Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Konvoy, Anadolu yollarında

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın “Halep’e yol açın” sloganı ile tertip ettiği iyilik kervanı konvoyu, İzmit’te aldığı duanın ardından Sakarya’ya ulaştı. Sakarya’da coşku hat safhadaydı.
15.12.2016 İnsan Hakları Suriye

“Halep’e yol açın” konvoyu 14 Aralık Çarşamba günü öğle saatlerinde Kazlıçeşme Meydanı’nda yapılan basın açıklamasının ardından İstanbul’dan ayrıldı. Konvoyun ilk durağı Kocaeli oldu. İzmit merkezinde tekbirlerle karşılanan konvoy, yapılan duaların ardından akşam saatlerinde Sakarya’ya hareket etti.

Sakarya Serdivan Kapalı Spor Salonu’nda Halep programı düzenlendi. Oldukça coşkulu geçen programda tekbirler eşliğinde ezgi ve marşlar seslendirildi.

“İstanbul’da başlayan başkaldırış”

Ardından kürsüye çıkan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, ev sahipliği yapıyor olmaktan onur duyduklarını belirtti. Başkan Toçoğlu şunları söyledi:

“Suriye’de tüm dünyanın gözü önünde sistematik bir katliam gerçekleştiriliyor. Saldırılar özellikle Halep’te yoğunlaşmış durumda. Çaresizlik hat safhada. Oradaki kardeşlerimizin sığınabilecek, nefes alabilecek hiçbir yerleri yok. Tüm bunlar yaşanırken, uluslararası toplum üç maymunu oynamaya devam ediyor. ‘Kimse yok mu?’ çığlıklarına karşılık veren yüce milletimiz ise üzerine düşen görevi yapmaya gayret ediyor.

İHH’nın ‘Halep’e yol açın’ konvoyunun şimdi ki durağı Sakarya. Bu konvoya ev sahipliği yapmış olmaktan ötürü mutluyuz. Konvoyumuzu yürekten selamlıyoruz. İstanbul’da başlayan bu zulme başkaldırışın, Ankara’da, Konya’da ve Hatay’da katlanarak devam etmesini umuyoruz. Rabb’im şahitliğimizi kabul eylesin inşallah.”

“Kanımız aksa da zafer İslam’ın”

vali-cos.jpg

Daha sonra ise kürsüye Sakarya Valisi Avni Coş çıktı. “Hiçbir zulüm ebedi değildir” diye konuşan Coş, şunları söyledi:

“Sizlerin fedakârlıklar yaparak yollara düşmesi takdire şayandır. İHH’nın, İslam Alemi’ne örnek bir çalışmayı başlatması inşallah diğer STK’lara da örnek olur ve desteklenir. Bu konvoyu başlatan İHH’ya ve bu çağrıya kulak veren siz değerli katılımcılara şükranlarımı sunuyorum. İnşallah biz Müslümanlar olarak, Halep’te yaşanan katliamlar karşısında, kardeşlik bağlılıklarımızı yükselteceğiz ve gayretlerimizi sürdüreceğiz. Konvoyun yolu açık olsun, Rabb’im hizmetlerinizi kabul eylesin inşallah.”

Salondan, “Kanımız aksa da zafer İslam’ın” sloganının yükselmesi üzerine Vali Coş, “İnşallah zafer İslam’ın olacak, hiçbir zulüm ebedi değildir. Zalimlerin günün birinde hesap vereceğini biliyoruz” dedi.

“İslam ülkeleri savaş açmak zorunda”

Seslendirilen marşların ardından da kürsüye İlahiyatçı Yazar Faruk Başer çıktı. Faruk Başer, “bir yerde zulme uğrayan insanlar varsa, İslam ülkelerinin bu zulme sebep olanlara karşı savaş açma zorunluluğu vardır. Osmanlı bunu yapmıştı. O halde İslam ülkesi güçlü olması lazımdır” dedi.

Kaybettin katil İran!

Programın ilerleyen dakikalarında da kürsüye Abdülmetin Balkanlıoğlu çıktı. “’İkinci Antep’ olarak bildiğimiz Halep’imiz için çıkmış olduğunuz bu yolda Rabb’im önünüzü açsın inşallah” diyerek sözlerine başlayan Balkanlıoğlu,şunları söyledi:

“Şerefsiz Batı da görecek, hepsini yeneceğiz. Halep’te yanan ateşi Allah söndürecek. O ateş Tahran’da yanacak. Çok sürmez. Bir rüya değil bu. Bu kanı Allah yerde bırakmaz. Hayal gelmesin bunlar size. Ölenimiz şehit, kalanımız gazidir. Biz hep kazanıyoruz. Biz mazlumlardan yanacağız. Kaybettin katil İran! Katil Rusya, katil ABD! İnsanlığınızı kaybettiniz! Dünya 5’ten de büyüktür. Allah, hepsinden de büyüktür. Bütün dünyanın şerefsizleri Türkiye’nin başına çöktü. Denediler, bir sürü yol. Yapacağımız tek şey, onlar bombalar atarken, bizim yapacağımız tek şey içimizden gelenleri Rabb’imize dökmektir.”

