Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Kuzey Makedonya'da eğitime destek

İHH tarafından Kuzey Makedonya'nın kuzeybatısındaki Kalkandelen şehrinde bulunan "Gjoce Stojçeski" Meslek Lisesinin tasarım sınıfının açılışı ile engelli öğrenciler için 10 tekerlekli sandalye hibe töreni düzenlendi.

Kalkandelen Eğitim ve Kültür Derneği iş birliğinde yapılan yardımın açılış törenine Kalkandelen Belediye Başkanı Teuta Arifi, İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Atalay, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Kemal Karaöz'ün yanı sıra öğretmen ve öğrenciler katıldı.

osman-atalay.jpg

Osman Atalay, dört ay önce lise tarafından bedensel engelli çocuklar için sınıf talep edildiğini, dört aylık bir çalışma sonucu bu sınıfın okula kazandırıldığını anlattı. Okulun tekstil lisesi olması nedeniyle bedensel engellilere uygun olması gerektiğine dikkati çeken Atalay, "Burada alınan bu masalar, sandalyeler ve akıllı tahta bu bedensel engelli çocukların çok rahat bir şekilde okula gelmelerini, evden çıkmalarını, eğitim haklarını doğal şekilde kullanmalarına sebep olacak. Bizim için çok önemli” diye konuştu.

Okula engelli öğrencilerin ihtiyaçları için kullanılmak üzere 10 tekerlekli sandalye verildiğini aktaran Atalay, Uluslararası Doktorlar Birliği’nin bu projeye destek verdiğini söyledi. Başta Kuzey Makedonya olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde engelli çocukların eğitime ulaşmakta ciddi sıkıntılar yaşadığını anlatan Atalay, "Bir model oldu. Bu hem öğrencinin motivasyonunu, moralini hem de engelli çocukların moral ve motivasyonunu, eğitime olan heyecanını artıracaktır diye düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

ic1.jpg

Kalkandelen Belediye Başkanı Teuta Arifi de yeni jenerasyon için çekici ve modern bir sınıfın açılışını yapmaktan dolayı duydukları memnuniyeti ifade etti. Mesleki eğitimin ülkenin geleceği olduğunun altını çizen Arifi, "Sizin burada bulunmanız bizim için çok büyük bir saygı. Sizin desteğinizle daha pratik ve daha becerikli genç çocuklar yetiştiriyoruz. Kendi adıma ve okul adına çok teşekkür ediyorum" dedi.

ic2.jpg

Okul müdürü Sevdije Mustafai ise piyasanın ihtiyacı doğrultusunda okul olarak yeni jenerasyonun daha kaliteli bir eğitim alması için imkanlar sağladıklarını söyledi. Sınıfın modern araçlarla donatıldığını aktaran Mustafai, İHH'ya desteklerinden dolayı teşekkür etti.

ic3.jpg

İHH destek kapsamında okul bünyesindeki sınıfın badanası ve yer döşemesinin yanı sıra masa, sandalye ve akıllı tahta bağışında bulundu.

İnsani Yardım Kategorisine Son Eklenen Haberler

Moribah’ın hayali gerçek oldu
Üniversite eğitimi için Bursa'ya gelen ve geçirdiği hastalık sonucu yaşamını yitiren Liberyalı Moribah Dukuly'nin, ülkesine cami yaptırma hayali İHH aracılığıyla gerçeğe dönüştürüldü. Moribah Cami, Liberya’da hizmete açıldı.
06.12.2019
Filistin'e insani yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, İsrail saldırılarının aralıksız devam ettiği Gazze’deki mağdurlara tekerlekli sandalye, gıda, nakdi yardım ve sıcak yemek yardımında bulundu.
28.11.2019
Afrika’ya yeni cami
İHH İnsani Yardım Vakfı, Sierra Leone’de Mehmet Ali Zeynep Mustafaoğlu Camii’ni inşa ederek 3 bin Müslümanın istifadesine sundu.
27.11.2019

SON HABERLER

 • Bugün Dünya İnsan Hakları Günü
  10.12.2019
  İHH tarafından “Mazlumlar için Dayanışma Zamanı” başlığı ile yapılan açıklamada, Doğu Türkistan’dan Mısır’a, Suriye’den Filistin’e kadar birçok mağdur ve mazlum coğrafyada gerçekleştirilen insan hakları ihlallerine vurgu yapıldı.
 • Ses Ver, Özgür Olsunlar!
  10.12.2019
  10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde Mısır hapishanelerinde mahpus bulunan genç, yaşlı, kadın ve erkek binlerce insanın en kısa zamanda özgürlüğüne kavuşması için meşalelerle Fatih Camii’nden Saraçhane Parkı’na bir yürüyüş gerçekleştirildi.
 • Somali’den İHH’ya ziyaret
  07.12.2019
  Somali’nin Ankara Büyükelçisi H.E Jama Abdullahi Mohamed, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret etti.
 • Maldivler’den İHH ziyareti
  07.12.2019
  Maldivler Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Imran Abdulla, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret ederek çeşitli istişarelerde bulundu.
 • “Sanat ve İyilik Buluşması”
  07.12.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’nde düzenlenen “Sanat ve İyilik Buluşması”na yaklaşık 70 sanatçı katıldı.