Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Kuzey Makedonya'da eğitime destek

İHH tarafından Kuzey Makedonya'nın kuzeybatısındaki Kalkandelen şehrinde bulunan "Gjoce Stojçeski" Meslek Lisesinin tasarım sınıfının açılışı ile engelli öğrenciler için 10 tekerlekli sandalye hibe töreni düzenlendi.

Kalkandelen Eğitim ve Kültür Derneği iş birliğinde yapılan yardımın açılış törenine Kalkandelen Belediye Başkanı Teuta Arifi, İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Atalay, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Kemal Karaöz'ün yanı sıra öğretmen ve öğrenciler katıldı.

osman-atalay.jpg

Osman Atalay, dört ay önce lise tarafından bedensel engelli çocuklar için sınıf talep edildiğini, dört aylık bir çalışma sonucu bu sınıfın okula kazandırıldığını anlattı. Okulun tekstil lisesi olması nedeniyle bedensel engellilere uygun olması gerektiğine dikkati çeken Atalay, "Burada alınan bu masalar, sandalyeler ve akıllı tahta bu bedensel engelli çocukların çok rahat bir şekilde okula gelmelerini, evden çıkmalarını, eğitim haklarını doğal şekilde kullanmalarına sebep olacak. Bizim için çok önemli” diye konuştu.

Okula engelli öğrencilerin ihtiyaçları için kullanılmak üzere 10 tekerlekli sandalye verildiğini aktaran Atalay, Uluslararası Doktorlar Birliği’nin bu projeye destek verdiğini söyledi. Başta Kuzey Makedonya olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde engelli çocukların eğitime ulaşmakta ciddi sıkıntılar yaşadığını anlatan Atalay, "Bir model oldu. Bu hem öğrencinin motivasyonunu, moralini hem de engelli çocukların moral ve motivasyonunu, eğitime olan heyecanını artıracaktır diye düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

ic1.jpg

Kalkandelen Belediye Başkanı Teuta Arifi de yeni jenerasyon için çekici ve modern bir sınıfın açılışını yapmaktan dolayı duydukları memnuniyeti ifade etti. Mesleki eğitimin ülkenin geleceği olduğunun altını çizen Arifi, "Sizin burada bulunmanız bizim için çok büyük bir saygı. Sizin desteğinizle daha pratik ve daha becerikli genç çocuklar yetiştiriyoruz. Kendi adıma ve okul adına çok teşekkür ediyorum" dedi.

ic2.jpg

Okul müdürü Sevdije Mustafai ise piyasanın ihtiyacı doğrultusunda okul olarak yeni jenerasyonun daha kaliteli bir eğitim alması için imkanlar sağladıklarını söyledi. Sınıfın modern araçlarla donatıldığını aktaran Mustafai, İHH'ya desteklerinden dolayı teşekkür etti.

ic3.jpg

İHH destek kapsamında okul bünyesindeki sınıfın badanası ve yer döşemesinin yanı sıra masa, sandalye ve akıllı tahta bağışında bulundu.

İnsani Yardım Kategorisine Son Eklenen Haberler

Hacı adaylarına insani yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, krizin devam ettiği Yemen’den Suudi Arabistan’a hac vazifesini ifa etmek için giden bin 120 hacı adayına hazır yemek ve su ikramında bulundu.
11.08.2019
Yemen’e 11 sağlık merkezi
İHH İnsani Yardım Vakfı, Yemen’de devam eden krizi hafifletebilmek adına hayırseverlerin destekleriyle ülkenin 11 farklı noktasına sağlık merkezi kurdu.
08.08.2019
Pakistan’a 8 mobil klinik
İHH İnsani Yardım Vakfı, Kral Abdullah Vakfı ve İslam Kalkınma Bankası ile Pakistan’ın 6 ayrı bölgesinde hizmete sunduğu 8 ayrı mobil klinik, ücretsiz hasta kabulüne başladı.
02.08.2019

SON HABERLER

 • İyilikte payınız oldu
  13.08.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 27 yılın verdiği tecrübeyle bu bayramda da bağışlanan 51 bin 447 hisse kurbanı 93 ülke ve bölgede 2 milyondan fazla ihtiyaç sahibine ulaştırdı.
 • Aybek Türkiye’den yardım bekliyor
  01.07.2019
  Annesi ile birlikte hayata tutunmaya çalışan Kırgız yetim Aybek Asanov’un evi bir an önce yenilenmezse, mevcut evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
 • Ahıskalılara kurban yardımı
  16.08.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, hayırseverlerin kurban bağışlarını “İyilikte Payınız Olsun” sloganıyla Azerbaycan’da yaşayan Ahıska Türkleri’ne ulaştırdı.
 • 200 bin Suriyeli’ye kurban desteği
  16.08.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin farklı bölgelerinde 4 bin 828 hisse kurban keserek yaklaşık 200 bin savaş mağduru ve ihtiyaç sahibi sivile kurban eti ulaştırdı.
 • Batı Balkanlar’a kurban yardımı
  13.08.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Kurban Bayramı'nda üç gün boyunca Batı Balkanlar ve Doğu Avrupa’da 819 hisse kurbanın kesim ve dağıtımını gerçekleştirdi.