Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Kuzey Makedonya'da eğitime destek

İHH tarafından Kuzey Makedonya'nın kuzeybatısındaki Kalkandelen şehrinde bulunan "Gjoce Stojçeski" Meslek Lisesinin tasarım sınıfının açılışı ile engelli öğrenciler için 10 tekerlekli sandalye hibe töreni düzenlendi.

Kalkandelen Eğitim ve Kültür Derneği iş birliğinde yapılan yardımın açılış törenine Kalkandelen Belediye Başkanı Teuta Arifi, İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Atalay, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Kemal Karaöz'ün yanı sıra öğretmen ve öğrenciler katıldı.

osman-atalay.jpg

Osman Atalay, dört ay önce lise tarafından bedensel engelli çocuklar için sınıf talep edildiğini, dört aylık bir çalışma sonucu bu sınıfın okula kazandırıldığını anlattı. Okulun tekstil lisesi olması nedeniyle bedensel engellilere uygun olması gerektiğine dikkati çeken Atalay, "Burada alınan bu masalar, sandalyeler ve akıllı tahta bu bedensel engelli çocukların çok rahat bir şekilde okula gelmelerini, evden çıkmalarını, eğitim haklarını doğal şekilde kullanmalarına sebep olacak. Bizim için çok önemli” diye konuştu.

Okula engelli öğrencilerin ihtiyaçları için kullanılmak üzere 10 tekerlekli sandalye verildiğini aktaran Atalay, Uluslararası Doktorlar Birliği’nin bu projeye destek verdiğini söyledi. Başta Kuzey Makedonya olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde engelli çocukların eğitime ulaşmakta ciddi sıkıntılar yaşadığını anlatan Atalay, "Bir model oldu. Bu hem öğrencinin motivasyonunu, moralini hem de engelli çocukların moral ve motivasyonunu, eğitime olan heyecanını artıracaktır diye düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

ic1.jpg

Kalkandelen Belediye Başkanı Teuta Arifi de yeni jenerasyon için çekici ve modern bir sınıfın açılışını yapmaktan dolayı duydukları memnuniyeti ifade etti. Mesleki eğitimin ülkenin geleceği olduğunun altını çizen Arifi, "Sizin burada bulunmanız bizim için çok büyük bir saygı. Sizin desteğinizle daha pratik ve daha becerikli genç çocuklar yetiştiriyoruz. Kendi adıma ve okul adına çok teşekkür ediyorum" dedi.

ic2.jpg

Okul müdürü Sevdije Mustafai ise piyasanın ihtiyacı doğrultusunda okul olarak yeni jenerasyonun daha kaliteli bir eğitim alması için imkanlar sağladıklarını söyledi. Sınıfın modern araçlarla donatıldığını aktaran Mustafai, İHH'ya desteklerinden dolayı teşekkür etti.

ic3.jpg

İHH destek kapsamında okul bünyesindeki sınıfın badanası ve yer döşemesinin yanı sıra masa, sandalye ve akıllı tahta bağışında bulundu.

İnsani Yardım Kategorisine Son Eklenen Haberler

İHH’nın yetim sayısı 100 bini aştı
İHH İnsani Yardım Vakfı yetim sponsorluk kapsamında hayırseverlerin destekleriyle koruma altına aldığı yetim sayısı 100 bini aştı.
08.10.2020
9 ayda 112 milyon adet ekmek
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından iç savaşın sürdüğü Suriye'de yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere 9 ayda 112 milyon adet ekmek dağıtıldı.
02.10.2020
İHH’dan Suriye’ye 12 TIR’lık insani yardım
Konya İnsani Yardım Derneği ve Bursa İHH Şubesi tarafından, Suriye Acil Yardım Kampanyası kapsamında gıda maddelerinden oluşan 12 TIR’lık insani yardım bölgedeki kamplara gönderildi.
02.10.2020

SON HABERLER

 • Yetim Dayanışma Günleri 10 yaşında
  01.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yetim Dayanışma Günleri başlıyor. Organizasyon kapsamında Türkiye dahil 25 ülke ve bölgede hayata geçirilecek 236 projeden yaklaşık 92 bin yetim yararlanacak.
 • 60 hafızın yeni yuvası
  22.10.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Burkina Faso’da dilenerek hafızlık yapmak zorunda kalan 60 öğrencinin barınma, eğitim ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri Ramadan Hafızlık Merkezi’ni hizmete açtı.
 • Karadağ’daki huzurevine insani yardım
  22.10.2020
  İHH, Karadağ’ın Pljevlja (Taşlıca) şehrinde bulunan Pljevlja Huzurevi’ndeki Boşnak, Sırp, Karadağlı ve Arnavut’lardan oluşan 50 ihtiyaç sahibinin çeşitli ihtiyaçlarını karşıladı. Merkeze ayrıca Koronavirüs tedbirleri kapsamında tıbbi malzeme yardımı yapıldı.
 • İdlib’e 20 bin kırtasiye seti
  21.10.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı Bursa Şubesi, Suriye'nin İdlib şehrindeki 20 bin öğrenciye kırtasiye desteğinde bulundu.
 • Türkiye'den Yemen'e nefes
  19.10.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Yemen’in Taiz kentinde faaliyet gösteren oksijen tüpü dolum merkezi, 18 hastane ve 6 klinik olmak üzere toplam 24 sağlık merkezine bin 759 adet oksijen tüpü ulaştırarak hastalara nefes oldu.