Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Kral Selman Vakfı ile protokol

İHH İnsani Yardım Vakfı ile Suudi Arabistan Kral Selman Vakfı arasında, savaştan büyük zarar gören Suriyeliler ile Bangladeş ve Myanmar'daki (Arakan) Müslümanlara yapılacak yardımlara yönelik 4 milyon doları aşkın anlaşma imzalandı.

İHH İnsani Yardım Vakfı ile Kral Selman Vakfı arasında Suriye'de iftar, eğitim, yetim ailelere sponsorluk, kalkındırma çalışmalarının yanı sıra Myanmar ve Bangladeş'teki Arakanlı mültecilere yönelik iftar projelerini de içeren 4 milyon 390 bin 829 dolar değerinde işbirliği protokolü imzalandı.

ihh.jpeg

Toplamda 6 ayrı anlaşma yapıldı

İHH Projeler Sorumlusu Maruf Samua, Suriye, Myanmar ve Bangladeş'teki zor durumdaki insanlara yardım amacıyla 6 anlaşmanın imzalanacağını söyledi. Bu anlaşmaların kırtasiye yardımlarından iş alanı oluşturmaya, Ramazan yardımlarından yetim ailelere sahip çıkılmasına kadar pek çok alanı kapsadığını anlatan Samua, anlaşmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

"Suriye'de savaş nedeniyle 3 milyon çocuk eğitimden mahrum. Bugün imzalayacağımız bir milyon 500 bin dolar tutarındaki yardımla Suriye'deki okulların zorunlu kırtasiye giderleri karşılanacak. Bu projeden 71 bin 251 öğrenci faydalanacak. Suriye'deki savaş nedeniyle 500 bin insanın hayatını kaybettiği belirtiliyor. Binlerce çocuk yetim kaldı. Bunların barınma ve gıda ihtiyaçları büyük. Suriyeli yetim çocuklara sponsorluk içeren 266 bin 666 dolarlık anlaşmayla da 44 Suriyeli yetimin bir yıllık ihtiyaçları karşılanacak. Savaş nedeniyle 6 milyon insan evinden barkından oldu. 3 milyon insan Türkiye'de barınıyor şu an. Bütün mallarını kaybetmiş mültecilerin büyük sorunlarından biri de işsizlik. Bugün imzalanan bu anlaşmalardan biri de 724 bin 163 dolar tutarındaki kalkınma projesiyle Türkiye'de ve Suriye'de yaşayan Suriyeliler için 245 küçük projeyle iş alanları oluşturulacak. Bu projeden de bin 470 kişi faydalanacak."

Samua, yaklaşan Ramazan için Suriye, Bangladeş ve Myanmar'daki ihtiyaç sahiplerine iftar yemeği ve Ramazan kolisi dağıtacaklarını söyledi. 700 bin dolar tutarındaki anlaşmayla da Suriye'nin Halep, Hama, Lazkiye, Kuzey Humus kırsalında toplam 22 bin 421 gıda ve Ramazan kolisi yardımında bulunacaklarını ifade etti. Yardımlardan 114 bin 947 kişinin faydalanacağını belirten Samua, Myanmar'da yaşanan olaylar nedeniyle zor durumda olan çok sayıda Müslüman bulunduğunu anımsattı.

selman.jpeg

Proje, acil ihtiyaçlar için uygulanacak

Kral Selman Vakfı Acil Yardımlar Müdür Yardımcısı Nasir El Subey'i, Gaziantep'te düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, zor durumdaki Müslüman halk için ellerinden gelen yardımı yapmaya çalıştıklarını söyledi. Bu kapsamda Suriyeliler için barınma, eğitim ve gıda yardımlarını ve Arakanlı Müslümanlar için Ramazan ve iftar yardımlarını içeren anlaşmalara imza atmak için Gaziantep'e geldiğini ifade eden Subey’i, "Toplam 4 milyon 390 bin 829 dolar tutarındaki bu yardım anlaşması zor durumdaki insanların acil ihtiyaçlarını karşılamak için harcanacak. Biz, Türk halkına ve Türk Hükümetine Suriyeliler için insani anlamda verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Aynı zamanda Suudi Arabistan halkına ve devletine de yardımları için teşekkür ediyorum. Yüce Allah'tan bu insanların çektikleri sıkıntıların bir an önce sona ermesini niyaz ediyorum" diye konuştu.

imza.jpeg

İmzalar atıldı

Konuşmaların ardından İHH Genel Sekreteri Yavuz Dede ve Kral Selman Vakfı Acil Yardımlar Müdür Yardımcısı Nasir El Subey tarafından anlaşmalar imzalandı.

İnsani Diplomasi Kategorisine Son Eklenen Haberler

81 il ile online eğitim
Türkiye genelindeki İHH teşkilatları ve İnsani Yardım Dernekleriyle zekat, fitre ve fidye gibi fıkhi meseleler konulu online eğitim programı, video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Programa 81 ilden toplam 550 kişi katıldı.
10.05.2020
İslam Kalkınma Bankası’ndan İHH ziyareti
İslam Kalkınma Bankası Genel Müdürü Waleed Al Waheeb ve beraberindekiler, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret etti.
24.02.2020
BM’den İHH’ya ziyaret
Suriye Krizi Birleşmiş Milletler (BM) Bölgesel Koordinatör Yardımcısı Mark Cutts ve beraberindekiler, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezini ziyaret etti.
11.02.2020

SON HABERLER

 • Yemen’e 250 bin kişilik yardım
  06.07.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, insani krizin sürdüğü Yemen’de 2020 yılının ilk 6 ayında 250 bin kişiye acil yardım malzemesi ulaştırdı. Yardımlar, Yemen’in tüm bölgelerine ulaştırıldı.
 • Doğu Türkistan’da ‘Adım Adım Soykırım’
  04.07.2020
  İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Murat Yılmaz tarafından hazırlanan “Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım” adlı rapor, İHH Genel Merkezinde çeşitli STK’ların katılımıyla yapılan basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşıldı.
 • Kur’an Kursu öğrencileri ışıkla buluştu
  03.07.2020
  Sudan’ın Nyala şehrindeki Hafızlık ve İslami İlimler eğitiminin verildiği Nur El-Huda Kuran Kursu öğrencileri, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın yardımlarıyla ışıkla buluştu.
 • Rasulayn’daki medreselerden 132 mezun
  26.06.2020
  İHH, Suriye Rasulayn bölgesindeki eğitim atağı ilk sonuçlarını verdi. Yaklaşık 4 ay önce hizmete açılan Selahaddin-i Eyyubi ve Cezire Medreselerinden 100’ü bayan toplam 132 kişi, düzenlenen mezuniyet töreni ile diplomalarını alarak Kur’an-ı Kerim Eğitmeni oldu.
 • Anadolu’dan Suriye’ye briket ev
  23.06.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriyeli mülteciler için başlatılan “Mazluma Çatı Ol” kampanyası kapsamında Türkiye’nin farklı illerinden projeye 170 TIR dolusu briket desteği geldi.