Mavi Marmara mağdur ve avukatlarından açıklama
Mavi Marmara mağdurları, İsraille ilgili hükümet tarafından özel bir kanun çıkarılacağı iddialarına tepki gösterdi
Türkiye 22.05.2014

Mağdur aileler ve avukatları Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde devam eden Mavi Marmara davasında yargılanan İsrailliler ile ilgili hükümet tarafından özel bir kanun çıkarılacağı iddialarını eleştirdi. Mavi Marmara mağdur avukatları adına açıklama yapan Avukat Uğur Yıldırım, Mavi Marmara saldırısı mağdurlarının onayı olmaksızın, İsrail Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında yapılacak bir uluslararası sözleşmenin tüm hukuki süreçleri sonlandıracağı şeklinde, konuların gündeme getirildiğini söyledi.

Yıldırım, “Mavi Marmara bir kamu davası olduğundan mahkemece bir hüküm verilmediği müddetçe sonlandırılamaz. Kamuoyunda yer verilen bu davanın devletlerarası bir anlaşma ile sonlandırılacağı ve failler hakkında yeni davaların açılmasının engelleneceği iddiası da tamamen hukuki bilgiden uzak iddialardır. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin, Mavi Marmara saldırısı faillerinin sorumsuzluğunu içeren bir anlaşmayı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ ne getirmesi ve onaylaması, başta yargı bağımsızlığı olmak üzere hukukun genel ilkelerine ve anayasa ile koruma altına alınmış temel hak ve özgürlüklere vurulmuş bir darbe niteliği taşır. Canlı yayında, tüm dünyanın gözleri önünde yapılan bir katliamın faillerine yönelik bir özel af kanunu çıkarılması, Türkiye Cumhuriyeti tarihine bir kara leke olarak geçecektir” ifadelerini kullandı.

Yasaların hangi amaçlarla çıkarılacağının Anayasa'da belirtildiğini hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti: “Başka amaçlara ulaşmak için yasal düzenleme yapmak, yasayı amaç unsuru bakımından sakatlar, anayasal anlamda yetki saptırmasına neden olur. Dolayısıyla devletler arasındaki uluslararası teamül gereği, birtakım siyasi amaçlar çerçevesinde yapılan görüşmelerle alınan kararlar neticesinde bir yasa çıkararak özel af niteliği taşıyan bir düzenleme yapmak, yargı bağımsızlığı ilkesine ve Anayasa'ya açık aykırılık teşkil eder. Türk hukuk tarihine böyle bir kara lekenin sürülmemesi için ilgilileri saygıyla uyarırız”

'SUÇLULAR CEZALARINI BULMADAN ÖZÜR KABUL ETMİYORUZ'

Mavi Marmara’da hayatını kaybeden İbrahim Bilge’nin oğlu İsmail Bilge, ise şunları kaydetti: “Gazze’deki abluka kalkmadan ve bu suçlular cezalarını bulmadan bir hiçbir şekilde ne özürlerini kabul ediyoruz, nede tazminatların kabul ediyoruz. İsrail ile herhangi bir antlaşmaya varılmasını da istemiyoruz. Çünkü biz bu davada haklıyız haklılığımızın bu kadar kesin olduğu bir davada geri adım atmayacağız. Eğer biz dik durursak İsrail geri adım atmak zorunda kalacaktır.”

Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden Cengiz Akyüz’ün ailesi de tazminat istemediklerini, Gazze’deki ambargo kaldırılmadan herhangi bir özrü kabul etmeyeceklerini söyledi.

Mavi Marmara mağdurları avukatlarının açıklamasının tam metni için tıklayınız
 

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.