Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Kral Selman Vakfı ile protokol

İHH İnsani Yardım Vakfı ile Suudi Arabistan Kral Selman Vakfı arasında, savaştan büyük zarar gören Suriyeliler ile Bangladeş ve Myanmar'daki (Arakan) Müslümanlara yapılacak yardımlara yönelik 4 milyon doları aşkın anlaşma imzalandı.

İHH İnsani Yardım Vakfı ile Kral Selman Vakfı arasında Suriye'de iftar, eğitim, yetim ailelere sponsorluk, kalkındırma çalışmalarının yanı sıra Myanmar ve Bangladeş'teki Arakanlı mültecilere yönelik iftar projelerini de içeren 4 milyon 390 bin 829 dolar değerinde işbirliği protokolü imzalandı.

ihh.jpeg

Toplamda 6 ayrı anlaşma yapıldı

İHH Projeler Sorumlusu Maruf Samua, Suriye, Myanmar ve Bangladeş'teki zor durumdaki insanlara yardım amacıyla 6 anlaşmanın imzalanacağını söyledi. Bu anlaşmaların kırtasiye yardımlarından iş alanı oluşturmaya, Ramazan yardımlarından yetim ailelere sahip çıkılmasına kadar pek çok alanı kapsadığını anlatan Samua, anlaşmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

"Suriye'de savaş nedeniyle 3 milyon çocuk eğitimden mahrum. Bugün imzalayacağımız bir milyon 500 bin dolar tutarındaki yardımla Suriye'deki okulların zorunlu kırtasiye giderleri karşılanacak. Bu projeden 71 bin 251 öğrenci faydalanacak. Suriye'deki savaş nedeniyle 500 bin insanın hayatını kaybettiği belirtiliyor. Binlerce çocuk yetim kaldı. Bunların barınma ve gıda ihtiyaçları büyük. Suriyeli yetim çocuklara sponsorluk içeren 266 bin 666 dolarlık anlaşmayla da 44 Suriyeli yetimin bir yıllık ihtiyaçları karşılanacak. Savaş nedeniyle 6 milyon insan evinden barkından oldu. 3 milyon insan Türkiye'de barınıyor şu an. Bütün mallarını kaybetmiş mültecilerin büyük sorunlarından biri de işsizlik. Bugün imzalanan bu anlaşmalardan biri de 724 bin 163 dolar tutarındaki kalkınma projesiyle Türkiye'de ve Suriye'de yaşayan Suriyeliler için 245 küçük projeyle iş alanları oluşturulacak. Bu projeden de bin 470 kişi faydalanacak."

Samua, yaklaşan Ramazan için Suriye, Bangladeş ve Myanmar'daki ihtiyaç sahiplerine iftar yemeği ve Ramazan kolisi dağıtacaklarını söyledi. 700 bin dolar tutarındaki anlaşmayla da Suriye'nin Halep, Hama, Lazkiye, Kuzey Humus kırsalında toplam 22 bin 421 gıda ve Ramazan kolisi yardımında bulunacaklarını ifade etti. Yardımlardan 114 bin 947 kişinin faydalanacağını belirten Samua, Myanmar'da yaşanan olaylar nedeniyle zor durumda olan çok sayıda Müslüman bulunduğunu anımsattı.

selman.jpeg

Proje, acil ihtiyaçlar için uygulanacak

Kral Selman Vakfı Acil Yardımlar Müdür Yardımcısı Nasir El Subey'i, Gaziantep'te düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, zor durumdaki Müslüman halk için ellerinden gelen yardımı yapmaya çalıştıklarını söyledi. Bu kapsamda Suriyeliler için barınma, eğitim ve gıda yardımlarını ve Arakanlı Müslümanlar için Ramazan ve iftar yardımlarını içeren anlaşmalara imza atmak için Gaziantep'e geldiğini ifade eden Subey’i, "Toplam 4 milyon 390 bin 829 dolar tutarındaki bu yardım anlaşması zor durumdaki insanların acil ihtiyaçlarını karşılamak için harcanacak. Biz, Türk halkına ve Türk Hükümetine Suriyeliler için insani anlamda verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Aynı zamanda Suudi Arabistan halkına ve devletine de yardımları için teşekkür ediyorum. Yüce Allah'tan bu insanların çektikleri sıkıntıların bir an önce sona ermesini niyaz ediyorum" diye konuştu.

imza.jpeg

İmzalar atıldı

Konuşmaların ardından İHH Genel Sekreteri Yavuz Dede ve Kral Selman Vakfı Acil Yardımlar Müdür Yardımcısı Nasir El Subey tarafından anlaşmalar imzalandı.

İnsani Diplomasi Kategorisine Son Eklenen Haberler

Avrupa’da dil paneli
İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Atalay’ın da konuşmacı olarak katıldığı “Avrupa’da Türk Dilinin Geleceği” konulu panel, Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirildi.
19.11.2019
Toç Bir-Sen ile işbirliği protokolü
İHH İnsani Yardım Vakfı ile Toç Bir-Sen arasında tarımdan sağlığa, eğitimden fidan dikimine ve yetim projesinden yardım çalışmalarına kadar bir çok alanda işbirliği protokolü imzalandı.
14.11.2019
AFAD başkanından İHH’ya ziyaret
Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu beraberindeki heyet ile İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret etti.
12.11.2019

SON HABERLER

 • Aybek Türkiye’den yardım bekliyor
  01.07.2019
  Annesi ile birlikte hayata tutunmaya çalışan Kırgız yetim Aybek Asanov’un evi bir an önce yenilenmezse, mevcut evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
 • Mavi Marmara Mağdur Avukatları'ndan açıklama
  05.12.2019
  “Dava Bitmedi, UCM Hakimlerini Göreve Çağırıyoruz.”
  Uluslararası Ceza Mahkemesi(UCM), adaletin ve uluslararası hukukun tesisi amacına hizmet etmeli ve kuruluş felsefesine uygun hareket etmelidir.
 • Türkiye’den Papua’ya yardım
  30.11.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Ekim ayından bu yana Endonezya’nın Papua bölgesindeki saldırılardan zarar gören Wamena kentinde yaşayan 2 bin mağdura acil yardım malzemesi ulaştırdı.
 • Filistin'e insani yardım
  28.11.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, İsrail saldırılarının aralıksız devam ettiği Gazze’deki mağdurlara tekerlekli sandalye, gıda, nakdi yardım ve sıcak yemek yardımında bulundu.
 • İSEDAK toplantısı İstanbul’da
  28.11.2019
  İSEDAK'ın 35. Toplantısı, İstanbul’da düzenlendi. Toplantıya katılan İHH Genel Sekreteri Durmuş Aydın, “Kriz Dönemlerinde Gıda ve Tarım: STK’ların Acil Müdehalesi” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.