Mavi Marmara Davası 10 Ekim tarihine ertelendi
Tüm dünyanın yakından takip ettiği Mavi Marmara Davası’nın 3. duruşması sona erdi. 10 Ekim'de duruşmalara devam edilecek.
Filistin, Filistin - Gazze, Ortadoğu, Türkiye 21.05.2013
Çağlayan Adliyesi 7. Ağır ceza mahkemesinde görülen ve 34 yerli 5 yabancı mağdur müştekinin dinlendiği davada uluslar arası istinabe yoluyla, mahkeme sanıklara çıkartılan tebligatların sanıklara bizzat yapıldığına dair evrakların dosyaya girişinin beklenmesine, istinabe yoluyla gönderilen tebligatların sanıklara bizzat yapılıp yapılmadığının henüz belirlenmemiş olması dikkate alınarak bu aşamada müşteki katılan vekillerin sanıklar hakkında yakalama çıkarılmasına sanıkların iadelerinin istenmesine sanıklar hakkında kırmızı bülten düzenlenmesine ilişkin talepler bu aşamada reddedilmiş ve duruşma tebligat ve usulü işlemlerin uzun sürmesi ve mahkemenin yoğunluğu dikkate alınarak 10 ekim 2013 tarihine ertelenmiştir.
 
Davanın ardından bir açıklama yapan mağdur avukatları ‘biz mağdur avukatları olarak mahkeme tarafından gönderilen tebligatın İsrail Dışişleri bakanlığı tarafından alındığı bilgisinin dosyaya girmesi ve dünyaya mal olan davada sanıkların yargılama ile ilgili bilgilerinin olmamasının mümkün olmadığını ileri sürerek sanıklar hakkında yakalama, iade etme ve kırmızı bülten çıkartma hususunda mahkemeden talepte bulunduk. Mahkeme heyeti sanıklara bizzat tebligatın yapıldığına dair hususun belirtilmemesi karşısında, adil yargılanma ilkesi çerçevesinde usuli işlemlerin eksiksiz yapılması amacıyla taleplerimizi bu celsede reddetmiştir. Ancak gelecek celseye kadar verilen süre içerisinde bu tebligatın ulaşması ya da mahkemece buna dair kanaatin oluşması durumunda sanıklar hakkında kaçaklık hükümlerinin uygulanması, haklarında yakalama kararı çıkartılması, İsrail ve Türkiye tarafından taraf olunan Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi (SİDAS) uyarınca sanıkların iadesi ve aynı zamanda Interpol kırmızı bülten arama kararı çıkartılması hususunda mahkemece karar verilmesini bekliyoruz’’ şeklinde açıklama yaptılar.  
İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.