“Küresel Vicdanın Dilinden Özgürlük Filosu” Boşnakçada
Zahide Tuba Kor’un ilk baskısı 2011 yılında Türkçe olarak yapılan “Küresel Vicdanın Dilinden Özgürlük Filosu Yolcularla Söyleşiler” adlı kitabının Boşnakça çevirisi yayınlandı.
Bosna-Hersek 05.11.2013
İHH Kitap tarafından 2011 yılında okuyucuyla buluşturulan “Küresel Vicdanın Dilinden Özgürlük Filosu Yolcularla Söyleşiler” kitabının Boşnakça baskısı hazırlandı.

 Mavi Marmara’nın yola çıkış öyküsünün, saldırı anının ve sonrasının bizzat tanıkların dilinden anlatıldığı kitap Türkçe ve İngilizce’nin ardından Boşnakça baskısıyla okurun beğenisine sunuldu.

Akdeniz’de Kıbrıs açıklarında buluşan altı gemi ve 600ü aşkın aktivist 30 Mayıs 2010da yola koyulduğunda tüm dünya halklarının umudunu ve desteğini taşıyordu Gazze’ye. 31 Mayıs gecesi İsrail ordusunun saldırısına uğrayan ve 9 yolcusunu kaybeden filo hafızalardan hiç silinmeyecek bir barış öyküsü bıraktı geriye.

Küresel vicdanı harekete geçiren sivil bir girişim olan Gazze Özgürlük Filosu’nun birinci yıl dönümünde yayımlanan Mavi Marmara/Gazze Özgürlük Filosu kitabı filonun hazırlık aşamasından makûs saldırı ve sonrasında yaşanan sürece dair anekdotları yaşayanların dilinden, bilinmeyen detayları ile okuyucuya aktarıyor.

Kitapta okuyucuya, Özgürlük Filosu’nu yola çıkmaya sevk eden nedenler, filo organizasyonunun hazırlık aşamaları, filonun yola çıkışı, yolculuk detayları, saldırı ve sonrasında yaşananlara kadar birçok konu, organizatörlerin ve filo katılımcılarının şahitliklerine dayanılarak birincil kaynaklar üzerinden aktarılıyor.

İHH Kitap, Gazze Özgürlük Filosu’nun her yönüyle ele alındığı bu eserle haksızlığa ve adaletsizliğe karşı insanlığın nasıl tek bir ses olduğunun belgesini gelecek nesillere taşımayı hedefliyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.