanlığınızı kaybettiniz! Dünya 5’ten de büyüktür. Allah, hepsinden de büyüktür. Bütün dünyanın şerefsizleri Türkiye’nin başına çöktü. Denediler, bir sürü yol. Yapacağımız tek şey, onlar bombalar atarken, bizim yapacağımız tek şey içimizden gelenleri Rabb’imize dökmektir.”

“Allah Rasulü’nün Mekke’ye döndüğü gibi bir gün biz de…””

Sadakataşı Derneği Genel Başkanı Kemal Özdal da, “üzülmeyeceğiz, gevşemeyeceğiz. Allah’ın vaadinin hak olduğuna iman edeceğiz. Bir gün Allah Rasulü’nün Mekke’ye dönmesi gibi biz de elbet Halep’e ve Şam’a geri döneceğiz” dedi.

Özdal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün, üzerimize yağdırılan bombalara karşılık veremiyor olabiliriz ama bu zulüm bitecek. Bir gün, inşallah bugün bu sefere çıktığımız gibi hep beraber İstanbul’dan, Anadolu’dan yola çıkıp Halep’te, İdlip’te kardeşlerimizle buluşarak inşallah Peygamber efendimizin hadislerinde bahsettiği o direklerin altında buluşacağız. Çünkü Allah’ın bu konuda vaadi var: Şüphesiz ben ve Rasul’üm galip geleceğiz. Gazamız mübarek, seferimiz kutlu olsun.”

Belgesel: Bekleyiş

“Biz seferden sorumluyuz”

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım ise birilerinin ‘bu yola çıkıp da ne yapacaksınız?’ diye

sorduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Birileri bize ‘bu yola çıkıp da ne yapacaksınız?’ diye soruyor. Onlara şu cevabı veriyoruz: biz seferden sorumluyuz, zaferi Allah verecek. Zafer için de bir çözüm üretiyoruz. Allah’ın hazinesi boldur. İnşallah göreceksiniz, hedefimiz Halep’teki mazlum insanların oradan çıkarılması ve bizim onlara kucak açmamız. Göreceksiniz, Rabb’imiz bunu nasip edecek. Şimdi hepinizi ayağa kalkmaya davet ediyorum. Bir yemin edeceğiz. Bütün dünya görsün bu yemini: Düşmanım bana ne yapabilir ki? Ben cenneti yüreğimde taşıyorum. Sürgün edilmem seyahat, hapsedilmem halvet, öldürülmem ise şehadettir!”

ezgi-cosku.jpg

Yeni TIR’lar konvoya eklendi

Sakarya Müftüsü İlyas Serenli’nin yaptığı duanın ardından program sona erdi. Konvoy katılımcıları geceyi spor salonunda geçirdi. Sabahın erken saatlerinde Sakarya’dan katılan yardım TIR’larının da eklenmesi ile yola koyulan

“Halep’e Yol Açın” konvoyu, Düzce üzerinden Ankara’ya doğru hareket etti. Konvoyun akşam saatlerinde Konya’da olması bekleniyor. Nihai hedef Cilvegözü sınır kapısı.

yat-vakti.jpg

İnsan Hakları Kategorisine Son Eklenen Haberler

Suriyelilerin Eğitimi İçin Uluslararası Konferans
Milli Eğitim Bakanlığı gözetiminde İHH İnsani Yardım Vakfı’nın da destek verdiği “Suriyelilerin Eğitimi İçin Uluslararası Konferans” İstanbul’da icra edildi.
18.02.2017
İHH’dan Yemen’de insani kriz raporu
İHH İnsani Yardım Vakfı, Mart 2015’te Yemen’de başlayan iç karışıklıkların arka planını ve yaşanan insani krizi ortaya koyan kısa bir değerlendirme raporu hazırladı.
15.02.2017
Irak’ta ‘Umudu Yaşatmak’
İHH İnsani Yardım Vakfı ve Irak İnsan Hakları Birliği tarafından Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde "Irak’ta Akan Kanı Durdurun - Irak’ta Hak İhlalleri Fotoğraf Sergisi” açıldı.
13.02.2017

SON HABERLER

 • 7. Yetim Dayanışma Günleri’nde 651 proje
  10.02.2017
  Bu yıl 7’ncisi düzenlenecek “Yetim Dayanışma Günleri” kapsamında 36 ülkede hayata geçirilecek 651 projeden yaklaşık 170 bin yetim yararlanacak.
 • 15 Temmuz kahramanının adı Afrika’da yaşıyor
  23.02.2017
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 15 Temmuz darbe girişimi esnasında hayatını kaybeden Şehit Ömer Halisdemir’in adını, Gana ve Tanzanya’da hayırseverlerin desteği ile inşa ettiği 2 ayrı su kuyusuna verdi.
 • İHH’dan 17 bin kişiye adak - akika kurban yardımı
  22.02.2017
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2017 yılında 7 ülkede 210 küçük ve büyükbaş adak ve akika kurbanı keserek 17 bin ihtiyaç sahibi Müslümana yardım ulaştırdı.
 • İHH’dan Japonya’da Suriye sunumu
  21.02.2017
  İHH İnsani Yardım Vakfı İnsani Diplomasi Birimi’nden Talha Keskin, Japonya’nın Kyoto şehrindeki Doshisha Üniversitesi’nde “Altıncı Yılında Suriye İç Savaşı ve Halep’in Tahliyesi” konulu bir sunum yaptı.
 • Yamaçtan düşen genci İHH kurtardı
  20.02.2017
  Ailesiyle birlikte içme suyu kaynağından su dolumu yapmak isterken yamaçtan düşen genci, bölgede tatbikat yapan İHH Ankara Acil Yardım ve Arama Kurtarma ekipleri kurtardı.