“Allah Rasulü’nün Mekke’ye döndüğü gibi bir gün biz de…””

Sadakataşı Derneği Genel Başkanı Kemal Özdal da, “üzülmeyeceğiz, gevşemeyeceğiz. Allah’ın vaadinin hak olduğuna iman edeceğiz. Bir gün Allah Rasulü’nün Mekke’ye dönmesi gibi biz de elbet Halep’e ve Şam’a geri döneceğiz” dedi.

Özdal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün, üzerimize yağdırılan bombalara karşılık veremiyor olabiliriz ama bu zulüm bitecek. Bir gün, inşallah bugün bu sefere çıktığımız gibi hep beraber İstanbul’dan, Anadolu’dan yola çıkıp Halep’te, İdlip’te kardeşlerimizle buluşarak inşallah Peygamber efendimizin hadislerinde bahsettiği o direklerin altında buluşacağız. Çünkü Allah’ın bu konuda vaadi var: Şüphesiz ben ve Rasul’üm galip geleceğiz. Gazamız mübarek, seferimiz kutlu olsun.”

Belgesel: Bekleyiş

“Biz seferden sorumluyuz”

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım ise birilerinin ‘bu yola çıkıp da ne yapacaksınız?’ diye

sorduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Birileri bize ‘bu yola çıkıp da ne yapacaksınız?’ diye soruyor. Onlara şu cevabı veriyoruz: biz seferden sorumluyuz, zaferi Allah verecek. Zafer için de bir çözüm üretiyoruz. Allah’ın hazinesi boldur. İnşallah göreceksiniz, hedefimiz Halep’teki mazlum insanların oradan çıkarılması ve bizim onlara kucak açmamız. Göreceksiniz, Rabb’imiz bunu nasip edecek. Şimdi hepinizi ayağa kalkmaya davet ediyorum. Bir yemin edeceğiz. Bütün dünya görsün bu yemini: Düşmanım bana ne yapabilir ki? Ben cenneti yüreğimde taşıyorum. Sürgün edilmem seyahat, hapsedilmem halvet, öldürülmem ise şehadettir!”

ezgi-cosku.jpg

Yeni TIR’lar konvoya eklendi

Sakarya Müftüsü İlyas Serenli’nin yaptığı duanın ardından program sona erdi. Konvoy katılımcıları geceyi spor salonunda geçirdi. Sabahın erken saatlerinde Sakarya’dan katılan yardım TIR’larının da eklenmesi ile yola koyulan

“Halep’e Yol Açın” konvoyu, Düzce üzerinden Ankara’ya doğru hareket etti. Konvoyun akşam saatlerinde Konya’da olması bekleniyor. Nihai hedef Cilvegözü sınır kapısı.

yat-vakti.jpg

İnsan Hakları Kategorisine Son Eklenen Haberler

Bağımlılıkla mücadelede işbirliği
Yeşilay Cemiyeti ve İHH İnsani Yardım Vakfı arasında bağımlılıkla mücadelede ortak hareket etmek için işbirliği protokolü imzalandı.
19.04.2018
Bursa'da yetim gecesi
İHH İnsani Yardım Vakfı Bursa Şubesi tarafından, Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi'nde "Yetim Dayanışma Günleri" gecesi düzenlendi. Programda çocuklar, şiirler okudu, ilahiler söyledi ve çeşitli gösteriler yaptı.
02.04.2018
Sen Oku Onlar Görsün
İHH İnsani Yardım Vakfı Üsküdar Gönüllüleri, Afrika’daki katarakt ameliyatlarına destek olmak amacıyla “Sen Oku Onlar Görsün” sloganıyla bir kitap kermesi düzenleyecek.
29.03.2018

SON HABERLER

 • Doğu Guta’dan İdlib’e ilk büyük tahliye
  23.03.2018
  Esed Rejimi’nin abluka altına aldığı ve haftalardır bombalanan Doğu Guta’dan ilk büyük kafile İdlib’e tahliye edildi. Tahliye edilen bin 908 kişiyi İHH İnsani Yardım Vakfı karşıladı.
 • Yetimleri sevindirmeye hazır mısın?
  14.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 8’incisi düzenlenecek Yetim Dayanışma Günleri (YDG) başlıyor. Organizasyon kapsamında 37 ülkede hayata geçirilecek 537 projeden yaklaşık 150 bin yetim yararlanacak.
 • İsrail’in vurduğu yetim kız İstanbul’da
  23.04.2018
  Filistin'deki Büyük Dönüş Yürüyüşü esnasında katil İsrail askerleri tarafından ayağından vurulan 16 yaşındaki yetim kız Meryem Ebu-Matar, İHH aracılığıyla tedavi edilmek üzere İstanbul’a getirildi.
 • Yetimler Barış Güvercini uçurdu
  21.04.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı ve Sultangazi Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 4. Uluslararası Yetim Buluşması'nda, Türkiye'ye gelen çeşitli ülkelerden 80 yetim çocuk, barış güvercinleri uçurdu.
 • Suriyeli savaş mağdurları bez bebek üretiyor
  20.04.2018
  İHH İnsanı Yardım Vakfı tarafından açılan ve Canik Belediyesi’nce desteklenen fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde üretilen bez bebeklerin geliri yine engelli Suriyeliler için harcanacak.