Konya'da büyük yetim dayanışma gecesi
Konya İHH Derneği, “Yetim Dayanışma Günleri” kapsamında, Konya’da “Sponsor Aile Kaynaşma Yemeği” düzenledi.
Türkiye 20.04.2015

Konya İHH Derneği, “Yetim Dayanışma Günleri” kapsamında, Konya’da “Sponsor Aile Kaynaşma Yemeği” düzenledi.

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın bu yıl 5’incisini düzenlediği “Yetim Dayanışma Günleri” kapsamında Konya’da “Sponsor Aile Kaynaşma Yemeği” programı düzenledi.

Programa, Konya Valisi Muammer Erol, İHH Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, Araştırmacı-Yazar Ramazan Kayan, Suriyeli, Çeçen, Konyalı yetimler ve sponsor aileler katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda İHH'nın 'Bizi Kardeş Kıl' isimli slayt gösterisi sunuldu.
Ardından söz alan Konya İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Uysal, Konya'nın yardım potansiyelinin geniş olduğunu söyleyerek İHH açısından bakıldığında Konya'nın önemli bir yere sahip olduğunu, bunun yanında daha fazla çalışarak dünyanın dört bir yanında dili,dini ve ırkı ne olursa olsun tüm insanlık için adalet ve kardeşlik bilincini yaymak istediklerini vurguladı.

“Dünyanın en masum varlıkları yetimlerdir”

Yaşadığımız dünyanın en masum varlıklarının yetimler olduğunu hatırlatan Uysal, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu nedenle yetim projesini yıldız projemiz olarak görüyoruz. Özellikle 2007 yılından itibaren 'Sponsor Aile Destekleme' projesi kapsamında gördüğümüz destek giderek artmaktadır. Lakin dünyada 400 milyon yetimin olduğunu hesaba katarsak daha çok çalışmamız gerekmektedir. Şimdiye kadar destekleriniz için tüm yetimlerimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz. Bundan sonra daha fazla çalışarak üstümüze düşen görevi yerine getirmeliyiz.”

“65 bin yetimin hamiliğini üstleniyoruz”

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç da, yetimlere sahip çıkmanın İHH'nın en asli işlerinden biri olduğunun altını çizdi.

İHH olarak 65 bin yetimin hamiliğini üstlendiklerini belirten Oruç, şunları kaydetti:

“İçinde bulunduğumuz 'Yetim Dayanışma Günleri' kapsamında bu sene 180 bin yetime ulaşacağız. Projeyi gerçekleştirirken amaç edindiğimiz 'Kim bir yetimin başını okşarsa, onun başında ki saç telleri kadar o kişiye sevap vardır' Hadis-i Şerif'i bizleri günden güne kuvvetlendiriyor. Yani bize düşen savaş, hastalık ve doğal afetlerin neticesinde yetim kalan çocuklarımıza el uzatmaktır. Asıl önemli olan ise niçin el uzattığımızın bilincinde olmaktır. Yetimlerin üzerinden tüm dünyada oynanan şer odaklı oyunları bozmaktır. Konya bu konuda önemli birçok işe imza attı. Lakin iki günü birbirine eşit olmaması gereken bir ümmet olarak, hep beraber yeni bir besmele çekip ayağa kalkmalıyız.”

“Çocukların yetim kalmalarını engellemeliyiz”

Araştırmacı-Yazar Ramazan Kayan ise, dünyanın her coğrafyasında yetim çocuklar olduğunu ama bugün bir istatistik çıkarılırsa en çok yetimin olduğu coğrafyanın, İslam Coğrafyası olduğunun görüleceğini kaydederek, şöyle konuştu:

“Fakat şunu anlamalıyız, bizim tek işimiz bu coğrafyalarda yetimler ortaya çıktıktan sonra onlarla ilgilenmek değildir. Bunun yanında biz bu çocukların yetim kalmaması için ne yapmalıyız, bu durumu nasıl önleyebiliriz bunun üzerine çalışmamız gerekiyor. İşgalcilerin ayaklarını bu coğrafyalardan nasıl keseceğiz bunu düşünmeliyiz. Bu işgalci kuvvetleri engelleyebilirsek onlar arkalarında milyonlarca yetim bırakamazlar.

Bunları yaptıktan sonra ise yetim kalan çocuklarımıza sahip çıkmak hepimiz için önemli bir görevdir. Çünkü biz onlara sahip çıkmazsak misyoner kuruluşlar o çocukların boynuna birer hac takacaklar. İsmi Muhammed, Ahmet, Mustafa olan nice yetimleri Hristiyanlaştıracaklar. Sonuç olarak bizler çocuklarımızın yetim bırakılmasına sebep olan zulümleri engellemeye gayret göstereceğiz. Ardından geride kalan tüm kutsal emanetlerimize sahip çıkacağız. Unutmayalım ki bu dünya bir imtihan dünyasıdır. Rabbimiz ne yapacağımızı görmek istiyor.”

Konya İHH tarafından okullar arasında düzenlenen mektup yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ardından program, fotoğraf çektirilmesi ve düğün yemeği ikramıyla sona erdi.

 

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.