Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Kral Selman Vakfı ile protokol

İHH İnsani Yardım Vakfı ile Suudi Arabistan Kral Selman Vakfı arasında, savaştan büyük zarar gören Suriyeliler ile Bangladeş ve Myanmar'daki (Arakan) Müslümanlara yapılacak yardımlara yönelik 4 milyon doları aşkın anlaşma imzalandı.

İHH İnsani Yardım Vakfı ile Kral Selman Vakfı arasında Suriye'de iftar, eğitim, yetim ailelere sponsorluk, kalkındırma çalışmalarının yanı sıra Myanmar ve Bangladeş'teki Arakanlı mültecilere yönelik iftar projelerini de içeren 4 milyon 390 bin 829 dolar değerinde işbirliği protokolü imzalandı.

ihh.jpeg

Toplamda 6 ayrı anlaşma yapıldı

İHH Projeler Sorumlusu Maruf Samua, Suriye, Myanmar ve Bangladeş'teki zor durumdaki insanlara yardım amacıyla 6 anlaşmanın imzalanacağını söyledi. Bu anlaşmaların kırtasiye yardımlarından iş alanı oluşturmaya, Ramazan yardımlarından yetim ailelere sahip çıkılmasına kadar pek çok alanı kapsadığını anlatan Samua, anlaşmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

"Suriye'de savaş nedeniyle 3 milyon çocuk eğitimden mahrum. Bugün imzalayacağımız bir milyon 500 bin dolar tutarındaki yardımla Suriye'deki okulların zorunlu kırtasiye giderleri karşılanacak. Bu projeden 71 bin 251 öğrenci faydalanacak. Suriye'deki savaş nedeniyle 500 bin insanın hayatını kaybettiği belirtiliyor. Binlerce çocuk yetim kaldı. Bunların barınma ve gıda ihtiyaçları büyük. Suriyeli yetim çocuklara sponsorluk içeren 266 bin 666 dolarlık anlaşmayla da 44 Suriyeli yetimin bir yıllık ihtiyaçları karşılanacak. Savaş nedeniyle 6 milyon insan evinden barkından oldu. 3 milyon insan Türkiye'de barınıyor şu an. Bütün mallarını kaybetmiş mültecilerin büyük sorunlarından biri de işsizlik. Bugün imzalanan bu anlaşmalardan biri de 724 bin 163 dolar tutarındaki kalkınma projesiyle Türkiye'de ve Suriye'de yaşayan Suriyeliler için 245 küçük projeyle iş alanları oluşturulacak. Bu projeden de bin 470 kişi faydalanacak."

Samua, yaklaşan Ramazan için Suriye, Bangladeş ve Myanmar'daki ihtiyaç sahiplerine iftar yemeği ve Ramazan kolisi dağıtacaklarını söyledi. 700 bin dolar tutarındaki anlaşmayla da Suriye'nin Halep, Hama, Lazkiye, Kuzey Humus kırsalında toplam 22 bin 421 gıda ve Ramazan kolisi yardımında bulunacaklarını ifade etti. Yardımlardan 114 bin 947 kişinin faydalanacağını belirten Samua, Myanmar'da yaşanan olaylar nedeniyle zor durumda olan çok sayıda Müslüman bulunduğunu anımsattı.

selman.jpeg

Proje, acil ihtiyaçlar için uygulanacak

Kral Selman Vakfı Acil Yardımlar Müdür Yardımcısı Nasir El Subey'i, Gaziantep'te düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, zor durumdaki Müslüman halk için ellerinden gelen yardımı yapmaya çalıştıklarını söyledi. Bu kapsamda Suriyeliler için barınma, eğitim ve gıda yardımlarını ve Arakanlı Müslümanlar için Ramazan ve iftar yardımlarını içeren anlaşmalara imza atmak için Gaziantep'e geldiğini ifade eden Subey’i, "Toplam 4 milyon 390 bin 829 dolar tutarındaki bu yardım anlaşması zor durumdaki insanların acil ihtiyaçlarını karşılamak için harcanacak. Biz, Türk halkına ve Türk Hükümetine Suriyeliler için insani anlamda verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Aynı zamanda Suudi Arabistan halkına ve devletine de yardımları için teşekkür ediyorum. Yüce Allah'tan bu insanların çektikleri sıkıntıların bir an önce sona ermesini niyaz ediyorum" diye konuştu.

imza.jpeg

İmzalar atıldı

Konuşmaların ardından İHH Genel Sekreteri Yavuz Dede ve Kral Selman Vakfı Acil Yardımlar Müdür Yardımcısı Nasir El Subey tarafından anlaşmalar imzalandı.

İnsani Diplomasi Kategorisine Son Eklenen Haberler

Kopenhag Üniversitesi'nden İHH ziyareti
Kopenhag Üniversitesi Uluslararası Sosyal Hizmetler bölümünden bir grup öğrenci ve akademisyen, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret etti.
10.01.2020
Maldivler’den İHH ziyareti
Maldivler Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Imran Abdulla, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret ederek çeşitli istişarelerde bulundu.
07.12.2019
Somali’den İHH’ya ziyaret
Somali’nin Ankara Büyükelçisi H.E Jama Abdullahi Mohamed, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret etti.
07.12.2019

SON HABERLER

 • İHH ekipleri deprem bölgesinde
  25.01.2020
  Elazığ ve Malatya’da meydana gelen depremin ardından harekete geçen İHH Arama Kurtarma ekipleri, sabah saatlerinde bölgeye ulaşarak çalışmalara başladı. 4 TIR acil yardım ve 2 TIR mobil aşevi de bölgeye intikal etti.
 • Başkan Yıldırım’dan İdlib çağrısı
  04.01.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Suriye’nin İdlib ilinin güney kırsalından göç eden ailelerin yerleştirildiği kampı ziyaret ederek savaş mağduru siviller için acil yardım çağrısında bulundu.
 • Kudüs için ‘Umut Cuması’
  24.01.2020
  STK'lar, Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri'ye Mescid-i Aksa'dan uzaklaştırma cezası veren İsrail'i protesto etmek için İstanbul’da Fatih Camii’nde ve tüm Türkiye’de sabah namazında bir araya geldi.
 • Elazığ için ekipler yolda
  24.01.2020
  Elazığ ve Malatya'da meydana gelen depremin ardından 244 kişiden oluşan İHH Arama Kurtarma ekibi, bölgeye sevk edildi. Bölgeye aynı zamanda acil yardım malzemeleri sevk ediliyor.
 • Öğrencilerden İdlib’e 71 briket ev
  23.01.2020
  130 yetimin sponsorluğunu üstlenerek Türkiye’deki iyilik yarışında ilk sıraya yükselen Özel İstanbul Medeniyet İlkokulu-Ortaokulu, İdlib’deki drama sessiz kalmayarak öğrenci, öğretmen ve velilerin gayretiyle toplamda 71 adet briket evi İHH’ya bağışladı.