Mavi Marmara’nın 6’ncı yıl dönümünde ‘Özgür Kudüs Yürüyüşü’
İHH İnsani Yardım Vakfı, Mavi Marmara katliamının 6’ıncı yıl dönümünde “Özgür Kudüs İçin Yürüyoruz” sloganı ile İstiklal Caddesi’nde on binlerce Filistin sevdalısı ile bir araya geldi. Toplanan kalabalığa seslenen İHH Başkanı Bülent Yıldırım, haftalardır kamuoyunu meşgul eden Türkiye-İsrail yakınlaşmasını eleştirerek, “Abluka kalkmadan İsrail’le dostluk asla olmaz” dedi.
Filistin - Gazze 29.05.2016

İHH İnsani Yardım Vakfı, Mavi Marmara katliamının 6’ıncı yıl dönümünde “Özgür Kudüs İçin Yürüyoruz” sloganı ile İstiklal Caddesi’nde on binlerce Filistin sevdalısı ile bir araya geldi. Toplanan kalabalığa seslenen İHH Başkanı Bülent Yıldırım, haftalardır kamuoyunu meşgul eden Türkiye-İsrail yakınlaşmasını eleştirerek, “Abluka kalkmadan İsrail’le dostluk asla olmaz” dedi.

İsrail'in, Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırının 6. yılında İstanbul Beyoğlu’nda "Özgür Kudüs Yürüyüşü" gerçekleştirildi.

On binlerce kişinin katıldığı yürüyüş, Taksim Tünel’den başlayarak Galatasaray Lisesi’nin önünde son buldu.

Yürüyüş boyunca sık sık tekbirler getiren Filistin gönüllüleri, “Kahrolsun İsrail”, “Filistin’e selam, direnişe devam”, “Katil İsrail Filistin’den defol”, “Mavi Marmara onurumuzdur” ve “Mescid’i Aksa yalnız değildir” gibi sloganlar attı.

Ayrıca Mavi Marmara’da şehit düşen 10 ismin de unutulmadığı yürüyüşte, sık sık şehit isimleri zikredildi, Mavi Marmara’nın yoluna devam ettiği vurgulandı.

İsrail’in oyunlarına gelmeyin

Galatasaray Lisesi önünde toplanan coşkulu kalabalığa hitap eden İHH Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail’le devam eden barış görüşmelerinden, abluka kalkmadığı sürece şehit ailelerinin de razı olmadığını söyledi.

Başkan Yıldırım, konuşmasının devamında şunları belirtti:

Yıllardır bu mücadelede bizi yalnız bırakmayan tüm kardeşlerime teşekkür ederim. Nerede bir zulüm varsa onlara karşı, bu zulmü yapanlara karşı meydanlara çıkıp mücadele etmek bizlerin boyunun borcudur. Amerika, İngiltere, Rusya ve İsrail'in oyunlarına gelmeyin. Bunlar sivil Müslümanları kadın ve çocukları öldürüyorlar. Mısır'da Mursi'yi hapse tıktılar. Amerika ve İngiltere Sisi'nin yanındaydı. İsrail’le Türkiye'nin anlaşma yapmasını işte bu insanlar istemiyor.

Bizim yürüyüşümüz sadece Gazze'ye değildir

İsrail’le barışmak istiyor muyuz? Hayır! Niçin İsrail’le dost olalım? İsrail’le dostluk asla olmaz. Filistin meselesi ümmet ve insanlık meselesidir. Zalimlere karşı mazlumlara destek veren biziz. Mavi Marmara, Filistin yürüyüşümüzün sadece bir parçasıdır. Bizim yürüyüşümüz sadece Gazze'ye değildir. Bizim yürüyüşümüz Kudüs, Mescid-i Aksa, Suriye, Irak ve Doğu Türkistan'adır.

Kültür Bakanlığı’na teklif

“Kültür Bakanlığı’na da bir teklifimiz var. Mavi Marmara'yı Kültür ve Turizm Bakanlığı'na hediye edelim, Kültür Bakanlığı da gemiyi “İnsanlık Müzesi” yapsın. Bir tarafa Mavi Marmara, bir tarafa Srebrenitsa, bir tarafta da Afrika'da Müslümanların nasıl katledildiğini koysun.”

Abluka kalkmadan normalleşme olmaz

“Mesajımız nedir? Ne olursa olsun abluka kalkmadan asla normalleşme olmaz. Bizim düşüncemiz, Siyonizm kalkmadan asla özgürlük olmaz düşüncesidir. Filistin’de özgürce namaz kılana kadar çalışmaya söz verdik! Çünkü biz Müslümanız, Müslüman olarak doğduk Müslüman olarak yaşıyoruz ve Müslüman olarak öleceğiz."

Eller mazlumlar için semaya açıldı

Bülent Yıldırım konuşmasının sonunda, 30 Mayıs 2010 tarihinde İskenderun’da şehit edilen 6 asker ve Güneydoğu’da devam eden operasyonlarda şehadet şerbetini içen şehitlere de rahmet diledi.

Özgür Kudüs Yürüyüşü’ne, engelli vatandaşlar, gaziler ve bisiklet yarışçıları da katıldı. Yürüyüşe ayrıca caddeden geçen vatandaşlar da destek verdi. On binlerce kişi, yürüyüşün ardından ellerini semaya açtı ve yeryüzünde yaşanan tüm zulümlerin sona ermesi için Rabbine niyazda bulundu. Yapılan duanın ardından kalabalık olaysız bir şekilde sessizce dağıldı.

Son olarak yürüyüş için alınan büyük güvenlik önlemleri dikkat çekti.

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.